Přiznejme si, některé prequely asi mohly být i lepší. Kapitán AmericaIron Manem 2 už poněkud balancovali na té tenké hranici mezi oddechovou zábavou a stupidní přepáleností. Nemusíte se mnou souhlasit, jsem nakonec z té sorty lidí, která považuje za nejlepší z úvodní pětky Brannaghova Thora. A jak ten výsledek zmáknul taťka Firefly?

Začátek zcela záměrně vůbec nic nevysvětluje, jsme vhozeni přímo do běžícího děje bez jakéhokoliv intra, protože se (oprávněně) předpokládá, že diváci zvládli svůj domácí úkol a tudíž vědí, kdo je ten černoch s páskou přes oko a co je zač ta modrá svítící krychle, která se z ničeho nic destabilizovala. A taky vědí, kdo je ten bledý vlasatec v černozeleném plášti, co najednou hupsne na scénu z červí díry, kulky se od něj odrážejí a který dotykem žezla zlomí lidskou vůli.

Říká se, že hrdinský snímek je primárně tak kvalitní, jako jeho hlavní záporák. Že to bude Brit výrazných lícních kostí, Tom Hiddleston akka Loki, se šuškalo už od potitulkové scény z Thora. Ale jestli to ve zmíněném filmu byl spíše ambivalentní charakter, zde dospěl. Jako zlomyslný bůh temnoty a klamu, který nepotřebuje v rukou zbraň, aby dokázal zcela přesně bodnout (třeba ve scéně, kdy ho ve vězení na S.H.I.E.L.D.u nav­štíví Black Widow), je skvostný protivník, který se nad nějakým vražděním vůbec nepozastavuje.

Což je v konečném důsledku důvod, proč se osobnostně dost nevyrovnaní superhrdinové nakonec namísto ustavičného dávání si navzájem spektakulárně přes držku spojí v sakra dobře fungující tým. Všichni původní protagonisté jsou přítomní, nováčkem je pouze Mark Ruffalo coby Bruce Banner, nahrazující Edwarda Nortona, což osobně považuji za skvělé. Poprvé (po dvou filmech) totiž vidíme tuto postavu zahranou jako introvertního asociála, což Jekyll-Hyde efekt posouvá do úplně nové roviny.

Zelené monstrum si pro sebe mimo jiné urvalo i dvě „nej“ z celého filmu – jednak nejlepší akci a jednak nejvtipnější scénu vůbec, při které lehlo celé kino a kterou mohu popsat pouze slovy „vše, co jste si v tu chvíli podvědomě přáli a báli jste se v to jen doufat“. Víc neřeknu, až přijde, tak ji poznáte. Whedonovi za ni ve stoje tleskám, stejně jako za dialogy, kterými dokáže vygradovat děj, aniž by kolem hned muselo všechno nutně letět do luftu. Michael Bay nechť se laskavě zakousne do vlastní chlupaté zadnice.

Charaktery byly zachovány a v tandemu s ostatními kolegy herecky zaostává jenom Hemsworth, což není překvapivé. Downey Jr. zase skvěle hláškuje, od Samuela jenom čekáte, až ze sebe vychrlí nějaké to „motherfucker“, Evans si pořád jede Mirka Dušína, kterému rozhodně věříte, že si v životě nevrznul, Renner je souhra svalnatých předloktí a tvrdých ksichtů, a Johanssonová mluví rusky, v osmadvaceti neztratila ze sexepílu vůbec nic a když je vyděšená, je k sežrání ještě víc, než obvykle.

Film je samozřejmě koncipovaný jako týmovka a je to právě v poslední části, kdy Avengeři chytají ve sprintu to pravé tempo. Bitva s Lokiho armádou, v níž si všichni navzájem vypomáhají a koordinovaně spolupracují jako sehraná jednotka, je bezchybná a nepustí vaši pozornost ani na sekundu. Obzvlášť jsem ocenil důstojné zapojení Hawkeye a Black Widow, kteří dokazují, že i obyčejní, trénovaní lidé si v superhrdinské společnosti škrtnou. Samozřejmě, pokud mají elektrizující rukavice, pozadí, které elektrizuje rovněž, ale poněkud jiným způsobem, a šípy s USB.

Hoši od speciálních efektů odvedli vynikající práci, aniž by snímek byl nějak barevně přestylizovaný – naopak, bledší kolorit a realističtější ladění mu svědčí.

Jedinou výraznější chybou, které jsem si coby komiksový analfabet ve filmu všiml, byl český dabing, kterého se střežte jako vetřelčího vejce. Downeyho mluvícího hlasem puberťáka jsem doufám slyšel naposled. Několik nelogičností v ději se vyskytne také, ale ve výsledku nejde o nic, co by tenhle první letošní nářez, vystřelenou pěst a splněný sen obrovské hromady fanoušků, dokázalo zastavit. Whedon to dokázal.

Martin Kužel (redaktor)

martin.kuzel@fan­tasyplanet.cz

Režie: Joss Whedon
Scénář: Joss Whedon
Premiéra: 3. 5. 2012
Hrají: Samuel L. Jackson, Robert Downey jr., Chris Evans, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Tom Hiddleston…

Více pohyblivých obrázků? Fantasy Planet pravidelně přináší recenze aktuálních žánrových filmů, kultovních i nejnovějších seriálů, každý měsíc minirecenze novinek na DVD a co čtrnáct dní tipy na tu nejlepší televizní (a nejen žánrovou) pokoukanou.