Paranormal Activity 2

Současný film již dávno nepatří mezi čistě umělecké disciplíny, jde spíš o další druh průmyslu. Režisér může být sebeinovativnější, forma jeho snímků může být ryze umělecká a originální, ale jakmile jeho dílo nenavštěvují diváci tak, aby v kinech vydělalo více než dvojnásobek rozpočtu (polovina výdělku jde do kapsy majitelům kin), pravděpodobně bude mít v budoucnosti problémy při shánění další práce. Jednou z metod, jak zabránit ztrátám, je snižování rozpočtů.

Paranormal Activity 2
Paranormal Activity 2
Paranormal Activity 2
Paranormal Activity 2

Prohlédněme si návod na vydělání spousty peněz skrz filmový průmysl.

Ingredience: pár miliónů dolarů, úspěšný a výdělečný první díl

Postup: Zdvojnásobte oproti prvnímu dílu počet kamer a postav. Přidejte dítě a psa. Přidejte postavy z prvního dílu a doplňte jejich příběh. Zkopírujte charaktery postav (ženy jsou hysterické, muži – vtipálkové jim zpočátku nevěří) a nakonec zkopírujte děj. Výdělečnost zaručena.

I přes všechna ta vylepšení a znásobení se však nedá tvrdit, že by Paranormal Activity 2 byly lepším filmem než jejich předchůdce. Jednička má totiž jakýsi nádech splněného snu, který pro doslova amatérského režiséra Orena Peliho představoval průnik do vyšší, profesionální filmové ligy. Druhý díl je pak cítit prostě jenom po chorobné touze vyrejžovat co nejvíce zelených papírků při nízkém vkladu. Peníze hold vládnou světu.

V recenzi by se dalo uvést hned několik nelogičností, které naplňují nejen Paranormal Activity 2, ale i většinu amerických hororů: Proč nikdo ve tmě nerozsvěcuje světla? Proč nevzbudí dalšího, když zaslechne zvuk a má v plánu zjistit, co jej způsobilo? Proč se ti lidé sakra nevystěhovali?

Já je tu vypisovat nebudu. Nakonec, jde o horor, a hlavní tedy je, aby se divák bál. Se stupňujícím se tempem filmu, který ze zábavného home videa americké rodinky (žijící v Karlových Varech – ano, titulky na začátku doopravdy hlásají poděkování carlsbadskému policejnímu sboru) graduje až do mrazivého závěru, je jisté, že se bát bude (přesto však mnohem méně než v díle prvním), a pokud bude doopravdy shovívavý, odpustí snímku i nějakou tu nudu, která se tu a tam dostaví.

Abych jenom nehaněl – druhému dílu Paranormal Activity se nedají upřít hned dvě pozitiva. Zaprvé je to originální myšlenka, díky níž se tento snímek prováže s předchozím (proč jen tomuto nápadu nevěnovali tvůrci více času namísto tlachání o videokamerách?), za druhé pak nadupaný závěr, během jehož posledních deseti minut se semele více akce než za šedesát minut předchozích. Tyto drobné chvály jsou však ty jediné, které se na snímku dají nalézt.

Snad duchařskému hororu vylepší pověst již ohlášený třetí díl Paranormálních je­vů.

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Proti recenzi jako takové nic nemám (= souhlasím), ale mám 2 připomínky:

    Není to náhodou Carlsbad v Kalifornii? Fakt nevím, jen se ptám.

    Když nevíte kdy použít ‘hold’ a kdy ‘holt’, tak to holt nepište. Já se opisem také často vyhýbám slovům nebo vazbám, kde si nejsem jist. To není ostuda.

Zveřejnit odpověď