10) Duch

Léty prověřená klasika. Sam je sice mrtvý po většinu stopáže filmu, jako duch se ještě stihne pomstít a nakonec odchází dál. Ještě předtím však má možnost rozloučit se. Doják.

9) Secret (Bu neng shuo de. mi mi)

Neuvěřitelně citlivý jihokorejský film o páru, jenž od sebe dělí propast v podobě desetiletí. Ve fantastických příbězích je však možné všechno. Film zrežíroval (hlavní roli a na klavír v něm si zahrál) mladý a talentovaný Jay Chou – sidekick ze Zeleného sršně

8) Kráska a zvíře

Nesmrtelná pohádka, první animovaný film nominovaný na Oscara v hlavní kategorii Nejlepší film. Nádhera.

7) Seznamte se, Joe Black

Když si Smrt zatouží zkusit krásy a útrapy lidského života, je výsledek mnohem romantičtější, než se může zdát. Obzvlášť, když si vezme podobu Brada Pitta.

6) Střihoruký Edward

Tim Burton poprvé. Edward sice nemá ruce, ale srdce má veliké. A když začne stříhat ledovou sochu, však víte, zase slzy.

5) Fontána

Láska na věčné časy, navzdory všem útrapám, nemocím i smrti.

4) Městečko Pleasantville

Tobey Maguire a jeho sestra Reese Witherspoon propadnou do světa černobílého televizního seriálu, kde způsobí katastrofu: lidé začínají cítit a tím chytají zdravější barvu. Krásná katastrofa.

3) Velká ryba

Tim Burton podruhé. Tentokrát vypráví příběh lásky nejen mezi mužem a ženou, ale i otcem a synem. P.S. Film, u kterého jsem si snad nejdéle poplakal.

1) Hvězdný prach

Tristan a Yvaine, Neil Gaiman, režisér Matthew Vaughn. Nezapomenutelná kombinace. Když se však Yvaine rozzáří při tanci s Tristanem za kouzelného doprovodu Ilana Eshkeriho, zákonitě každé srdce jihne.

1)Věčný svit neposkvrněné mysli

Když je láska pravá, vůbec nic, ani vymazání paměti, ji nemůže zlomit. Nezapomenutelné jsou scény, kdy se Joel snaží skrýt Clementine před „resetem vzpomínek“. A samozřejmě závěr.

Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz