Animal Man

Animal Man vznikl roku 1965 a poprvé se objevil v sérii Strange Adventures. Díky jakési nehodě (jak už tomu bývá) s kosmickou lodí získal schopnost vypůjčit si dočasně schopnosti zvířat. Například rychlost mravence, sílu slona, reflexy kdejakých breberek a podobně. Popravdě to byl jen hostující charakter až do let osmdesátých, kdy si ho do parády vzal Grant Morrison. Z původně čtyřdílné mini série se díky tomuto výbornému autorovi prodloužil Animal Man na celé dva roky! Díky popularitě, kterou získal, se hrdina na krátko ocitl i v Justice League of America. Ve spanilé jízdě, kterou Grant začal, výborně pokračoval Peter Milligan.

Další změnu pak znamenal Jamie Delano, který dal Animal Manovi temnější a hororovější atmosféru. Díky Delanovi byl právě Animal Man jedním ze zakládajících komiksů tehdy startující „dospělé“ divize DC vertigo. Po 89 číslech se nakrátko vrátil s jednou minisérií do klasického univerza a následně opět pouze do hostující funkce a pak jako by se zem slehla. Tedy až do loňského roku.

Animal Man patří mezi ty hrdiny, kteří se změnili. Ne kompletně, ale celkem dost. Především získání Buddyho (Animal Manovo civilní jméno) nadpřirozených schopností je jiné a perfektně zapadá do nového konceptu hrdiny. Tento v historii ne zrovna úspěšný komiks dostal na starosti muž, jenž je jednou z vycházejících hvězd, která už jak překročila horizont, zářila světlem takřka oslepujícím – Jeff Lemire, autor bezchybného Sweet Tooth. Jeff Lemire dal Anima Manovi zpět jeho hororovou atmosféru a vážnost. Věřte mi, že tohle dílo je maximálně na hranici Vertiga a klasického DC, jak jen to jde, a rozhodně bych ho nedoporučil dětem. To, že je to klasický superhrdinský komiks, vás nesmí ani napadnout, a hlavně k tomu ani nebudete mít šanci. Zlo si totiž na Animal Mana došlápne tak jak si to dovolí udělat jen málokdo, protože to často dopadne sračkoidně. Správně, zapojuje se celá rodina. Na závěr ještě doplním, že děj je provázán s ještě jedním komiksem z nové Dvaapadesátky. Shodou okolností si o něm povíme zase za týden.

Animal Man je každopádně i přes svou minulost jedním z nejlepších děl, co po restartu vyšla, a pro nemálo fanoušků dokonce tím zdaleka nejlepším. Nezbývá tedy nic víc, než vám komiks doporučit všemi jedenácti prsty!!

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz


Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.