Liga spravedlnosti: Další pokus dohnat Marvel

Batman, Aquaman, Superman, Wonder Woman, Cyborg a Flash v jedné partě bojující proti superpadouchovi a ničiteli planet Steppenwolfovi. Co by se mohlo pokazit?

Všechno, protože Justice League odhaluje pravého nepřítele DC Universe, Zacka Snydera.

Posledních pár let strávilo DC zoufalou snahou dohnat Marvel. Dlouho budovaný vesmír výtvorů Stana Leeho, jehož blockbustery každý rok obsazují první příčky nejvýdělečnějších filmů, se blíží kolosálnímu vyvrcholení v crossoveru všech jeho dosavadních superhrdinů, tj. Avengers: Infinity War část 1 a 2. Ten vesmír začal vznikat s prvním Iron Manem. Tou dobou však byl zastíněn veleúspěšnou trilogií Temného rytíře, či V jako Vendeta z roku 2006.

Bohužel mimo Batmana si DC moc dobře nevedlo. Watchmen byli atmosféričtí, ale přespříliš zdlouhaví a moc Snyderovští (spousta slow-motion, vše prohozené tmavým filtrem s určitým barvami zvýrazněnými a hromada prostojů). Green Lantern s naprosto otřesnými efekty a provedením, který nakonec nejlépe zafungoval jako terč vtipů v Deadpoolovi. Superman se vrací byl pokus o přenesení skvělého Reevova Supermana do současnosti, jenž skočil fiaskem. Podobně dopadl i Muž z oceli. Perfektní představitel, sympatická Lois Lane, avšak temná atmosféra a depresivní pocit, ho srazily do průměru, ale nejhorší se teprve blížilo.

Jak měl Marvel štěstí při výběru režisérů, tak ho DC neměl. Budoucnost svého univerza vsadili na Zacka Snydera a to byla fatální chyba. Tomu se totiž podařilo velmi rychle prznit jeden z nejlepších komiksových příběhů vůbec za druhým. Batman vs. Superman měl být velkolepý začátek DCU (DC Universe), avšak stal se katastrofou biblických rozměrů. Tragické a naprosto ohavné CGI přeplácané finále, špatně adaptovaný příběh, patos číhající úplně všude, skoro tříhodinová stopáž, nevyužitá síla hlavních protagonistů, přehrávající Lex Luthor a vrchol všeho, dějový zvrat založený na tom, že mámy obou superhrdinů se jmenují Martha.

Inu, jednou se nepovede, snad to DC napraví v očekávaném Sebevražedném oddílu, který nám slibuje tým složený z nejhorších záporáků, které si dovedete představit. Ve stejný rok navíc vyšel Deadpool, jenž překonal očekávání a jako správný hláškující antihrdina s R-Ratingem nastavil vysokou laťku pro PG-13 týmovku. David Ayer se jí však ani zdaleka nepřiblížil. Z drsného příběhu bandy zmetků udělal puberťáckou patlaninu, kde až na Willa Smitha a Margot Robbie nebyl jediný herec, který by doopravdy hrál, a to hraní Harley Quinn záviselo hlavně na jejím vzhledu, díky němuž se vzedmula vlna cosplayů a halloweenských kostýmů její osoby. Původně zajímavé postavy se staly klišovitými rádoby drsňáky a magory. Této plejádě stupidity vévodila Cara Delevingne a Jared Leto.

Po těchto dvou zklamáních nám Patty Jenkins nadělila Wonder Woman, takový ten film s malým rozpočtem, od nějž se moc nečeká. Ženská hrdinka se zalíbila a stal se z ní hit zastavující klesající tendenci. Tu ale obnovuje Justice League.

To, že Liga spravedlivých nebude dosahovat úrovně konkurenčních Avengers, byl předem známý fakt. Zapříčinilo to několik věcí. Hlavně tedy opětovné dosazení Zacka Snydera do křesla režiséra, z čehož vychází zbytek.

