Pravdou je, že často u podobného tématu o velkou originalitu netřeba usilovat. Prostě chceme vidět ta potemnělá zákoutí, kterými kráčí postavy v černých cylindrech a pelerínách, a mihotavé světlo svící a petrolejových lamp za okny omšelých domů. A nemusí to být nutně Londýn, Paříž nebo Praha.

V případě Havrana se přesuneme až do Baltimoru. Tam totiž žil a tvořil E. A. Poe, který stál na počátku toho všeho. Autor ponuré mystiky, zakladatel detektivního a hororového žánru, z jehož práce čerpali inspiraci i další velikáni jako A. C. Doyle nebo třeba H. P. Lovecraft, kteří definitivně oba žánry proslavili. Film Havran je vlastně svéráznou poctou tomuto autorovi. Nejen, že je inspirován jeho tvorbou, jeho konkrétní prózou i poezií, ale E. A. Poe samotný je i ústřední postavou filmu. Právě jeho příběhy někoho inspirovaly k páchání vražd přesně podle literární předlohy a policie si kontroverzního spisovatele přizve na pomoc při vyšetřování. Začíná klasický závod chladnokrevně plánujícího vraha a překotně uvažující policie.

Trailery nám ukazují klasické obrázky, které nejvíce připomínají vizuál Z pekla, kombinovaný se zápletkou ze Sedm nebo Purpurových řek, ale napadnou nás i snímky jako Fantom Paříže, Ospalá díra a samozřejmě *Sherlock Holmes. Ale o tom to je – klasické, ale velmi povedené vizuální zpracování. To je věc, která by měla nalákat potenciální diváky do kina. Vcelku originální nápad propašovat do filmu jako hlavní postavu i samotného autora předlohy je až na druhé koleji.

V roli E. A. Poea se představí John Cusack, což ale možná není úplně nejlepší zpráva. V záběrech z trailerů nás totiž jeho postava zrovna nevtlačí do sedadel. Přeci jen, do podobného prostředí si spíše představíme uhrančivého hrdinu s chladnokrevným výrazem, což John Cusack nezvládá dostatečně přesvědčivě. Například tak přesvědčivě jako jeho parťák Luke Evans v roli policejního detektiva. Mám pocit, že to totiž bude právě on, kdo na sebe bude ve výsledku strhávat větší pozornost publika. K hlavní ženské postavě v podání Alice Eve nemůžeme zatím říct nic jiného, než že bude přinejmenším hezkou ozdobou snímku. Více poznáme až v kině.

Režisér James McTeigue přišel se skvělým V jako Vendeta, pak ale přišla nevýrazná Invaze a podobně nepřesvědčivý Ninja Assassin. Těžko tedy předvídat, jak se mu práce povede tentokrát. Podle dosud předloženého materiálu bychom mohli očekávat koukatelné viktoriánské béčko, ale možná také nudný kostýmový thriller. Nezbývá než doufat, že to bude spíše to první.

Režie: James McTeigue
Scénář: Ben Livingston, Hannah Shakespeare
Premiéra: 26. 4. 2012
Hrají: John Cusack, Luke Evans, Alice Eve, Brendan Gleeson, Oliver Jackson-Cohen…

Více pohyblivých obrázků? Fantasy Planet pravidelně přináší recenze aktuálních žánrových filmů, kultovních i nejnovějších seriálů, každý měsíc minirecenze novinek na DVD a co čtrnáct dní tipy na tu nejlepší televizní (a nejen žánrovou) pokoukanou.