Krysy a Královské moře

S druhými díly občas bývá potíž. Jsou-li součástí trilogie, mívají nevděčný úkol překlenovacího článku mezi „poutavým úvodem“ a „grandiózním finále“, kdy příběh tak trochu přešlapuje na místě a autor pečlivě zvažuje, jaké informace ze závěrečné „pointové bomby“ už pustit. Inu, s Reddickem je to jiné.

Celý děj, až na obsahově nevelký (ale textově příšerně rozvleklý) úvod, se odehrává zpátky na palubě Chatrandu, ultra-lodi, posledním z Velkých korábů, které jsou schopny přeplout Královské moře a uniknout zející tlamě světového víru Vortex. Hrdiny jsou opět někdejší dehtař (plavčík) Pazel Pathkendle, obdařený magickým nadáním k okamžitému pochopení jakékoliv řeči, a Tasha Isiqová, admirálská dcerka, vytrénovaná jedním z nejlepších zabijáků své doby, která hned v úvodu unikne svému osudu stát se Nevěstou úmluvy.

Ale Shagath Ness, někdejší šílený král Mzithrinu, toho času ve stavu kamenném v podpalubí Velkého korábu, stále čeká na svůj triumfální návrat v čele armády fanatiků, kterou mu dobře mířenou propagandou vychovaly tajné služby. A v jeho ruce stále spočívá nejmocnější artefakt na Alifrosu, s nímž by se dal změnit celý svět.

Reddick v druhém dílu námořního eposu v mnohém značně pokročil, ať už v motivacích nebo vztazích mezi jednotlivými postavami – kdo hrál v jedničce druhé housle, profiluje se a mnohdy nečekaným způsobem vystupuje do popředí. I postavy minulé se dočkají změn a některé za svou iniciativu zaplatí životem, nebo alespoň šílenstvím. Admirál Isiq, zavřený tajnou službou v kobce v naprosté tmě mezi mumifikovanými mrtvými, je toho asi nejlepším příkladem. Osobně mě pak zamrzelo, že jedna postava, kterou jsem už z prvního dílu považoval za velmi efektivní a prostou všech neuróz, zde zařve.

Detailů, s nimiž se už dříve nešetřilo, je nyní ještě víc – a musím konstatovat, že zde bohužel nejsou kořením, ale mnohdy brzdí děj až do záporného tempa. Toto se ovšem podstatně mění v druhé polovině knihy, kdy Nicokámen začne nepěkně působit na lodní faunu a příběh se znovu rozběhne kupředu rychlostí nejméně padesáti uzlů.

Špionážní inscenace, která se před čtenářovými zraky rozehrává, nepůsobí zcela věrohodným dojmem – v některých chvílích jakoby se autor trochu zamotával do vlastního dramatu a spletitých sítí všemožných intrik. Výsledkem jsou oslí můstky, které nikdo v knize neumí vysvětlit, ale které zásadně nahrají „těm dobrým“ postavám do karet při zdánlivě matových situacích. Povzdech, ano, ale i Sapkowski to dělal.

Sama loď se mnohdy chová snad až jako živoucí postava, je nakonec samostatnou figurou a činitelem celého příběhu – obávám se, zdali to ovšem se všemi těmi mizejícími zákoutími, prolínajícími se realitami a dušemi uchovanými v paměti korábu Reddick nepřehnal. Uvidíme, zda dokáže rozkošatělý děj zdárně ukočírovat v Řece Stínů.

Jak už je známo z prvního dílu, Reddick neoperuje s žádnými běžnými fantasy rasami – ty jeho se sice podobají některým známým schématům (augrongové – obdoba trollů, ixchellové – libovolní neokřídlení příbuzní víly Tinkerbell, murthové – mořské panny bez ocasu, eguáři – hm, dobrá, tady už paralelu nemám), ale nekopírují a přinášejí svěží vítr do zatuchlých knihoven prolezlých elfy, gnómy a bůhvíjakou havětí ještě.

Krysy a královské moře obsahují sice většinu neduhů svého předchůdce, ale je zjevné, že se autor při psaní vyvíjí a ubírá dobrým směrem – není to špatný román, přátelé. Jenom při jeho čtení musíte být trpěliví a zcela, opakuji, zcela přistoupit na autorovu hru. Jakmile začnete pochybovat, neužijete si drobné „easter eggy“, jimiž je kniha občas obohacena, jako jsou úryvky z deníků, osobní dopisy nebo zprávy císařského komodora, naplno.

„A nakonec stejně všichni umřeli.“

Do Thashiny svatby, která naplní příslib návratu šíleného krále a stane se scénou pro její vraždu, zbývají pouhé hodiny. Pazel zmařil snahu čaroděje o návrat boha, ale obě strany nyní uvízly na mrtvém bodě. Podaří se Thashu zachránit? Je vůbec možné zabránit válce mezi impérii? Děj knihy se opět odehrává na palubě obrovského prastarého korábu Chathrand, který nyní musí čelit hrůzám nezmapovaných vod, jejich strašlivým bouřím a vírům, které dokáží pohltit celou loď, a přitom objevuje země dávno zapomenuté lidmi ze severu. Po celou dobu svádí krutou a vleklou bitvu s pronásledovatelem sice menším než on sám, zato však stejně houževnatým a dobře vyzbrojeným. Román Roberta V. S. Redicka zavádí čtenáře hlouběji do labyrintu spiknutí a zrady, který prostupuje jeho dílem od samého počátku. Pokračování úspěšného Spiknutí Ryšavého vlka je skvělým dílem plným složitých zápletek a vzrušujícího dobrodružství. S každou další stránkou čtenář spolu s hlavními hrdiny cítí, že nic nemusí být takové, jak se zdá… (anotace)

  • Krysy a Královské moře
  • Autor: Robert V. S. Reddick
  • Překlad: Zdeněk Uherčík
  • Série: Dobrodružství Chathrandu 2
  • Forma: hardback
  • Počet stran: 552
  • Cena: 498 Kč
  • Vydalo: Argo, 2011

Martin Kužel (redaktor)

martin.kuzel@fan­tasyplanet.cz


Četli jste tuto knihu? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Kupte si Krysy a Královské moře15% slevou (ušetříte 75 Kč)!