Vetřelec: Covenant

Taťka Ridley je zpět, xenomorf je zpět a stejně tak spousta hloupých lidí, kteří jsou doslova k sežrání.

Vetřelce není třeba představovat. Je to kultovní snímek režiséra Ridleyho Scotta. Vesmír, hnusný mimozemšťan, lidi snažící se přežít a nezničitelná Ripleyová. Pouze malé náznaky a nemožnost vidět xenomorfa (jiný název pro plně vyvinutého vetřelce) celého vás napnou jako strunu a udrží tak do konce. Hudba drnká na nervy a efekty jsou díky mistrnosti kamery i dnes velice pěkné. No, jen škoda, že se toho Ridley Scott nedržel dál.

 


Tak za prvé, Covenant před sebou sice má slovo Vetřelec, ale je to spíš pokračování Promethea, který sám o sobě byl, tedy podle mě, vynikající. Dodal trochu filozofie, ukázal část původu našeho drobečka a měl hutnou atmosféru s vynikajícím vizuálem. Film pokračuje deset let po událostech Promethea. Weyland Corporation, ta samá společnost, co vyoslala v minulém díle loď hledající strůjce a štvala Riplyovou, poslala do vesmíru další loď plnou lidí. Tentokrát jsou to osadníci směřující na Origae-6, kde chtějí založit kolonii. Patnáct členů posádky, šedesát osadníků a tisíce embryí. Jenže po cestě se musí posádka nouzově probudit, při čemž zemře kapitán. Při opravách škod zachytí přeživší vysílání z planety, která má skvělé podmínky pro život a které si předtím nevšimli. Rozhodnou se tam přistát a prozkoumat ji. Jako obvykle je tam čeká nepříjemné překvapení.

 
Napětí a strach, ve kterém exceloval první díl, se zde nekoná. Je to spíš takový pokus o napínavé vysvětlení vzniku xenomorfů a toho, jak to vše začalo. Bohužel to, co vás dříve napínalo, je teď spíš zábava. Víte, že ten parchant je vetřelec. Víte, že z něj teď vyleze chestbuster (vývojová fáze vetřelce, co leze z břicha). Víte, že to, co se tam hýbe, je vetřelec. Za celý film se povedly dvě lekačky, což je trochu málo. Posádka od začátku není ani sympatická, ani nesympatická, prostě je. Nebojíte se o ně, nelitujete je a jen se bavíte jejich hloupostí. Mimo fakt, že tak nekompetentní lidi by nikdo do kosmu neposlal, je naprosto zarážející neschopnost posádky střílet přesně ze zbraní, jejich naivita a hloupost rozhodnutí. Chvílemi se dokonce budete smát, protože tak hloupé lidi stříbrné plátno nevidělo. Kde je Ripleyová a její odhodlanost a schopnost racionálního uvažování?

 


Herecké výkony jako takové ovšem špatné nejsou. Každý člověk je dobře zahraný, ale naprostý herecký vrchol filmu představuje Fassbender ve své androidí roli. Je to výkon velice povedený a zachraňuje z velké části tento jinak podprůměrný film. Vizuál je také klasicky brilantní a hudba by krásně brnkala na nervy, kdyby byly napnuté. Příběh bohužel kolísá až moc často a až na finále, které se docela povedlo, je to omáčka plácající se od ničeho k ničemu. Je tam jeden dlouho očekávatelný zvrat, ale pořád lepší než Martha.

 
Taťka Ridley se po vynikajícím Marťanovi trochu netrefil, ale tak už to u něj bývá. Snad se vzchopí a neukáže se, že už na něj přišla metla stáří a zbavila ho jeho někdejšího umu.

 
No a zakončení? Stojí to za vidění, ale nečekejte nic světoborného.

 
Poslední rada: nedloubejte do pýchavek!

 

 

Vetřelec: Covenant
Délka: 122 min
Režie: Ridley Scott
Scénář: John Logan, Dante Harper
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Jed Kurzel
Hrají: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demian Bichir

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Vetřelec: Covenant

Ridley Scott se vrací do vesmíru, který stvořil, románem Vetřelec – Covenant, novou kapitolou převratných dobrodružství v boji s vetřelci. Posádka kolonizátorské vesmírné lodi Covenant cestou ke vzdálené planetě na druhém konci galaxie……

Ridley Scott se vrací do vesmíru, který stvořil, románem Vetřelec – Covenant, novou kapitolou převratných dobrodružství v boji s vetřelci. Posádka kolonizátorské vesmírné lodi Covenant cestou ke vzdálené planetě na druhém konci galaxie objeví, jak se zprvu domnívá, ztracený ráj. Ve skutečnosti však jde o temný svět plný nebezpečí.

Když narazí na hrozbu, která se vzpírá veškeré představivosti, musí se pokusit o riskantní útěk.

Uznávaný autor Alan Dean Foster se rovněž vrací do vesmíru, s nímž se poprvé setkal při oficiálním románovém přepisu původního filmu o vetřelci. Vetřelec – Covenant je klíčový příběh, který tomuto filmu předcházel a vede k událostem, z nichž se odvíjí jedna z nejděsivějších ság všech dob.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

vetrelec-covenant

Sdílet…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď