Cony - úvodník

Píše se prosinec léta páně 2006. Už od rána mi srdce tluče až v krku, ve škole se na nic nemůžu soustředit a oči mi pořád létají k hodinkám. Hodina há se pomalu, ale jistě blíží. Jaký bude? Bude se mi líbit? Zamiluju se do něj na první pohled, jako řada lidí přede mnou? Konečně se odpoledne přehoupává do mrazivého večera a já s psychickou oporou v podobě kamarádky vyrážím s rozechvělými koleny na místo dění. Do brněnského hotelu Avanti. Na Fénixcon. Na svůj první con v životě…

A bylo tomu přesně tak, jako u většiny ostatních, co Fénixcon (ale vlastně jakýkoliv jiný con) jednou navštívili – zamilovala jsem se až po uši a ani po šesti letech nemám důvod k nevěře. První con je zvláštní, i když samozřejmě záleží na okolnostech. Pokud fantastiku čtete a s podobně „postiženými“ přáteli se běžně setkáváte, pokud na akci (a do jisté míry je důležité i na jakou) jedete s někým nebo za někým, určitě na vás vaše debutová návštěva zapůsobí jinak než na mě, která jsem z žánru znala pár knižních drobků, na tematické weby nechodila, nikoho z komunity neznala, jen vzhlížela k mistru Tolkienovi a pravidelně si měsíc co měsíc chodila do trafiky pro Pevnost. Ale určitě ne špatně! Cony nemusí okouzlit každého, neoddiskutovatelným faktem ale je, že na nich vládne atmosféra pohody, která nakazí i naprostého zelenáče, jakým jsem byla tehdy já. Dokonce i přesto, že jsme si tam s kamarádkou připadaly jako mimozemšťani a divili se, proč tolik lidí místo přednášek posedává u baru a proč se redakce Pevnosti a ke vší hrůze ani ostatní návštěvníci nedostavili na besedu v devět ráno.

Fantastika je skvělý žánr, který si můžete užívat všemi smysly. Knížky a audioknížky, filmy a seriály, všechny druhy her, obrazy, kostýmy, do jisté míry i hudba… Cony jsou fantastika naživo, kde se většinou všechny tyto složky protínají a nabízejí toho ještě mnohem víc, třeba příležitost k navázání nových přátelství a kdoví? Třeba i partnerského vztahu.

Pokud fantastiku čtete, sledujete, hrajete, milujete, je škoda nevyzkoušet si i tuto důležitou součást, která se stala jejím epicentrem pro spoustu lidí. Třeba na vás první rande zapůsobí stejně osudově jako tehdy na mě…

Ve Svratce od roku 2006 uplynulo hodně vody a ze mě se stal ostřílený conový harcovník, ačkoliv mám ještě co dohánět. Stále zbývá spousta akcí, kterým dlužím návštěvu – Koprcon, Advik, AnimeShow… Určitě je ale nenechám bez mé okouzlující :-) přítomnosti dlouho.

Pavla Lžičařová (šéfredaktorka)

pavla.lzicaro­va@fantasypla­net.cz


Přečtěte si i další redakční úvodníky, které od 25. 12. 2011 vydáváme každou neděli.