Příběh by mohl stěží být více zkratkovitý. Film na vás v rychlém sledu vybalí legendu o jakýchsi prastarých kostkách, co můžou zničit svět, a pradávném ničiteli světů Steppenwolfovi. Rekrutování členů Ligy je bleskové. Děj letí jako zběsilý, až se divák přestává orientovat. Neuběhne moc dlouhá doba a najednou je tu finální bitva. To, čeho bylo v tříhodinovém BvS moc, je ve dvouhodinové Justice League málo, bohužel i všeho ostatního. Vztahy mezi postavami se omezily na jednu – dvě pár větové konverzace, které za nic nestojí, protože jedna je plná nesmyslného milostného napětí mezi Batmanem a Wonder Woman a druhá má být ta, co vše vysvětlí, jak se naneštěstí nestane.

Postavy nejsou nic moc. Battfleck má obrovský nevyužitý potenciál. Jason Momoa jako Aquaman je bezva, stejně tak Flash. Gal Gadot se chová divně a vůbec se nepodobá té Gal Gadot z Wonder Woman, která občas i hrála. Tady se na ni jen dobře kouká. Cyborg tam prostě je. J. K. Simmons v roli komisaře Gordona jednou rozsvítí Bat-signál. Jeremy Irons ztvárnil Alfréda docela dobře. Steppenwolf je komplet CGI a Supermanovy herecké schopnosti a ničí CGI maskující jeho knír, díky němuž vypadá jeho obličej postiženě.

Největší chyba je jinde. Snyder musel kvůli smrti blízkého příbuzného natáčení opustit, a tak to za něj vzal Joss Whedon. Výsledek je jakýsi mutant. Vše má Snyderovský vizuál a atmosféru, která se potom občasně mění ve svůj pravý opak a lá Avengers. Vrcholem jsou vtipy vyskakující na vás z míst, kde byste je nejméně čekali.

Finále je opět digibordel, jako vlastně jakákoliv větší scéna v celém snímku.

Chybějící základní člen JL, Green Lantern, je jednou zmíněn v traileru a na moment se jeden Lantern objeví ve flashbacku. Toť vše.

Bitevní scény se zoufale snaží o vzbuzení pocitu velkoleposti, avšak výsledkem je křečovité cosi. Skupinové záběry točené z nízkého úhlu s cool pozadím, či impozantní scenérie explozí, nejsou ono.

Jedním z nemnoha pozitiv je konečně zdůrazněná síla Supermana, dalece přesahující kohokoliv jiného. Potom se tam přece jen občas objeví dobrá část, kdy je JL docela fajn. Nakonec ještě zmíním ve filmu se objevující znělky starého Burtonova Batmana a Reevova Supermana.

Ve výsledku je tak Justice League dalším hřebíčkem do rakve DC Universe, který nezastaví dvojku Wonder Woman a Aquamana, ale ten zbytek dost asi jo. Snad už konečně Zack Snyder opustí režisérskou sesli a DC najde někoho lepšího.

 

Zack Snyder, Joss Whedon: Liga spravedlnosti
USA, 2017
Česká premiéra: 16.11.2017
Předloha: Gardner Fox (komiks)
Scénář: Chris Terrio, Joss Whedon
Kamera: Fabian Wagner
Hudba: Danny Elfman
Hrají: Ben Affleck, Gal Gadot, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Amy Adams, Henry Cavill, Jesse Eisenberg, Jeremy Irons, J.K. Simmons, Amber Heard, Robin Wright aj.
Stopáž: 120 min

