Silou svého zraku

Představte si, že Múzy opravdu existují. To, že jsou zároveň lamiemi neboli upíry, pak vytváří základ románu. Básníci jako jsou Keats, Shelley či lord Byron, o nichž slyšeli i ti největší ignoranti v hodinách literatury, pak díky autorovi ožívají jako oběti Múz, na jejichž krcích zahlédnete dvě malé ranky. Hrdinové, které překvapivě táhne kupředu ne básník, ale lékař Crawford, však s upíry bojují a je to boj, který se táhne dlouhé roky. Crawford pak otevře příběh tím, když se pod vlivem alkoholu zasnoubí s jednou z oněch bytostí a nasune soše na prst prsten. Den na to je při svatební noci zavražděna jeho nastávající a on je i s ohledem na svoji minulost hlavním podezřelým. Vydává se tak na cestu, která je dlouhá, hrůzostrašná a procestuje při ní půlku Evropy.

V edici Mistrovská díla fantasy vycházejí obsahově lehké i náročnější romány a stejně tak knihy patřící do žánru fantastický horor (např. Říše strachu). Silou svého zraku patří mezi ně a zároveň je jeden z těch obtížnějších, a to nejen proto, že zasahuje do historie, ale i pojetím. Ono totiž sledovat básně slavných básníků na začátku kapitol a spojovat si je s příběhem dá celkem zabrat. Zároveň však Powers dokazuje, že poezie může být pro fantastiku velkým inspiračním vzorem, což koneckonců dokázal i Dan Simmons. Problém je i rozštěpenost zápletky, protože hrdinové nesoupeří jen s jedním netvorem, ale s více bytostmi. Čtenář tak podlehne autorově fabulaci, zažije třicet let takřka mučednického života hrdinů a podívá se na 19. století z trochu jiné, temné strany.

Co se Powersovi nedá upřít, je originalita. Vskutku zábavná je představa, jak by ke knize přistoupil hltoun akčních či romantických upířích příběhů dnešní doby. Powers vytvořil velmi působivé fungování svého světa a nápaditě pojal jak upíry, tak i boj s nimi. Dal do toho trochu logiky a zahalil závojem iracionálna, což působí značně novátorsky. Prostě alternativní fantasy jak vyšitá i se špetkou nejnovějšího dění v dnešní fantastice (např. new wierd).

Román Silou svého zraku se ale zkrátka špatně čte. Nejde jen o jeho intelektuální náročnost, ale postrádáte tu nutkání, proč číst dál, které nechybí například Branám Anubisovým. Autor kvůli realističnosti příběhu zabředává do ukecanosti a nějak zapomíná na to, aby čtenáři s chutí obraceli další stránky. Zkrátka se ztrácí pocit, že se příběh nějak stupňuje, spíš působí jako sled po letech plynoucích událostí a, přestože nějaké vyhrocené vyústění děj má, nepůsobí konec moc přesvědčivě. Problém je možná i ve stylu, ale jestli jde o špatný překlad, nebo autorův záměr, to ať posoudí jiní. Ačkoliv o špatný překlad asi nejde, Roman Tilcer svoje kvality dokazuje už dost dlouho.

A tak jestli si chcete přečíst nového Powerse a nevadí vám střídat žánry, sáhněte raději po okultní sci-fi knize Tři dny do nikdy – příběh, jenž je po všech směrech zvládnut mnohem lépe než nyní recenzovaná kniha.

Tim Powers nás opět zavede na počátek devatenáctého století, tentokrát v příběhu lékaře Michaela Crawforda, jenž se po svatební noci probouzí zbrocený krví vedle zmasakrovaného těla zavražděné manželky. Aby unikl oprátce – třebaže se z uplynulé noci na nic nevzpomíná – nezbývá mu než uprchnout do Francie a začít se skrývat před zákonem i vlastním svědomím. Jeho jedinou nadějí jsou proslulí – a také skandální – angličtí básníci: Keats, Shelley a lord Byron. To oni mu pomohou pochopit nestvůrnou sílu, která je jeho prokletím a současně ochranou. Crawford má totiž ještě jednu, tajemnou manželku, kterou Keats nazývá la belle dame sans merci. Je stejně krásná jako zlá a ovládá prastarou sílu, která se přičinila o vznik stovek legend… A nyní ohrožuje život svého milence. Román je mistrovskou ukázkou autorovy nepřekonatelné schopnosti připravit fascinující směs historických faktů a nadpřirozených úkazů. V podstatě jde o upírský příběh, ale na hony vzdálený klišé nocí pobíhajících monster, jak už lze ostatně od autora Powersova talentu čekat.

  • Autor: Tim Powers
  • Překlad: Roman Tilcer
  • Forma: paperback
  • Počet stran: 568
  • Cena: 329 Kč
  • Vydal: Laser-books, 2011

Také si přečtěte:

Recenze na další autorovy knihy

Jan Michálek (redaktor)

jan.michalek@fan­tasyplanet.cz

Četli jste tuto knihu? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!