Stormwatch

Nejdříve si dáme malou lekci z historie. Stormwatch začalo poprvé vycházet v Image Comics pod taktovkou Jima Lee roku 1993. Nebyl to extrémně dobrý komiks, to ne, ale byl pěkně nakreslený a zábavný. Celkem. Jim ovšem není kdovíjaký spisovatel, a tak ho roku 1996 nahradil mnohem lepší autor – Warren Ellis.

Ellis sérii rozhodně zlepšil, ale jednoho dne se rozhodl pokročit ještě dál. Po tom, co stvořil nové charaktery, se rozhodl Stormwatch zničit. Nyní je čas říci si, co bylo Stormwatch zač, abyste pochopili, že zničit je nebyla žádná legrace. Jedná se o nadnárodní organizaci, která dohlíží na bezpečnost země z vesmírné stanice nabušené nejlepšími technologiemi, jako jsou teleporty a podobně. Takže – jak a co ji mohlo zničit koncem roku 1998? Možná se budete smát, ale byli to Vetřelci! A nejhorší na tom crossoveru je, že není vůbec špatný, ale naopak docela vtipný.

To ovšem nebyl tak úplně konec, kdepak. Ellis toho využil jen jako výbornou evoluci a posunul tým zase o krok dál k modernímu trendu temnější a syrovější akce. Vznikl nový tým Authority. Drsnější a nevybíravější, šel si svou vlastní cestou. Tak končí práce Warrena Ellise na Stormwatch, ale ne Stormwatch jako taková, ta si dala jen menší pauzu.

Vrací se za čtyři roky (2002) v rukou Micaha Iana Wrighta v sérii Storamwatch: TeamAchilles a poté v roce 2006 jako Stormwatch: Post Human Division, kterou psal Christos Gage. Na tyto dvě takřka nic neříkající série se však náš pohled neupře, my se koukneme do roku 2011 na novou Stormwatch.

Nová Stormwatch je shodou okolností více Authority. Na rozdíl od původního příběhu, který se odehrával izolovaně, nový je zasazen přímo do universa DC, do něhož ho přivedl tvůrce Jim Lee, který si vykutáleně nechal autorská práva. Další změnou je zakomponování čistě DC charakteru Martiana Manhuntera do týmu. Samozřejmostí je přepracování kostýmů, takže například vraždící mašina Midnighter vysvlékl svůj fešný kožený kabát a směšnou helmu a navlékl funkční ostnaté brnění a …směšnou ostnatou helmu. Autor nového Stormwatch také kompletně změnil celou historii, takže charaktery, které spolu dlouhá léta fungovaly v Authority, se najednou neznají a znovu dochází k jejich střetu a podobně.

Z nové Dvaapadesátky nejde rozhodně o nejlepší počin, ale je nejen dobrý, ale zároveň splňuje to, co nám DC Comics slibovalo. Restart. V této sci-fi superhrdinské akci se vše rozjíždí od začátku a každý má tak možnost vychutnat si velice solidní dobrodružství s notnou dávkou krve násilí a možná i homosexuality ;-).

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz


Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.