Modely pro scifisty #27: USS Voyager

V minulých dílech našeho seriálu jsme se zabývali nejrůznějšími scifi modely a vzhledem k mé specializaci zde zcela chyběl neopominutelný Star Trek. Podařilo se mi ale najít modelařícího vyznavače tohoto seriálu – Jana Hlávku a přesvědčit ho, aby obohatil můj seriál o toto specifické téma. Myslím, že následující texty (po praxi, tedy stavbě, bude v některém z následujících dílů následovat i teorie) potěší nejen trekkies. Michael Střelec Pešťák

Modely pro scifisty#83: Artefakt pro steampunkery – Invicta 1804

Na FP se několikrát rozpoutaly diskuse na téma „steampunk“. Konají se i akce ve steampunkovém stylu, takže nebude od věci jeho vyznavačům zpřístupnit jeden vzhledově zajímavý artefakt. Je to model Trewithickovy lokomotivy Invicta z roku 1804. Trewithick tou dobou stavěl „silniční lokomotivy“ a železniční stroj byl výsledkem sázky s majitelem dolů, který hledal náhradu za koně a za stabilní stroje, tahající vozy pomocí navijáku. Výsledek – údajně první lokomotiva – ze všeho nejvíc připomíná budík s parním pohonem.

Modely pro scifisty #82: BIČ - 17

Modely pro scifisty #82: BIČ – 17

Dnes se seznámíme se sovětským projektem speciálního kanónového stíhače BIČ – 17. Šlo o speciální samokřídlo, vyzbrojené dvěma bezzákluzovými kanóny DRP konstruktéra L. V. Kurčevského. Ano – skutečně šlo! Stroj byl v roce 1935 rozestavěn a v roce 1936, kdy byla stavba na základě zrušení programu bezzákluzových děl přerušena, byl hotov zhruba ze 60%. Jak vyplývá z výše řečeného, stroj byl stavěn pro konkrétní zbraně.

Modely pro scifisty #80: PT/PSN

Modely pro scifisty #80: PT/PSN

Dnes se seznámíme se speciálním bojovým prostředkem – kluzákovým nosičem pum. Začátkem 30. let se v SSSR zabývali konstrukcí celé řady bojových prostředků. Jedním z nich byla i dálkově řízená bojová technika. Testovalo se leccos – rádiem řízené tanky, torpédovky a letadla. Nešlo ale o modely – vše byly skutečné stroje, upravené pro řízení rádiem. Skupina inženýra S. F. Valka se od roku 1934 zabývala projektem PT (planiruščuja torpeda – kluzákové torpédo) pro námořní letectvo. Výsledkem jejich snažení byl z donedávna nezvyklý hybrid střely a bombardéru, který lze považovat za prapředka dnešních dronů.

Kryokomby - Lois McMaster Bujold

Kryokomby – Lois McMaster Bujold

Talpress vydal další díl vorkosiganské ságy, kterým se Lois McMaster Bujold po delším časovém odstupu vrací k dobrodružstvím Milese Vorkosigana. S Milesem jsme se naposledy setkali v románu „Diplomatická imunita“, kdy byl čerstvým ženáčem a očekával narození prvních potomků. Nyní má už čtyři vlastní děti a jako císařský auditor má před sebou další zapeklitý případ. O to zapeklitější, že ho musí řešit mimo hranice císařství.

Modely pro scifisty #75: Žáby v… aneb V mezičase

Modely pro scifisty #75: Žáby v… aneb V mezičase

V době čekání na dokončení Drnkova cyklu z paralelních dějin Československa došlo na diskusi, jak vypadaly československé jednotky v mezičase mezi první a druhou částí cyklu. Po „Říjnové válce“ byl stav naší armády tristní. Chyběly průmyslové kapacity i finance, továrny přestěhované na Slovensko ještě nebyly schopné vyrábět na plný výkon a průmysl obecně jen těžko stačil na odstranění válečných škod. Rýsovaly se sice příjmy z chystané těžby uranu, ale tu bylo třeba teprve rozjet.

Neúprosný - Jack Campbell

Neúprosný – Jack Campbell

John Geary se snaží naplánovat další cestu ztracené flotily k domovu, ale začínají ho přepadat obavy z budoucnosti. Ztráty flotily jsou přes všechny snahy velké, problémů přibývá a na pohodě mu nepřidávají ani zlé sny. Přitom ke světům Aliance zbývá jen posledních pár skoků.

1 2 3 7