TOP TEN: Nejlepší filmy a největší zklamání 2013

Po knihách a komiksech je tady ještě filmový souhrnný článek. Které hity letos zabodovaly a které naopak zklamaly?

S rukou na srdci, rok 2013 se nesl převážně ve znamení zklamání. Tolik potenciálních hitů s poutavou zápletkou, zajímavým tvůrčím týmem – tolik filmů, na něž jsme se těšili – a většina z nich přitom těmto očekáváním ani zdaleka nedostála. I proto se letos žebříček nejlepších filmů vybíral hůře než obvykle: je totiž velmi pravděpodobné, že některé z vybraných zklamaly právě vás (na rozdíl od těch, které zklamaly mě). Reklamace samo sebou nebereme – připomínky v komentářích však vřele vítáme. Teď však již samotný žebříček.

10) Enderova hra

V adaptaci kultovního románu Orsona Scotta Carda se režisér Gavin Hood ani zdaleka nepřiblížil kvalitě knižní předlohy, přesto vytvořil poměrně ucelený a dynamický příběh, který v oblasti dynamiky a efektivní akce funguje výborně. A místy zafunguje i emocionálně. Jeho největším záporem je tak, kupodivu, krátká stopáž, jež vám nedovolí sžít se s postavami tak snadno, jako tomu bylo při čtení knihy. Největší klad? Asa Butterfield, který se s titulní rolí popral na jedničku. Ten klučina herecky roste před očima.

9) Iron Man 3

Přestože se třetí sólovka Tonyho Starka do výběru dostala, nemůžeme se zbavit natrpklé příchutě zklamání. Znovu-spojení Downeyho Jr. a scénáristy/režiséra Shanea Blacka (sešli se ve skvělé krimikomedii Kiss Kiss Bang Bang) mělo v ruce všechny karty na královskou postupku. Nakonec je z toho uslintaný (ale stále zábavný) fullhouse plný logických chyb a nejednoznačnosti, čím chtěl vlastně film být. Temným thrillerem? Buddy komedií? Pořád nevíme. Ale pořád to Downeymu žereme horem dolem.

8) Hobit: Šmakova dračí poušť

Druhého Hobita nejlépe shrnuje slovo, které bylo v mnoha recenzích tolikrát užito: lunapark. Jedna atrakce střídá druhou, přistupte blíže! Střelnice U Sudů, hali-gali s pavouky v Temném hvozdě, labyrint křivých zrcadel v Dol Gulduru, hadí žena Tauriel, ruské kolo Šmak! Po odchodu však zjistíte, kolik věcí se při lehkém zamyšlení rozpadá a kolika zbytečnostmi „pídžej“ Tolkienův svět „obohatil“. A že se vlastně Hobit nikdy nebude moci poměřovat s Pánem prstenů. Ale víte co? Stejně se na závěr trilogie těšíme. Každý návrat do Středozemě je vítán.

7) Ledové království

Disney se po loňském „ultracool“ Raubíři Ralfovi vrátil k nejklasičtější klasice. V jeho nejnovější pohádce se zpívá, tančí, a hlavně: vypráví ryzí pohádka, taková, jaká tu dlouho nebyla. Sestra s mrazícími schopnostmi, pravá láska, královny, princezny a princové, emoce loudící scény – u mě Ledové království zafungovalo více než (poměrně podobně laděné) Na vlásku. Snad jen mohlo být méně sněhuláka a soba, prvků, v nichž je jasně cítit ústupek modernímu publiku. Ale když musíš, tak musíš.

6) Byzantium

Upírská romance? Ani nápad. Neil Jordan převedl na plátno krvesajskou divadelní hru, která je spíše studií ženství. A udělal to parádně. Dvě staletí staré křišťálově modré oči Saoirse Ronan touží po svobodě, její taktéž nestárnoucí matka (živící se po staletí jako luxusní – a když říkáme luxusní, myslíme to tak, Gemma Arterton je ve filmu přitažlivá až hanba – prostitutka) si však svého potomka hlídá jako oko v punčoše, zatímco spolu unikají před agenty prastarého řádu (tvořeného jen muži). Vrstevnaté.

5) Pěna dní

Pokud existuje kategorie knih, které se nedají převézt na plátno, Pěna dní Borise Viana v ní figurovala na významném místě. A ejhle, stačí podobně nápaditá kreativita, jakou disponoval autor románu a ono to nakonec funguje. Kdo jiný by tak mohl knihu zfilmovat než Michel Gondry, který nám bude navěky svítit neposkvrněnou myslí, načež nás naučil o snech. Šel po cestě co nejbližší adaptace a rozhodně neprohloupil, v kombinaci s milým hereckým obsazením (Audrey Tatou je sladká, vy malověrní, nikoliv stará!) vytvořil jedno z největších překvapení roku.

