Světová válka Z

Zombie je jedno z nejoblíbenějších témat pro horory, zejména filmové. Od doby, co Richard Matheson napsal knihu Já, legenda (kterou Hollywood tak krásně znásilnil), se oživlí mrtví zaplavující naši zemi ve velkých houfech stali velice oblíbení a do filmu hodně často obsazovaní. Jejich obliba je taková, že se již mnoho let (u nás nevyjímaje) konají dokonce tzv. zombie walky, tedy pochody lidí namaskovaných jako stojící a hnijící mrtvoly.

Všechny filmy (úsvity a soumraky mrtvých, dny a týdny poté) mají společný jeden aspekt – stačí jediné kousnutí od zombie a rázem je z vás dříve nebo později jedna z nich, takže se nákaza šíří geometrickou řadou. Nemrtví nemají inteligenci, jenom žerou a ženou se za kořistí. Neexistuje lék a jediný osvědčený způsob, jak upokojit neklidné mrtvé, je prohnat jim cokoliv hlavou – raději z dálky.

Doposavad se většina zombie filmů a knih točila okolo malého, komorního příběhu skupinky hrdinů, která před nemrtvými utíká a snaží se přežít za každou cenou. Max Brooks jde svojí knihou zcela jinou cestou.

Předně, snad poprvé od Mathesona se v knize objevují nemrtví v davových počtech. Děj knihy začíná pacientem nula, prvním kousnutím a pomalým, leč nezastavitelným šířením infekce do celého světa. Na prvních stránkách má čtenář pocit, jako kdyby četl přepis nějakého béčkového zombie hororu, který autor ve své drzosti někde zkopíroval a nyní servíruje jako jedinečnou knihu.

Styl vyprávění není právě dvakrát líbivý. Nenaleznete tu totiž souvislý děj. Celá kniha je rozdělená do stovek drobných kapitolek, ve kterých vystupují různí lidé – od prezidentů po vozíčkáře. Na každém z nich je vykreslen nějaký aspekt boje se zombie. Brooks totiž neudělal nic jiného, než že zamoření Země nemrtvými pojal globálně. Jeho bojištěm není město s pár uličkami a jedním obchodním domem, ve kterém by se skupinka přeživších ukrývala a postupně umírala. Knižními hrdiny je celé lidstvo a nepřítelem jeho nemrtvá varianta na pozadí kulis světa v celé jeho rozlehlosti.

Jednotlivé fragmenty příběhů začnou dávat smysl až po určité době, kdy se počet střípků zvýší natolik, aby se z něj dal sestavit obraz. Brooks naplno využívá zombie potencionálu a likviduje lidstvo po milionech. Skvěle popisuje počátky nejistoty a následně velké paniky, vyžívá se v šílenství způsobeném strachem a do toho všeho mručí hladové zombie.

Druhým aspektem knihy je perfektní popsání našeho světa. Každou zemi autor vykreslil přesně tak, jak ji skrz média vnímáme i my. Nejvíce pozornosti pochopitelně věnuje Americe, ale o to více ji propracovává a čtenář se tak na příběhu může svést hluboko do země liberálního kapitalismu. Brooks konečně po mnoha letech použil fantastiku coby zbraň, namířil jí na společnost a vystřelil. Kdyby to udělal v nějaké filosofické studii, bude odsouzen za pouhé papouškování faktů, ale v této knize dostávají fakta zcela jiný ráz.

Autor neudělal nic jiného, než že konfrontoval náš zavedený systém společnosti s něčím tak neorganizovaným a ďábelsky jednoduchým, jako jsou právě zombie. Díky tomu vyplynou na povrch neuvěřitelné věci – o tom, jak kapitalismus stojí na strachu, že díky byrokracii máme milion povolání, která jsou zcela, ale zcela k nepotřebě, že Strýček Sam není to pravé ořechové ve vedení války a podobně.

V knize stojí náš svět v absurdní situaci, která rudým zvýrazňovačem podtrhuje chyby a nedostatky a také je trestá (čistě literárně, pochopitelně). A člověk se při četbě neubrání lehkému pocitu strachu, že by toto skutečně mohlo nastat, protože chování vlád a lidí je skutečně uvěřitelné (bohužel až příliš).

Brooks napsal mix hororu, antiutopie a společenské kritiky, která jedna s druhou spolupracuje. Jednotlivé příběhy jsou akční, mají náboj a napětí. Mnohé jsou vypointované (zejména jeden z posledních z prostředí francouzských kanálů), takže četba odsýpá velice rychle. Ve třech částech autor věrně simuluje vývoj situace, kdyby skutečně došlo k nějaké takové infekci. I když na to kniha nevypadá – jak svojí nevýraznou obálkou, tak názvem, který připomíná spíš nějaký laciný horor (a to i několika prvními stranami), stojí za přečtení a může se rovnat i vydařeným apokalyptickým dílům, jako je třeba Luciferovo kladivo.

Text knihy není náročný a nechrlí na čtenáře žádné spletité údaje ze státních burz, ale jednoduše a elegantně servíruje věci, které čtenář sice nebude znát, ale přesto po jejich přečtení usoudí, že je podvědomě tušil. Je velmi těžké říci, kdo si na téhle knize pochutná. Rozhodně milovníci zombíků, kteří se konečně ukazují ve velkém i na papírových stranách. Knihu lze doporučit i těm, kteří mají rádi polit fiction a apokalyptické příběhy. Ti všichni si mohou užít příjemně nadprůměrné dílo, ze kterého jde trochu strach, protože kdyby se nějaký zombie virus objevil, je velice reálné, že svět dopadne podobně jako v knize.

  • Autor: Max Brooks
  • Překlad: Ondřej Doseděl
  • Formát: hardback
  • Počet stran: 344
  • Cena: 339 Kč
  • Nakladatel: Zoner Press, 2010

Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clansyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde na několika odlehlých místech dochází k propuknutí neznámé epidemie. Z Číny se pak „vzplanutí“ šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brook vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi – od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila. * Celému příběhu dodávají na autentičnosti výpovědi přímých účastníků. (anotace)

Lukáš Vaníček (redaktor)

lukas.vanicek@fan­tasyplanet.cz