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

17 komentářů

  1. Pane Autore,
    měl byste o tomto filmu zjistit aspoň základní informace. Stejně tak o celé spoluprácei WB a Zacka Snydera…..nikdy byste pak nemohl napsat, že Zack je nepřítelem DC…původní stopáž měla být 3h. Studio rázně řeklo NE – sestříhat na 1h59m. Reinkarnace Supermana byla ve Snyderově verzi úplně jiná..Cavill se vracel na dotáčky z natáčení MI:6 a proto mu museli maskovat knír, protože ve smlouvě měl, že nesmí změnit vzhled(je to dikutabilní, nehájím to). Jde ale o to, že to celé bylo již natočené a WB se rozhodlo, že to komplet přetočí. BEZ SNYDERA. Finální sestřih tak nedělal otec projektu Snyder, ale Whedon a to pod přísným dohledem WB. Dotáčky BEZ SNYDERA brutálně navýšili rozpočet. WB s každým filmem mění názor. Kdybyste o pozadí něco věděl, věděl byste i že SSq byl kompletně přestříhán oproti Ayerově původní vizi. Pokud se Vám film nelíbil, je to v pořádku, je to názor jako každý jiný, ale SKUEČNÝM NEPŘÍTELEM DC JE SAMO STUDIO WB!

  2. Milý pane,
    neříkám, že WB nejsou sami proti sobě, ale zase snímky jako WW, nebo starší Temný rytíř dokazují, že ne vždy. Zack Snyder przní DC hned od začátku. 3h dlouhá stopáž by také nepomohla, protože to co MARVEL stavil deset let, nemůžete vtěsnat do jednoho filmu. Je to prostě nemožné. Reinkarnace Supermana, ať by byla jakákoliv byla zcela jistá a očekávatelná a tak vlastně ani nebyla takovým trnem v patě. Když to měl ve smlouvě tak ať, ale mohli to udělat lépe. Točení bylo u konce to ano, ale Snyder od projektu odešel kvůli smrti sestry (teda asi sestry, prostě blízkého), nebyl to vyhazov. Ano, bez dohledu otce projektu, který zvládnul za pár let zkazit hned několik věcí od DC. To aby si projekt hledal nového tatíka, protože tenhle je rodič na houby. Velikost rozpočtu mi nedělá problém, kdyby byla dobře využitá. Zářným příkladem toho je, co dokázal Peter Jackson s Pánem Prstenů. SSq mělo hlavní problém jinde. I bez přetáčení by to bylo PG-13 a jestli jste ráčil znát předlohu, tak víte, že pro takovýhle projekt to chce Rko. A WB udělalo fatalní chybu zvolením Snydera jako svého hlavního režiséra, takže taky nese vinu. Nezapomínejte však na to co dokázalo WB s Temným rytířem, nebo V jako Vendeta.

  3. Kde jsem napsal, že to byl vyhazov??Vždyť vy ani nevíte, že se mu oběsila dcera…. . Psal jsem snad o tom, že reinkarnace nebyla jistá?? Napsal jsem, že v jeho verzi měla být jiná….vždyť vy jste se ano nezamyslel nad tím co jsem napsal a místo toho se tady hajíte, jak kdybych Váš text něčím napadal…. hodnota dolaru při točení Pána Prstenů byla úplně jinde, než dnes ne….nebo snad ne? Mimochodem Nolan byl producentem Muže s oceli a sám podpořil Snydera, když WB vybíralo režiséra….to ještě nikdo netušil, že WB mu sváže ruce….víte sleduju filmové dění již 20 let a to hodně detailně…no nic…tohle mi stačí. Nejste objektivní. Upozorňuji, že nehodnotím Vás ani Váš text.

  4. Přiznávám, že vyhazov byla moje chyba. Věděl jsem, že se mu oběsila dcera, ale onu informaci jsem omezil na to, že mu umřel někdo blízký, protože jsem to jednoduše zapoměl. Pointa mého argumentu s reinkarnací byla, že ať by byla sebelepší, nebyla by překvapivá. Na každý pád i kdyby byla jiná, tak by to pořád byla jistota, která by nikoho nepřekvapila a to jí ubírá na dramatičnosti. Hodnota dolaru v době točení Pána Prstenů nebyla až zas tak razentně jinde. To že mu svázalo WB ruce, inu i kdyby ne, tak ostatní projekty Zacka Snydera nejsou žádná velká sláva. A že sledujete fillmové dění 20let. To Vám popravdě docela závidím, protože ani tak dlouho nežiju. Že nejsem objektivní? Kdo je? Absolutní objektivita je nemožná a při psaní recenzí se jí jenom snažíme dosáhnout, avšak býti stoprocentně objektivní je věc nemožná.

