Seriálový seriál – Lexx

Však to znáte – máme celý vesmír, jeho nejzazší hranice, kam se ještě dosud nikdo nevydal, a stejně se to všechno nakonec vždycky točí okolo jedné lodi a její posádky. Záleží už jenom na tvůrcích, zda budou striktně dodržovat žánrová pravidla (Star Trek), trochu si je upraví (Battlestar Galactica), vezmou je s nadhledem (Červený trpaslík) nebo to pojmou zcela po svém a z obvyklého kánonu jim nic nebude svaté. Jak už jistě správně tušíte, autoři Lexxe se přiklonili k poslední variantě a v kanadsko-německé koprodukci vznikl jeden z nejúchylnějších a nejzábavnějších sci-fi seriálů všech dob.

Lexx

Hned v úvodu se samozřejmě seznamujeme s hlavními hrdiny, kteří se nešťastnou náhodou zapletou s hnutím odporu, ne tak úplně vlastním přičiněním pomohou porazit Jeho Temnost, v podstatě osvobodí federaci 20 000 planet od tyranie a jako bonus se všichni sejdou na palubě Lexxu, nejničivější lodi dvou vesmírů.

Zatím to tedy ještě stále vypadá na rozjezd v rámci klasického scénáře, jenže už v první řadě, složené v podstatě ze čtyř samostatných dvojepizod, jsme uvrženi do světa, kde vládne obří hmyz, kanibalismus je tak nějak obvyklou součástí stravování a různé latentní formy nekrofilie patří k těm nejméně odpudivým sexuálním úchylkám, kterými se to v seriálu jenom hemží. Na druhou stranu se však sluší dodat, že všeobecně platí každému, co si zaslouží, protože když už se na jednom můstku sejde bezpečnostní technik 4. třídy Stanley Tweedle, nemrtvý zabiják Kai s docházející zásobou protokrve, otrokyně lásky Zev Bellringer, ze které se vlivem nezdařené transformace stala napůl dravá ještěrka, co má zálusk na všechny muže kromě Stanleyho, a jedna nešťastně zamilovaná robotí hlava, musí společně překonávat překážky odpovídající úrovně. Také se sluší připomenout, že poměrně velký prostor v hostujících rolích dostal třeba Barry Bostwick, Rutger Hauer nebo Tim Curry, jenže ani jejich milá přítomnost nijak nevyvrací fakt, že se divákům do Lexxu poněkud hůře naskakuje, protože i přes poměrně přímočarý děj musí neustále vstřebávat spoustu více či méně důležitých informací, které si zatím nejsou schopni logicky přebrat a při natažené osmdesátkové minutáži už je prostě jednoduší to po hodině pouštět jedním uchem dovnitř a druhým ven. Ano, je to divné a občas i poměrně vtipné, ale ještě pořád ne natolik, aby v člověku převládlo nějaké nekritické nadšení.

Lexx byl původně koncipován jako uzavřená minisérie, ale jeho příběh připomíná novou Battlestar Galacticu a po dvou letech dostali tvůrci zelenou k natočení druhé řady. Tentokrát však již bez německého přispění, takže Zev záhy nahrazuje Xev. Velký celosezónní formát seriálu rozhodně prospěl, na všechno je najednou více času, charaktery se vyvíjejí, řeší klasická epizodní dobrodružství a vše navíc rámcově lemuje boj s posledním fanatickým pohrobkem Jeho Temnosti Mandridem. Kai hláškuje jako o život a chováním připomíná Loba s dredy, Stanley začíná mít překrvený mozek z toho, že jako poslední žijící člověk má na palubě otrokyni lásky s předimenzovaným libidem, co o něj nejeví zájem, a Xev po celém vesmíru marně hledá jakéhokoliv chlapa, se kterým by si mohla zařádit. Spoře oděné děvy, spousta nadržených deviantů, dialogy jak vystřižené z erotických filmů a deset let staré CGI – prostě konečně ten pořádný Lexx, který si oprávněně vysloužil přívlastek kultovní.

