Ve službách republiky

Všemi těmito texty (je jich celkem sedm, některé však mají rozsah menších románů, což z knihy dělá úctyhodný špalek) prostupuje ústřední hrdina Petr Hankl, který se hned v úvodní povídce stane řádným čarodějem – nekromantem; řádným ve smyslu s rukama od krve. Abyste se totiž v Bandžuchově světě mohli stát aktivními uživateli svého magického talentu, musíte jej probudit k životu vraždou. Počítejte však s tím, že krev, která ulpí na vašich rukou, nepůjde před čarodějnýma očima smýt.

Protože je Hankl sympaťák až na dřeň, poněkud zamrzí, že většinou není tím hlavním hybatelem děje, že namísto mocného a vzácného druhu čaroděje působí jako ratlík, s nímž by si každý vytřel zadek, takže většinu případů vyřeší buď pouhým selským rozumem, s cizí pomocí anebo se štěstím, namísto využití vlastních sil. Těžko pak uvěřit tvrzením jeho nadřízených, kteří mu svěřují vcelku důležité úkoly s tím, jak je Hankl neskonale schopný. Ostatně, titíž nadřízení vysílají do akce také psychicky labilní léčitelku s traumatem z minulosti, jejímž největším uměním je neschopnost se bránit. Což je ve světě upírů, démonů, různorodých čarodějů a mocichtivých nacistů poněkud k prdu.

I přes jistou neinteligenci postav se však kniha čte jako po másle. Příběhy jsou poutavé, dobře vymyšlené a ještě lépe navázané na některé historické postavy a události (v tomto směru se Bandžuchovi nabízí ještě mnoho inspirace, snad se proto dalších textů s Petrem Hanklem dočkáme), přičemž je zcela zřejmá autorova erudovanost v této problematice. Jeho text slušně odsýpá, především pak díky spoustě akcí a dialogů, přesto se neubráníte pocitu, že věty, odstavce, stránky, ba i celé kapitoly proudí v jednom stereotypním rytmu. Narazíte také na mnohá klišé (jeden příklad za všechny je fakt, že temnota spánku/bezvědomí někomu stále stírá z mysli něco extrémně důležitého), ale to tak nějak k pulpovým textům patří. Co mi však doopravdy chybělo, byla výraznější atmosféra, jíž by občas doopravdy slušely hororovější či noirovštější (jak k těm svádí ta parádní obálka!) tóny.

Hlavním kladem jsou tak příběhy. Originální, slušně promyšlené a se snahou o vypointování (přestože většinu point budete tušit dopředu – u čeho tomu tak však není, že?), řemeslně zpracované na slušné úrovni. Přesto se najde několik stylistických perliček, které poněkud nepříjemně pošimrají v oku, opět jeden příklad za všechny:

„Sám dobře víš, že jsem se za tebe přimluvil, protože jsi jeden z mála z těch, co jsou schopný kreslit Symboly, v republice.“ (s. 521)

Přičemž na podobné libůstky narazíte poměrně často. A přitom by stačil jen drobný zásah korektora.

Popravdě, přestože Ve službách republiky není bezchybné, přiznám se, že jsem ještě nepoznal tak dobrý pocit z toho, jak dobrá kniha (navíc prvotina) se u nás může objevit. Do fronty na dalšího Bandžucha se klidně postavím.

P. S. Dost možná půjde o můj osobní problém, ale některé z ilustrací v knize mi přijdou lehce neadekvátní. Obzvlášť při pohledu na tu (bodejť bych ji nepochválil ještě jednou!) bombastickou obálku.

Německá Zauberdienste a rodící se jednotky SS, sovětská NKVD, maďarský upír a polská léčitelka – a mezi tím vším bývalý legionář, nekromant a agent mladé československé republiky Petr Hankl. To je špionážní thriller z prostředí magických tajných služeb, který vás zavede do širých mongolských stepí, polského pohraničí i do ulic Prahy a Berlína. A všude tam se bude rozhodovat o osudu světa, zmítaného následky světové války, která měla zůstat válkou jedinou. Jenže ta druhá už se chystá a démoni cítí krev.

  • Autor: Tomáš Bandžuch
  • Překlad: –
  • Série: –
  • Forma: paperback
  • Počet stran: 600
  • Cena: 333 Kč
  • Vydaly: Straky na vrbě, 2012

Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz


Četli jste tuto knihu? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Kupte si Ve službách republiky s 15% slevou (ušetříte 50 Kč).