HungerGamesprofil

Občané Kapitolu Hladové hry jako jediní milují. Jsou pro ně žádanou a velice sledovanou reality show.

Aneb jak se japonské Battle Royale zkřížilo s Running manem.

Neštěstí ve štěstí je, když nejste vybraný zrovna vy, ale vaše mladší sestřička. Obzvlášť když máte onu ochranitelskou letoru. V takové situaci se ocitla Katniss Everdeenová z Okrsku 12, která se tak stala první dobrovolnicí Dvanáctého kraje v dějinách her. Garde v cestě na smrt jí udělá místní pekařský krasoň (zatímco krasoň-lovec zůstává doma a hlídá děti).

Dívka však není úplně bez šance, s lukem to umí jako beta-verze Legolase, bobříky má jistě všechny (což je naznačeno i při scéně s depilací) a vůbec je to holka do nepohody. Však se hned při prvních trénincích stane hlavní favoritkou show, čemuž pomohl i ohnivý stajling Lennyho Kravitze, který je v budoucnosti, kde se móda zřetelně vyvinula z šílenějších (bezmasých) modelů Lady Gaga, překvapivě normální.

Pokud přehlédnete lehce nepříjemný „shake-cam“, úvodní scény Hunger Games patří mezi to nejlepší z celého snímku. Atmosférický Katnissin lov, scéna s davem obyvatel Okrsku 12, šinoucích se po cestě k separačnímu „ceremoniálu“ jako vystřižená ze záběrů koncentračních táborů (obzvláště v kombinaci s čistě bíle oděnými strážci-skopčáky připomínajícími Mechanický pomeranč).

Zhruba po hodině se děcka dostávají do arény – lesa, což je pro většinu z nich také konečná, vystupovat. Trochu proto zamrzí, že je taková rychlá vyvražďovala poněkud odbytá. Nasnímána hezky, zpomaleně s dobře zvoleným hudebním podkladem, ale ta krev tam prostě chybí. Film je však přístupný od 12 let, takže to někde musí být znát. Neskutečně krásná je představa, že by se téhle látky chopil někdo jako Matthew Vaughn. Zavřete oči, připomeňte si Kick-ass či poslední X-meny, přihoďte zápletku Hunger Games, promíchejte a výsledek chvíli podržte. Paráda, že? Více krve! A teď zascrollujte trochu dolů.
Níž.

Ještě níž. Nebuďte líní.Kámen úrazu! Tyhle tvářičky hrají trio z Okrsku 12, které se (jak předpokládám já, neznalec knižní předlohy) má změnit v nefalšovaný milostný trojúhelník (jako by neexistovala praktika známá jako ruská trojka). Díky tomu se proto připravte na příval psích očí, pohledů, z nichž krvácí nejedna duše roztoužené puberťandy, výrazů, které mají mluvit za vše… Však možná i stojí za víc, než slova, která scénář vložil hercům do úst. Méně oněch „Twilight tónů“, více krve!

A přitom námět je to vynikající. Nerozumím, proč tvůrci svůj výlet do světa Hladových her nepojali více psychologicky. Mohli zplodit zajímavou studii fenoménu reality show, případně si do tohoto formátu satiricky kopnout či se zaměřit více na tupost příjemců těchto pořadů a imbecilní zaujatost bulvárních médií. Nic. Intelektuální prázdno. Hlubší psychologie, méně twilight tónů, více krve!

Po technické stránce nejde Hrám takřka nic vytknout. Barvičky sympaticky ztlumené (což některým hercům – kromě Kravitze – dodává lehce bílé, upíří vzezření), kamera až na onen úvodní exces funguje, herci hrají, jak se od nich ostatně očekávalo. Jennifer Lawrence – Mystique z X-menovské První třídy – začíná být (i vizuálně) stále zajímavější. A Woody Harrelson je svým ležérním stylem sympaťák jako vždy.

Poslední poznámka – věřím, že znalci knižní předlohy budou mít z filmu hlubší prožitek, neboť pár detailů mi nesecvaklo, což se jim nejspíše nestane. Jak může řídící centrum do hry přidat jakési medvědí buldoky jen tak z ničeho? Co znamená gesto se čtyřmi pozdviženými prsty? A proč se začne Cato chovat jako vůl? Chápu možná vysvětlení, ve filmu však žádná nejsou.

Po odchodu z kina mě zaplavil jakýsi hořkosladký pocit. Na jednu stranu radost z toho, že byly Hladové hry lepší, než jsem čekal (nečekal jsem nic) – v tomhle přirovnání k Twilightu vůbec nefunguje. Na stranu druhou, po obeznámení s potenciálem téhle látky, se dostavilo i zklamání nad tím, jak moc jsou Hunger Games nedotažený film.

Trailer:


Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz