Valerian a město tisíce planet: Grafické mimikry

Omlazená space-opera, která kdysi inspirovala dokonce samotné Hvězdné války, to je Valerian. Jak se mu ale vede na plátnech? Vedle komixových blockbusterů od Marvelu a DC mírně pokulhává.

Také se vám stává, že odcházíte z kina mírně nesví, neboť vám přišlo, že film něco postrádal? Valerian, tolik očekávaný snímek podle francouzské komiksové předlohy ze sedmdesátých let minulého století podle mě také něco postrádal… Příběh.

Hlavním tahounem snímku totiž není děj, ani postavy, nýbrž samotná grafika. Ta je předvedena v plné parádě a nedá se jí vytknout absolutně nic. Pestrost a barevnost prostředí i rozmanitost mimozemských druhů, jejichž existenci by mohlo závidět i tak velké monstrum, jako jsou samotné Star Wars, se na velkém plátně nádherně vyjímají.

To však nemůže a hlavně nedokáže dostatečně suplovat fakt, že Valerian je o ničem. Chybí mu šmrnc, překvapivý zvrat, či prostě něco, co by diváka trochu probralo. I když si tak během filmu odskočíte, nepřijdete pravděpodobně o nic extrémně podstatného.

Jsou tu sice herci hlavních postav, kteří se kupodivu vcelku povedli. Dane DeHaan, který propůjčil Valerianovi chlapeckou rošťáckost, a Cara Delevingne, která dala Laurelii její půvabnou drzost. Oba působí velmi mladě a svěže. Znovu se však nejedná nic průlomového, i když nutno poznamenat, že výkon Cary, primárně ne-herečky, mě, i přes můj celkový odpor k obsazování modelek do filmů poměrně mile překvapil.

Hlavním postavám bylo věnováno dost času, jen jej nebylo využito, a tak se příliš nerozvinuly ani nevyspěly a zůstaly takzvaně „na plátně“ místo toho, aby se „vylouply ven“. Chemie mezi nimi nebyla nutně špatná, pouze jejich hra na kočku a myš se po nějaké té hodince již značně okoukala.

A nakonec samotné pojmenování filmu, které mě upřímně poněkud rozezlilo. Byť nejsem žádná neohrožená feministka, dovolím si tvrdit, že pokud jsou hlavní postavy stejně důležité, neměla by se jedna upřednostňovat.

Abych film jen nehaněla, samozřejmě že měl i světlé chvilky. Několik málo slabších vtipů, jedna velice zajímavá, nadějná a záměrně nejmenovaná postava, která bohužel zemře po nějakých 20 minutách on screen time. Gengerově nevyhraněné bytosti, které dokonce nejsou pouze okrajové a hrají důležitou roli. Zajímavé a místy i nápadité zpracování multikulturního společenství. Dokonce i uspokojivá retro soundtracková vykrádačka ze Strážců galaxie.

Na nálepku „trhák“ to však ani s Valerianovým obrovským rozpočtem a očividnými aspiracemi nestačí. S politováním musím konstatovat, že pro svou dějovou plytkost zůstává lehkým zklamáním.

Valerian a město tisíce planet
Režie: Luc Besson
Předloha: Valérian and Laureline (1967-2010) od Pierre Christina a Jean-Claude Mézièrese
Žánr: sci-fi, akční
Délka: 137 min
Hrají: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Elizabeth Debicki, Clive Owen, Ethan Hawke

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů

  1. Ok, jsem jediná, komu přišlo, že měl Valerián totálně zmršené 3D? Při scéně s vesmírnou stanicí a Zemí na pozadí hned na začátku se mi bez přehánění oči protočily do stran, což se stalo ještě několikrát. Každá rychlejší scéna byla naprosto rozmazaná (tedy tak polovina filmu) a při lodní honičce městem jsem musela zavřít oči. Že mě hlava a oči bolely po nějakých 15 minutách filmu a doma jsem se spravovala práškem, je asi jasné. Přitom s 3D problémy nemívám a v daném kinu problém také nebývá. Vyplývá z toho pro mě, že potíž byla s filmem. S filmem, na který se doslova nedalo koukat.
    Jinak to hodnotím asi stejně jako Jupiter vychází. Nelituji lístku. Mělo to šmrnc, vtip, akci, trochu chemie a vizuálně velmi zajímavé prostředí. Podruhé to ale vidět nemusím. Typická popcorn zábava.

  2. T´Sal: Dal jsem si to ve 4DX a žádný takový problém jsem nezaznamenal, stejně jako u jakéhokoli jiného 3D filmu. A to si musím 3D brýle dávat přes brýle dioptrické. Nešlo u Tebe jen o nějakou momentální indispozici? A film jako takový? U mne tak 75/100. Jednoduché příběhy mi nevadí a on toho “Valeriána” asi pan Besson nepojal jako “mnohovrstevné drama s přesahem” ale spíše jako pouťovou atrakci. Pokud je s tím divák srozuměn, proč ne…
    “Iliene”: Jestli se ta původní komiksová série tak jmenuje…On název “Laureline, Valerián a město tisíce planet” by se nevešel na plakát a než bych to u kasy vykoktal, přišel bych o půlku filmu 🙂

  3. No – pokud předloha tohodle dílka inspirovala Star Wars po stránce pestrosti světů, pak by se co do akce nemělo vynechávat prapůvodní provedení Space battleship Yamato (v Evropě už tehdy Argo), odkud většina akce a hlavně inspirace megabitev v původních Star Wars pochází a odkud si měl pár deka vypůjčit i Besson.

  4. kragh: Původní souhrnný název komiksů je Valérian and Laureline. Každé vydání má pak vlastní podnázev (bohužel si nepamatuji, podle kterého přesně je film natočen). Kdyby to tak bylo i u filmu asi bych byla radši.. A nebo je vynechat oba a nechat jen Město tisíce planet. :/ Ale to je jen moje osobní připomínka.

Zveřejnit odpověď