Jonah Hex

Vyvraždit někomu rodinu před očima a nechat pak dotyčného žít, to se nikdy nevyplácí. Obzvláště když je ten někdo slovutný Jonah Hex, hlavní, rozpáleným cejchovačem znetvořená postava úspěšné komiksové série stáje DC Comics.

Jonah Hex
Jonah Hex
Jonah Hex

Není proto překvapením, že Jonahovo srdce bije (někdy je tento obrat myšlen doslova) jen a jen pro pomstu. Nemůže bez ní klidně usnout, a to ani v náručí prostitutky Lilah. Dokud Quentin Turnbull, muž zodpovědný za všechnu Jonahovu bolest, nedojde pokoje v pekle, nejlépe rozsápán na kousky, se hlavní hrdina nezastaví. Před nikým, ani před mrtvými, jejichž rad milerád využívá díky skutečnosti, že po šamanském rituálu, který ho zachránil před smrtí, uvízl mezi světem živých a tím, který následuje, takže s nimi dovede úspěšně komunikovat.

Kdyby byl celý film poháněn jen a pouze honem za pomstou, fungoval by pravděpodobně lépe. Scénáristé Neveldine-Taylor si však museli propůjčit ještě zápletku jako vystřiženou z propadáku Wild Wild West. Jonah totiž musí Turnbulla zneškodnit nejen pro své ryzí potěšení, ale také pro bezpečnost celé Ameriky.

Nechoďme kolem horké kaše, na tomto snímku je špatně téměř všechno. Režie je doslova otřesná, střihy dialogů spolu jaksi nekorespondují, i přes velice krátkou stopáž je film nuceně natahován opakováním scén, akce jsou tuze nepřehledné, vzhledem k tomu, že se odehrávají povětšinou ve tmě. Tahounem snímu je Josh Brolin. Přes jeho drsný jižanský přízvuk mu sice moc neporozumíte, přesto se do role hláškujícího kovboje hodí, ačkoliv i u něj je nasnadě pocit, že výkon mohl předvést dozajista lepší, zábavnější.

Nakonec jediný, kdo si natáčení zřejmě doopravdy užíval, byl Michael Fassbender, který svoje zkušenější herecké kolegy strká hravě do kapsy. A to jak unylého, doslova znuděného Johna Malkoviche, který nedokázal do postavy psychopata Turnbulla vložit ani to své přehrávané šílenství, takže zbývá jenom přehrávání a nuda, tak i Megan Fox hrající rádoby přitažlivou nevěstku, která však neodhalí ani píď čtvereční bradavky. Zato střílí a kope tak, že jí to nikdo nemůže uvěřit, ani co by se za nehet vešlo. Megan prostě neumí hrát a nikdy neuměla, samotná sexy tvářička a sporý šat ne vždy zastanou funkci hereckého výkonu. V Jonahu Hexovi je její postava naprosto zbytečná, někdy až násilně naroubovaná, a ani na okamžik nezvýší ono testosteronové uspokojení z přijímaných obrázků.

Podobně tak i hudba. Zprvu se kombinace westernových rytmů s tvrdým metalem sice zdá zajímavá, po chvíli však nudí stejně jako to, co se děje na plátně. Snímku nijak neprospělo ani „vyměklé“ filmování pro rating PG-13, což znamená, že střihač stříhá, jakmile Jonah hodí sekerkou nebo Lilah ukáže část stehna, mezi něž se hlavní postava vkliňuje. Jonah Hex si svůj komerční neúspěch (v tuzemských kinech se ani neobjevil) naprosto zaslouží.

Jednou větou: Přestože si prvních třicet minut svojí béčkovou rázností Jonah říká o vřelé přijetí, nakonec klesne hluboko pod úroveň zábavy, takže je mu i hodina a čtvrt dlouhá.

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

6 komentářů

  1. Hex
    O víkendu jsem zrovna přečetl Tvář plnou násilí a něco o ní pomalu smolím a viděl jsem i film ( Josh Brolin je solidní lákadlo každého western fanouška). Každopádně musím souhlasit- Nepochopím proč, když mám v ruce velice ale opravdu velice solidní westernový materiál udělám z toho suchopárný Wild Wild west II kde se to míhá neexistujícíma zbraněma a Hex není Hex.

  2. Souhlasím vřele. Nebýt Fassbendera (který tu ovšem působí jako z úplně jiného filmu, kde herci hrají, režisér režíruje a scénárista má skutečný nápad a nemusí vařit z vody), litovala bych, že jsem to viděla. Hrozná škoda, Brolin celkem ujde (ale drsného polomrtvého/živého kovboje mu moc nevěřím, i přes tu díru ve tváři furt působí tak nějak nanicovatě), ale jinak ztráta času.

  3. Erunamo
    Ten film jsem neviděl a dobře že tak. Ono to bylo vcelku jasné už podle obsazení Megan Fox a podle traileru. Pěknej americkej propadák, dobře jim tak za to, že pohřbili Solomona Kanea. Měli by si ho několikrát přehrát, ať vědí jak se dělá docela i podobnej film. Komiks je určitě dobrej, už se na něj těším.

  4. Problémy filmu
    Problém č. 1: Jako předlohu si scenáristi nevybrali Jonaha Hexe od DC, ale neúspěšné 3 minisérii z Vertiga, které jsou fantastické. Nechápu, proč film nevychází z úspěšné DC série.

    Problém č. 2: Po zkušební projekcu z filmu vystříhali téměř všechno nadpřirozeno, aby se vrátili k původní předloze.

    Výsledek: 70 minutový kripl.

    Stejně promarněná šance, jako v případě Parchantů.

    Myšlenkové pochody tvůrců/producentů naprosto nechápu.

  5. kraxon
    Vím,že nejsem “in” ale myslím,že tak špatné to zase nebylo. Souhlasím,že M.Fox tam byla jen proto aby tam bylo i něco hezkého, že tam toho nadpřirozena mohlo být více, že závěrečná “depadouchizace” byla dost odfláknuta atd,atd. Přesto je to celkem koukatelné a ty “neexistující”-rozuměj “sci-fi” zbraně můžu…vy jedni suchaři 🙂 Možná je moje “no trendy” vcelku pozitivní hodnocení způsobeno tím,že zmíněný komix neznám, ale aspoň dokážu mít z něčeho radost 🙂

Zveřejnit odpověď