  5. Eh, takové vyprávěnky o podivínech v těsných šaravarech… Koho tleto zajímá? Kdyby tak radši natočili něco o slovutném bohatýru Semenu Samohončiči! To by se valilo národa do biografů!

  6. Neberte mě špatně pane Jandejsek, jsem jen trošku nakrknutý jak všude čtu, že za to může Snyder a přitom to tak, nebo jenom tak, není….já mám jeho tvorbu rád – zejména 300 a Watchmen a MoS….jako komiksový režisér má ojedinělou vizi…..S objektivitou máte pravdu, to byl jen rýpanec :)….je jedině dobře, že tak mladý člověk se zajímá o kulturní dění a a ještě najde čas přispívat recenzema na web o fantasy. Jinak je mi lehce přes 30 let, tak snad nejsem kmet ještě :). Pokračujte prosím v této činnosti, protože je to fajn a jedině dobře. Takových by to v dnešní době chtělo víc.

  7. to Podchaljuzin: A nebo těch 300, jak bojovalo proti těm “fakt hodně moc a ještě víc” Peršanům. To by se starý dobrý Hérodotos musel chechtat, až by se za břicho popadal, kdyby věděl, jak se tak jeho historka ujala. 🙂

  8. to KarelC: Ba, Hérodotos to byl vtipálek! Taky je dobrá ta, že prý Velkou pyramidu nechal postavit jakýsi Cheops! Zrovna onehdá jsem seděl s lahvičkou před televizorem a tam nějaký vědátor spřádal ty své bludy o pyramidě a když se ho nějaký mužik zeptal jak to ví, tak bez mrknutí oka pravil že to přece psal Hérodotos, který dorazil do Egypta asi tak 500 let po Cheopsově smrti, plus mínus 10 000 let… 🙂

  9. to Podchaljuzin: A ten Cheops prý svoji vlastní dceru poslal do nevěstince, aby mu vydělávala peníze na stavbu! A ta byla tak populární, že za své služby vydělala kvádry i na svoji vlastní pyramidu!
    Jo ty první dvě knihy o jeho cestách a tamním světě jsou vůbec nejlepší!!! 🙂

  10. to KarelC: My se tomu smějeme, ale je to spíš k pláči. Tleto má být vědecká práce? “Věřit” nějakému povídálkovi? Oni prostě neví, kdo, kdy a proč ty tři velké pyramidy postavil! Jen si to vymýšlejí a věší lidem bulíky na nos! Jakmile se objeví něco, co do jejich představ nepasuje, tak to ignorují, nebo zesměšňují… Takový EU přístup k problému 🙂

  11. to Podchaljuzin: Ale třeba knihy, které píše náš egyptolog profesor Verner mám velice rád. To je moc dobré čtení!

  12. to KarelC: Ano, napsáno to má pěkně, ale bohužel vychází ze zcela mylných teorií. Kdo se o tuhle problematiku zajímá, musí uznat, že “oficiální” věda lže. Nedávno jsem viděl zajímavý ruský dokument, jmenoval se Tajemství pyramid, na to se podívej.

  13. to Podchaljuzin: Mrknu se rád! Mě osobně vždycky hodně fascinovala ta záhada třeba té Djatlovovy expedice. A nedávno vyšla kniha od našeho autora Martina Lavaye – Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? Nečetl jsem, ale prý je to vydařená kniha. Chystám se na ni.

  14. to Podchaljuzin: Díky! Mrknu se na to. Ona celá ta bývalá Sovětská Asie je plná podivuhodných míst o kterých se všeobecně ani moc neví. Já myslím že tam odtud přijde ještě nejedno překvapení.

  15. to KarelC: Ba. Slyšels někdy o “Sibiřských kotlích”?

  16. to Podchaljuzin: Ne! Díky za tip! Zrovna si to dohledávám a čtu. Velice zajímavé!!!

Zveřejnit odpověď