Varianta 13

Hlavním hrdinou je zmetek Carl Marsalis. Tak se říká geneticky upraveným lidem, takzvaným třináctkám, které byly používány k vojenským účelům. Navíc je sám lovcem nebezpečných třináctek a odstraňuje je na zakázku. Když se pak na Zem vrátí třináctka, která cestou z Marsu sní většinu zmražené posádky a začne ve velkém likvidovat lidi, je Carl v podstatě donucen k pátrání po této osobě. Ústředním tématem je najít motiv zločincova jednání.

Myšlenku geneticky upravených lidí autor zpracoval s bravurou. Morgan přesně trefil, k jakým účelům by je mohlo lidstvo využít. Vytvořil sexuálně náruživé ženy a vojáky, archetypy lidí z hluboké minulosti lovců a sběračů, a tím podchytil prazáklady lidstva – válku a sex. Proto jeho vize budoucnosti působí přesvědčivě; odhalil přesně ten způsob, kterým by se mohla stát úprava genu legitimní. Navíc autor vysvětluje vše velmi přesvědčivě, včetně sexuálních scén, které by mu mohl závidět leckterý autor lechtivého žánru.

Hodně přesvědčivé je i přijetí geneticky upravených lidí společností. Novodobý rasismus má velmi blízko k tomu, jak vnímá většina českého národa romskou komunitu. Jistě, v tomto případě má smysl. Alfa samci, kteří mají mnohem lepší dispozice k boji či rvačce, by znervóznili asi každého z nás.

Autor je znám psaním akčních scifi detektivek. I v tomto románu používá detektivní téma a přibarvuje ho neotřelými myšlenkami, které jeho knihám všeobecně získávají žánrová ocenění. Velmi zajímavé je i jeho vládní uskupení světa. Sice se v něm trochu špatně orientuje, působí však věrohodně a nádherně skepticky.

Přesto by se k románu pár připomínek našlo. Děj celé knihy působí trochu roztříštěně. Autor často zapomíná na zápletku, ústřední motiv honby za vrahem rozmělňuje, jako by mermomocí chtěl napsat pětisetstránkový román. Morgan rovněž hojně používá flashbacků; po čase člověk přesně uhodne, které rozhovory a situace v dějové lince nesedí a autor se k nim formou flashbacku vrátí, aby tak vyřešil další část zápletky. Pokud by měl čtenář brát knihu jako detektivku, tak opravdu není moc přesvědčivý. Nicméně tento román bude lépe působit až po druhém přečtení a je dost povedený na to, aby si ho čtenář podruhé přečetl rád.

Pokud by se měl vyhlásit definitivní verdikt nad knihou, byl by asi takový: zajímavá fikce, v níž je mnohem lépe zvládnuto vše okolo děje, jen ne začlenění hlavního příběhu do knihy. A to do takové míry, že Morganovi odpustíte, že zápletka tentokrát za moc nestojí.

Třináctky jsou geneticky vytvoření alfa muži, uzpůsobení pro boj v posledních válkách století. Poté, co už není kde bojovat, se stávají nadbytečnými. V dobách míru je velmi nebezpečné nechat takového člověka volně se pohybovat. Mnoho z nich odletělo na Mars, ale jeden se vrátil… A po celé Americe propukla série brutálních vražd. Carl Marsalis, sám geneticky upravený bývalý voják ve službách OSN, pronásleduje zločinné alfa muže. Není to snadné; třináctky ho nenávidí, bojí se ho, protože přináší smrt. Ostatní lidé ho považují za genetickou zrůdu a nepříjemnou připomínku temných stránek lidské psychiky. A právě v době, kdy je mimo pravomoc OSN, žádá policie Carla o pomoc. Začíná divoký hon na člověka, boj o přežití a hledání pravdy…

Varianta 13 je svižný SF thriller a zároveň román o předsudcích a možných důsledcích zahrávání si s naší genetickou výbavou. Vypovídá o naší náchylnosti k násilí, klamu a zkaženosti. (anotace)

  • Varianta 13
  • Autor: Richard K. Morgan
  • Překlad: Zdeněk Uherčík
  • Forma: paperback
  • Počet stran: 544
  • Cena: 399 Kč
  • Vydal: Triton, 2011
Jan Michálek (redaktor)

jan.michalek@fan­tasyplanet.cz


Četli jste tuto knihu? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!