Swam Thing

roku 1971 v 92. čísle komiksu House of Secrets. Za rok a pár dní pak vyšlo díky úspěchu původní minisérie první číslo samostatného Swamp Thinga a je možné říct, že od té doby vychází s pauzami až dodnes. Ty pauzy však nebyly malé, ale v řádu let.

Největšího úspěchu série dosáhla v 80. letech. Proč? Jde o to, že když Bažináč začal vycházet, autoři ho pojali jako hybrida mezi člověkem a rostlinou. Nezáleží na tom, zda to byl původní představitel bažinného monstra Alex Olsen, nebo některý z jeho nástupců, včetně nejslavnějšího Aleca Hollanda, všichni byli kytkózní mutanti. Koncem osmdesátých let ovšem v jeho mytologii nastal veliký obrat. Měl ho na svědomí jeden z největších komiksových autorů historie Alan Moore. Jak jste se minulý týden dozvěděli, Animal Man reprezentoval živočišnou životní sílu jménem Red a Swamp Thing je avatarem rostlin a síly zvané Green, která je silou veškeré flory.

S odchodem Moora Swamp Thing odešel z výsluní. Vždy se vracel, ale je na pár let, a pak se zase ponořil zpět pod bublající hladinu Lousianských bažin. Umíte si jistě představit, že sesadit z trůnu takového člověka, jako je Moore, je zatraceně těžké, až nemožné. Přesto se však našel někdo, kdo to nakonec loni dokázal. Scott Snyder.

Po událostech, které se staly během eventů Blackest Night a Brightest Day, kdy Swamp Thing, který měl pouze otisk vědomí mrtvého Aleca Hollanda, sehrál nemalou roli, se vrátil Alec Holland z mrtvých a jako člověk. Právě ten člověk, kterého potkáváme v novém komiksu Swamp Thing. Právě ten člověk, který sám potká Bažináče na konci prvního sešitu. Scott nám nenásilně ukazuje změny, které udělal, a nejen, že se vrací k Moorově sáze, ale navíc ji vylepšuje! Temná atmosféra, smrt a násilí je jen špetkou toho, co od nového Bažináče očekávat, a podle mého názoru se jedná o vůbec nejlepší sérii, která v nové Dvaapadesátce spatřila světlo světa. Věřte mi, že slovo cliffhanger budete u tohohle komiksu nesnášet!

Tak to byl třetí a poslední výlet do největší události v historii moderního komiksu, příště už zase klasicky. Ovšem je ještě záhodno připomenout, že v květnu přijde druhá vlna této akce! Bude se odehrávat na Zemi 2 a nahradí šest neúspěšných sérií, včetně Hawk and Dove, které svou kresbou prznil starý a stále špatný Liefeld.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz


Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.