Třetí řada má opět jiný formát a výrazné změny se dočkala i struktura vyprávění, které tentokrát ve třinácti přímo na sebe navazujících epizodách pojednává o nekonečném boji mezi planetami Voda a Oheň. Naši hrdinové to sice na konci předchozí série mysleli dobře, až skoro upřímně, ale i tak se jim „podařilo“ zničit polovinu vesmíru, takže se logicky musí ve formě nesmrtelného Prince objevit další kvalitní záporák, který tentokrát vydrží až do úplného konce a setkáme se s ním i v závěrečné celosezonní epické bitvě o planetě Zemi.

Pokud někdy předtím Lexx boural zaběhnuté stereotypy, přesunutím děje do naší alternativní současnosti zmizely i poslední zbytky politické korektnosti a naopak přibyla spousta zábavných popkulturních filmových odkazů – namátkou postačí jména epizod jako Xevivor, Apocalexx Now! či The Game věnovaná Sedmé pečeti. Navíc se díky poměrně jednoduché scénáristické kličce setkáváme se všemi předchozími oblíbenci, i když třeba v trochu odlišných rolích, než jsme byli zvyklí. Příznivce Červeného trpaslíka určitě také potěší informace, že v epizodě 4.03 P4X si Craig Charles a Hattie Haydridge zahráli manželský pár starající se o ženskou věznici, jejichž gothic dceruška se baví unášením jehovistických misionářů a jejich obracením na správnou víru. V poslední nelítostné řeži jsou pak všechny dějové linky náležitě uzavřeny, u některých rozuzlení samozřejmě nechybí řádná porce černého humoru, ale i tak je dobré vědět, že pokud se už někdy do seriálu pustíte, neskončíte trčet někde na půl cesty.

Lexx je prostě svérázný unikát, který budete milovat, nebo nenávidět, ale na setkání s ním určitě nezapomenete. Jestli o totiž o nějakém seriálu platí, že se nedá popsat, ale musí vidět na vlastní oči, je to právě tenhle případ.

Lexx (TV seriál)
Kanada / Německo / Velká Británie, 1997, 57×45 min
Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

Plno další seriálových recenzí (Heroes, Xena, Hra o trůny, Buffy, Dresden…).

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

  1. Ech, pro tenhle kousek mám vážně slabost… I ten dabing se vydařil. Jen v recenzi je asi špatně ta “tiráž” pod Trailerem (The Dresden Files).

  2. Lexx je skvost. 🙂 U málo čeho jsem se tak nehorázně bavil a třeba partička golfu s americkým prezidentem a Ellen Dubin coby Giggerotou z epizody Apocalexx Now je něco, co mám na seznamu, kdykoliv na mě přijde splín. 🙂

  3. Je az s podivem ze mi nejak unikla treti rada… kdyz to kdysi slo v telce byvavalo to dost pozde a prvni a druhou serii sem videla nekolikrat tak aspon vim ze existuje treti a jdu si ji splasit 🙂

  4. Lexx
    guinefer: Kdysy šli na Primě opravdu pouze první, ale když už budeš u toho plašení, sežeň si i tu čtvrtou… 🙂

  5. Lexx
    Já budu asi jediná, komu se to nelíbilo. Totiž dokázala jsem se dívat asi tak do pátého dílu, pak to pro mě nějak ztratilo kouzlo, přičemž pochybuji, že ho kdy mělo. Mluvilo se o tom jako o předloze pro všechny SF seriály. To mě nadchlo… Nadšení nevydrželo.
    Možná jsem byla jen blbě naladěná, nebo tak, ale zkrátka po úvodním dvoudílu, kdy jsem si říkala “jo, to bude asi zajímavé,” jsem při každém dalším začínala pochybovat. Mně se prostě nelíbily postavy, celý ten vesmír, rádoby humor a vizuálně (ty první díly) byly také spíš takové o ničem. Třeba to časem bylo jiné, ale to už nevím. Jen můj názor. Možná se budu časem hodně nudit a dám tomu druhou šanci.

  6. lxx
    nojo, me taky nadseni nevydrzelo – uz u druhe serie sla zabavnost z meho uhlu pohledu rychle dolu (plati i o vizualni atraktivite one devy). ale prvni serii sem videl nekolikrat a vsechny 4 filmy povazuju za skvostne! jak hlavni zapletka s jeho stinem, tak ruzne odbocky, z nichz bych vyzdvihl zobrazeni zavislosti z krku vylezajicimi cervy – parada!

Zveřejnit odpověď