Terry Pratchett

Stalo se léta páně devatenáctistého čtyřicátého osmého v městečku Beaconsfield v Anglii, že se narodil chlapec, jenž měl v budoucnu ovlivnit životy mnoha lidí. A to nikoliv nudným vědeckým vynálezem nebo světovým rekordem, ale vlastním, vymyšleným světem.

Svůj talent prokázal již na základní škole krátkou žánrovou povídkou a pokračoval dále v časopisech a novinách. Poté přesměroval svou práci do zcela jiného oboru; stal se mluvčím elektrárenské firmy. Později i tuto práci opustil a začal se plně věnovat psaní.

Ve svých třiceti pěti letech stvořil svět ironický, stejně jako vážný, mírumilovný i krutý, s pravidly jako v Kocourkově, ale hlavně ten nejpodivuhodnější, jaký si umíme představit. Není snad jediného fantasty (a nejen toho), jenž by neznal placatou zemi, přes jejíž okraje přetékají řeky i oceány, ležící na zádech čtyř slonů, které podepírá veliká želva A'Tuin.¨

Oblíbený cyklus čítá již třicet pět knih (plus šest přidružených příběhů) včetně novinky Snuff, která v Anglii vyšla v druhé polovině loňského roku a nyní se pracuje na jejím překladu do češtiny. Tyto knihy ale nejsou vším, co nám Zeměplocha nabízí. Terry Pratchett neopomněl rozšířit svůj svět o průvodce, kuchařky, mapy i všelijaké další třešničky na již tak výborném dortu. A aby toho nebylo málo, přidal i spoustu dalších knih, které sice do Zeměplochy nepatří, ale to jim rozhodně neubírá na humoru a čtivosti.

Jménem celé redakce přejeme siru Terenci Davidu Johnovi Pratchettovi vše nejlepší k jeho narozeninám! A mimo další kupu knížek, které nás pobaví, mu přejeme hlavně zdraví. Právě to je pro něj v dnešních dnech nejdůležitější. Až moc dobrých spisovatelů nás v nedávné době opustilo, a proto doufáme, že s námi Terry Pratchett a jeho nezapomenutelný svět zůstanou co nejdéle.

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz