Captain America: Civil War. Jak těžké je si vybrat tu „správnou“ stranu?

Už třetí Kapitán Amerika, jeden z nejsilnějších tahounů celého Marvelu, začal drtit kina po celém světě. A přichází vlna neodbytných otázek. Je Steve Rogers pořád panic? Kdo konečně Giant-Manovi přihraje tu sladkou tyčinku? Může být tetička May ještě mladší? A vyhraje tentokrát padouch? Jo, to byste chtěli vědět…

Zdroj obrázků: csfd.cz

Očekávání velkého matadora Marvelu, Captain America: Civil War, bylo napínavé z mnoha různých důvodů. Za prvé měl stejně jako on na jaře do kin naklusat kůň od DC, Batman v. Superman, a spousta fandů si kladla otázku, kdo z těch dvou obrovských konkurentů předvede větší show – supervoják v americkém trikotu, nebo mimozemšťan s netopýrem? A za druhé, i přes všechny uplynulé singles superhrdinské bijáky, které máme za sebou (jako byl Deadpool nebo Ant-man), jsme jen tak nezapomněli na smíšené pocity z poslední týmovky Avengers: Age of Ultron.

Nemohli jsme si pomoct a ptali se, zdalipak Marvel najednou neztratil se superhrdinskými blockbustery dech? Protože nic jiného než obří komiksová řachanda třetí Captain America být neměl. Ale světe div se, ono to zase fungovalo, stejně jako před lety s prvními Avengery. A možná ještě dokonce líp, i přes zjevná slabá místa v zápletce. Marvel a jeho režiséři prostě umí vyprávět příběhy a klestit si cestičku v tom proklatě složitém, propleteném univerzu. Tentokrát ale Avengers neměli bojovat proti supersilnému protivníkovi – ale proti sobě navzájem…

Třetí Captain měl pro diváky splnit řadu heroických úkolů, a jedním z nich bylo z marvelovského univerza vytáhnout nové hráče. A povedlo se mu to hladce a bez sebevětších záseků. Máme tu Black Panthera, (třetí reinkarnaci čím dál tím mladšího) Petera Parkera alias Spider-Mana a také starého/nového Ant-mana. Avengers se namnožili, jsou rozmanitější a pořád to velmi dobře funguje (díky bohu-, teda špatně, díky režisérům/bráchům Anthonymu a Joeovi Russoovým). Někteří by sice zasloužili širší prostor pro rozebrání jejich motivací, ale s tím si budeme muset jako vždycky počkat na jednotlivé filmy. Zvládnout tlupu komiksových postaviček za necelé tři hodiny dá prostě zabrat. Tak jako tak – bezstarostné rubání se v ulicích velkoměst superhrdinům už dlouho nevydrží.

Civil War 2

Za zrodem zápletky k Civil War stál kvalitní základ položený už v druhém Kapitánovi a všehovšudy řada mokvajících bolístek a ran z minulosti. Strýček Bucky jako Zimní voják totiž svého času ve světě (nedobrovolně) nadělal slušnou paseku a naštval tím řadu důležitých lidí. A když se Kapitán snaží svého přítele zachránit před následky jeho činů, ne každý dokáže takové rozhodnutí ocenit.

Avengers k tomu všemu mají problém stát za svými vlastními skutky. Sice párkrát zachránili lidstvo před zkázou, ale za cenu, která se nechce každému platit. Špatné svědomí hraje velkou roli v rozhodování Tonyho Starka i dalších členů Avengerů. A naopak na druhé straně barikády stojí zásadový Kapitán, který se nehodlá podřizovat vyšší moci a pořád vidí ve svém konání větší užitek, než zkázu.

I když má hlavní zápletka pár vroubků a chvíli i doslova sedí na třínohé židli (každý vědec, ať už je sebebohatší, totiž převáží svůj drahocenný výzkum ve svém osobním vozidle a rozhodně nepočítá s přepadením – náhody ani Murphyho zákony podle něj neexistují!), příběh si drží tempo především díky hrdinům, kteří se v nejhorší chvíli musí rozhodnout, na čí straně budou stát.

Akční scény – pořádné vzájemné nakopání se do superhrdinských zadků – to je přesně to, na co jsme se celou tu dobu tak těšili a proč stálo za to vlézt do kina. Na to, v jak vážném průšvihu je celá budoucnost hvězdné party i život samotných hrdinů, si filmaři občas dovolili (jako vždycky) pár drobných vtípků, které na okamžik ulevily vážnému tónu a dokázaly rozřehtat celé kino.

Civil War 4

Na čí straně byste ale stáli? Kapitán si v tomhle filmu projde poměrně zásadní změnou. Kdysi hrdina přímý jako pravítko se v Civil War naučil zlozvyku rozhodovat o tom, co je pro druhé správné, i když na to nemusí mít ani právo. Svými činy se prostě občas každému nezavděčíte – a v očích druhých už nemusí být tím ideálním správňákem. To samozřejmě dost otřese vírou Iron Mana, který měl svého Kapitána od dětství poměrně zidealizovaného.

A jak tohle vlastně nakonec dopadne? Avengers už nikdy nebudou takoví jako dřív. A to je dobře. Práce Joe a Anthonyho Russoových byla svižná, chytrá, nabitá akcí a určitě vás potěší fakt, že si vezmou pod křídla i budoucí dvoudílné Avengers: Inifinity War. To aby se měli filmaři od DC z čeho učit. Tohle léto zas vítězí Marvel. Sorry, we’re not sorry DC!

Captain America: Civil War
USA, 2016, 148 min
Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Předloha: Jack Kirby (komiks), Joe Simon (komiks)
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Don Cheadle, Jeremy Renner, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen,…

Hodnocení: 95%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Se přiznám, já jsem s odstupem času snad ještě rozpačitější – v recenzi do Pevnosti jsem filmu dal 75 %. Podle mě je vlastně na podobné úrovni jako Batman se Supermanem, ale ve výsledku mě bavil míň, protože ta Maravelácká akčně-komediální řachanda je mi o fous vzdálenější než DC styl.

Zveřejnit odpověď