4) Muž z oceli

Králem blockbusterové letní sezóny není nikdo jiný než (pro vás možná diskutabilně) Superman. Nezatížen tolika logickými lapsy jako jeho soupeři, naplno fungující po stránce emocionální, vizuálně vytříbený, a ještě odvážný odstoupit od svého komiksového předobrazu – v jeho případě se vysoká očekávání takřka naplnila. Snad jen ona třeskutě akční druhá polovina mohla být trochu kratší, napodruhé už není ani zdaleka tak zábavná. Přesto letos poslední Kryptoňan zabodoval.

3) Lásky čas

Přestože je Richard Curtis nekorunovaným králem romantických komedií, kolikrát jsme se sami sebe ptali, zda se některým ze svých filmů alespoň přiblíží tomu prvnímu – Lásce nebeské. Nakonec se zadařilo, Lásky čas zaostává jenom o chloupek. Příběh o chlapíkovi, který se může vracet v čase (pouze však v rámci svého života), což využívá k tomu, aby si našel svou vyvolenou a žil s ní pohodový život, je plný skvělých dialogů, silných scén a především brilantního Billa Nighyho. A vůbec nejvýjimečnější na filmu je, jak je vlastně obyčejný a na nic si nehraje.

2) Futurologický kongres

Režisér geniálního Valčíku s Bašírem Ari Folman si pro svůj nejnovější projekt vybral sbírku Stanislava Lema, od níž se však pouze volně odrazil. V kaleidoskopicky imaginativním a hutně emocionálním snímku spíše vypráví příběh ženy, která se rozhoduje mezi svou rolí matky a prací, ženy, která se ohlíží za svým složitým životem a hodnotí jej. A spousta kritiky: současných poměrů v Hollywoodu či samotného lidstva. Robin Wright dostala jednu z největších rolí své herecké kariéry a zhostila se jí na výbornou – což je hlavní důvod, proč je Futurologický kongres zamilováníhodný.

1) Gravitace

Těžko mohlo být na prvním místě něco jiného než Gravitace. Můžete se přít, že nedisponuje zrovna nejsilnějším a nejchytřejším scénářem, ale to je tak všechno. Vzato kolem a kolem jsme v kinech dlouho neviděli režijně preciznější dílo, když si k tomu připočtete technologický význam Cuarónova filmu, výborné herecké výkony a choreografie, hudební doprovod a dokonalou kameru, není možno volit jinak. Rozhodně nejintenzivnější zážitek roku a ti, kteří si jej nechali ujít v kině, tentokrát vážně o mnohé přišli.


Guilty Pleasure roku – Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Jeníček s Mařenkou se do finální desítky nedostali, což nás mrzelo natolik, že jsme jim udělali speciální minikategorii. Hned na začátku roku 2013 se objevil jeden z jeho nejzábavnějších snímků – při kterých si však plně uvědomujete jeho vysoký „kravina-level“. Co naplat, Jeremy Renner a Gemma Arterton v nápadité (Jeníček si píchá inzulín, jelikož ho bába z chaloupky přecukrovala) a řádně krvavé jízdě – to je něco pro nás. Již se těšíme na další díl.


Zklamání roku:

Tuto kategorii nesmíte považovat za seznam nejhorších filmů, to ani zdaleka. Některým z nich uteklo místo v TOP TEN světlé strany síly jen o fous. Své místo zde si však zasloužili ani zdaleka nenaplněným očekáváním.

5) Star Trek 2

Ne, že by nás druhý Star Trek nebavil, to ani zdaleka. Ale po odchodu z kina jsme museli rovnou na ambulanci, aby nám zalepili díru na čele v místech, kam jsme si horlivě klepali. Takových logických lapsů se jen tak nevidí. Kahn (ale no tak, vážně to nikdo nečekal?) se nechává chytit stejně „mazaně“ jako x geniálních arcipadouchů před ním (jen pár příkladů: Joker, Loki, blonďatý slizoun ve Skyfall), celou stopáž je vyobrazován jako největší badass, a nakonec utíká před Spockem? Ne! Nehledě na to, kolik si film „půjčuje“ právě od poslední Bondovky.

4) Wolverine

Hugh Jackman, případně jeho (a náš) oblíbený charakter, mají prostě smůlu. Na scénáře. Jestliže jsme skuhrali u první Wolverinovy sólovky, druhou doprovázely stejné zvukové efekty. Mangoldův film dojíždí na nerozhodnutí, čím chce vlastně být – temným dramatem? Špionážním thrillerem? Efektivním akčním blockbusterem? Nakonec je Wolverine vším v jednom mišmašem, který ani zdaleka nedosahuje kvalit, jaké jsme od něj čekali.

3) Osamělý jezdec

Gore Verbinski se po animovaném Rangovi (jeden z nejlepších westernů 21. století) vrátil na divoký západ, s Johnny Deppem na palubě. Trailery slibovaly vtipnou akční jízdu, film přinesl křečovitý guláš, jehož „over-the-top“ scény na pohled neladily oku, avšak urážely zdravý rozum. K tomu nemilá překombinovanost, nataženost (film by klidně snesl o 30 minut kratší stopáž) a Depp, který je variací na Jacka Sparrowa, jemuž však došel rum.

2) Po zániku Země

Dobrá, možná jsem naiva. Já se stále snažím Shyamalanovi věřit a držet mu palce, jeho „odpadnutím“ svět filmu přišel o talentovaného režiséra a scénáristu. A on mi mou důvěru oplácí tímhle. Po zániku Země je jedním z nejpitomějších filmů posledních let, která ve svých lepších scénách (snad by se hodilo říci „scénách, jež nejsou úplně pitomé“) vykrádá Vesnici. Kam se poděla logika, nevím, zato jsem si jist jedním – tohle je srágora roku, proti níž byl i Poslední vládce větru zářivým klenotem.

1) Elysium

Nutno říci, že režijně nebylo Elysium vůbec špatné. Dobře natočené s dynamickou a brutální akcí. To je však všechno. Příběh je sestavou klišé a levičáckých přání (které ve výsledku, pod drobnohledem, nemají – jak příznačné – šanci dále jakkoliv fungovat) a je na díry bohatší než Boromirův hrudník. K tomu špatně napsané postavy a logické kiksy – Elysium se tak našim (kromě Borise Hokra, ale ten je schopen zalíbit si dokonce zombie-gay-porno) představám ve výsledku vzdálilo nejvíce. Tudíž zklamání roku.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

14 komentářů

  1. Ad Enderova hra. Možná jsem naivní, ale čekat, že film dokáže pojmout tuhle knihu, pokládám za naivní 🙂 Osobně jsem s filmem spokojený a je to pro mě sci-fi tohohle roku (Gravitaci jsem neviděl), rozhodně jsem radši, že je Enderova hra jaká je než aby skončila jako Jacksonův Hobit. Ne, díky, nechci…

  2. Zklamání roku?
    Ještě nikdy se mi na FP nestalo, aby se můj osobní žebříček od toho vašeho tak rozcházel, imho zklamáním roku je spíš vykastrovaná kniha Enderova hra nebo uměle nafouknutej Hobit. Futurologický kongres je rozhodně zajímavý, ale pokud bych musel do top10 protlačit něco z filmového klubu, zvolil bych raději Rozbitý svět, Zmizení, Nymfomanku, Vedlejší účinky, Hon nebo Komorníka. No nic, alespoň na Iron Manovi se shodneme. 😉

  3. můj top ten
    1. Nespoutaný Django
    2. Vlk z Wall Street
    3. Iron Man 3
    4. Croodsovi
    5. Millerovi na tripu
    6. Světová válka Z
    7. Star Trek: Do temnoty
    8. Walter Mitty a jeho tajný život
    9. U konce světa
    10.Rivalové

  4. Bemiurg
    Vámi zmiňované filmy z filmového klubu v žebříčku být nemohou, jelikož se jedná o žebříček žánrových snímků (jsme přeci jen na stránkách o fantastice). Z toho důvodu nepočítá s Nespoutaným Djangem ani s Vlkem z Wall Street, kteří ještě ani nebyli v naší kinodistribuci 🙂

  5. Tady je smutnej hlavně ten aspekt, že fantastika dostala alespoň u mě tenhle rok pokouřit. Filmem roku je u mě Nespoutaný Django, následovaný Enderovou hrou,pomyslné třetí místo pak patří Wateru Mittymu a jeho tajnému životu. Číslo čtyři je asi Světová válka Z, pětku bych viděl na třetího Iron Mana (hlavně kvůli Kingsleymu).
    Zklamání roku? Rozhodně to není Hobit, ani ten první, který mě vytočil doběla – prostě proto, že jsem nečekal, že to dopadne dobře. Naprosto souhlasím, že zklamáním roku je Elysium. Ten film měl solidní náběh a pak se to rázem změnilo v nepovedený remake béček 80. let. Zklamáním je taky Red 2 a Wolverine, naprosto nechápu, jak může někdo zkurvit takhle povedenou předlohu. A trochu i Star Trek, který jsem v podstatě ihned zapomněl (s výjimkou toho,co Abrams pokládá za citaci,podle mě je to ovšem jen neinvenční plagiát).
    Zklamání se ovšem nerovná průser roku, tady mám taky jasno: jak to dlouho vypadalo, že to dostane Osamělý jezdec, nakonec byl trumfnutý za mě totálním průšvihem, a to Po zániku země. Naprostá, šílená nuda, ze které si pamatuju jen to, jak mě Jaden sral. Will by měl pochopit, že některý řemeslo se prostě nedá dědit.

  6. Žánrovost
    Jasně, jde jen o žánrové filmy. Kdybych měl dělat žebříček všech, vypadal by takhle:
    (podotýkám, neviděl jsem Život Adele, 12 let otrokem, Velkou nádheru a Inside Llewyn Davis, v zahraniční velice oceňované filmy)

    10. Velký Gatsby
    9. Muž z oceli
    8. Stokerovi
    7. Zmizení
    6. Futurologický kongres
    5. Nespoutaný Django
    4. Před půlnocí
    3. Walter Mitty a jeho tajný život
    2. Vlk z Wall Street
    1. Gravitace

    Ale jasně, každý to bude mít jinak. To je na filmech nakonec to nejlepší, nebo?

  7. žánr…
    Nějak mi nedošlo, že jde o žebříček žánrových filmů (obzvlášť když je na prvním místě Gravitace ;-). Nespoutaný Django vyhrál cenu Saturn, udělovanou Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, asi ho amíci za žánrový považují. Animované filmy miluju, Ledové království nemám v top jenom proto, že mě v něm vyloženě s…y ty písničky. Byzantium je pro mě jedním ze zklamání roku, takovému Ať vejde ten pravý nesahá ani po kotníky. Je dobře, že se neshodneme. Alespoň mě to donutilo něco sem napsat. 😉
    btw nebýt tohoto článku, tak nevím, že nějaká Pěna dní existuje (díky, připíšu si na must see seznam).

  8. bemiurg
    ad. Gravitace – o její žánrovosti jsem vedl hned několik sporů s přáteli a známými – ve výsledku jsme došli k tomu, že je to individuální, většinou nikdo nepřesvědčil druhého o své pravdě. Já jsem za, že je žánrová, záleží na tom, jak definujete sci-fi (Gravitace splňuje žánrovou definici tuším Philipa K. Dicka a několika dalších autorů). Ale jak říkám, je to individuální.

  9. Pro mě opět největší zklamání Hobit 2 a to i přes to, že jsem od něj zas až tak moc nečekal. Elysium, Po zániku země, Nevědomí, Wolverine, Osamělý jezdec podle mne absolutně zbytečné filmy z nichž jsem tuším jenom Elysium dokoukal na jeden zátah (Kruger či jak se jmenoval mě fakt bavil). Letos mě opravdu pobavilo jen pár snímků – většina z nich nežánrových – Millerovi na tripu, Django, Prisoners, Pain and gain, pak Croodsovi – Pěna dní mne naprosto uchvátila, Man of steel a Iron man 3 mi nevadili. Doufám, že rok 2014 bude bohatý na dobré filmy.

  10. pííís
    Jako my všichni. Ale zatím tomu všechno nasvědčuje. 🙂

  11. Elysium
    Elysium mělo pár logických kiksů, ale mám rád tohle syrové a brutální ztvárnění budoucnosti (ostatně nás čeká pravděpodobněji než hvězdné zítřky kde se má lidstvo skvěle). Někdo nalepil na film (nejen na FantasyPlanet) levičáckou nálepku a tak je cool na film raději naplivat 🙂 Kdyby na orbitě vládli roboti, tak by bylo všechno OK?

  12. Martin Stručovský: jsme na webu o fantastice? A co tam teda dělá Gravitace? To tam Vlk z Wall Street klidně může bejt.

    Jinak žebříček dobrej, jen se divim, že se Hobit dostal tak vysoko. S Jeníčkem a Mařenkou jakožto GP roku milerád souhlasím 🙂 jen ta Gravitace tam samozřejmě nemá co dělat, ale všiml jsem si, že se bere jako sci-fi. Nevim proč, ale tak…

    Jo a Elysium byla sračka, to je jasný 😉

  13. Walome
    Jak jsme psal dříve (1.1. v 19:48), některým žánrovým definicím Gravitace odpovídá…

Zveřejnit odpověď