Reportáž: CRWECON

První ročník nového komiksového conu se uskutečnil 10.6. 2006 v pražském kině Aero. Stejně jako na “mrtvém” comiCZconu na něm panovala přátelská až rodinná atmosféra. Proběhly všechny naplánované panely, vyšly čtyři nové komiksy včetně alba Nitro těžkne glycerínem, které bylo vlajkovou lodí Crweconu. A abych nezapomněl, dorazilo i pár návštěvníků.

Možná víte, že letošní comiCZcon byl s velkou pravděpodobností poslední. Mezeru v komiksových setkáních se tak pokusí vyplnit CRWECON, jehož první ročník byl vlaštovkou, která měla ukázat smysl organizování podobné akce. Na první pohled se nic nezměnilo: Akce probíhala ve skromném prostředí za skromné účasti návštěvníků, nechyběl bar, přijeli obchodu chtiví Poláci a česky nebo anglicky mluvící návštěvníky zase uspokojil Seqoy (aby bylo jasno, uspokojilo je zboží, nikoli Filip Gotfrid). Naopak přednáškový (kino)sál nabízel možnost promítat ukázky ze současného amerického komiksu a později film Mirromask.

Panel o současném americkém komiksu začal krátce po desáté hodině a povídání přednášející dvojice se protáhlo téměř ke stodvaceti minutám. Jirka “Šílený organizátor” Pavlovský se svým sidekickem se soustředili na nejznámější, respektive nejzajímavější americká vydavatelství. Plátno bylo pro posluchače jistě příjemným zpestřením, protože tak mohli na vlastní oči vidět bizarní scény (plné krve a lesbického sexu, který se nevyplácí) nebo obdivovat práci inkera na obálce Jima Leeho. Konec panelu byl díky nezbednému času poněkud hektický. (Více mi nepřísluší komentovat, jména Pavlovského sidekicka a autora tohoto článku si jsou nebezpečně podobná.)

Dvanáctá odbila pro Martina Přibyla. Vydavatel CZekomiksu hovořil společně s editorem Michalem Opitzem a Kamilem Tatarem reprezentujím tvůrce o vzniku nového českého sborníku. Sekundoval jim Martin Plško coby editor slovenského sborníku Adamantium. Krátký panel, skromný křest a “podivná” autogramiáda (tvůrci si podepisovali výtisky navzájem) jistě nepřinesly tolik, co mohly. Kluci působili dojmem, že nemají o čem mluvit (i když je to určitě přesně naopak). Kdyby bylo přizváno více tvůrců a řeč se stočila třeba i na úvod do české tvorby, mohlo se jednat o převelice zajímavou část programu.

Zleva: Karel Petřík, Jiří Pavlovský a Petr Litoš

Pak už vystoupil na pódium “nehrající kapitán” Crwe Petr Litoš. Nejdříve mluvil společně s Karlem Petříkem (Netopejr) a Jiřím Pavlovským o vydávání komiksů v Čechách, odkryli budoucí plány i veselé historky z natáčení. Poté se zhostil role moderátora. To když nastal “zlatý hřeb” dne v podobě panelu o novém českém albu Nitro těžkne glycerínem dua Štěpán Kořiva (scénář) a Jiří Grus (kresba). Litoš svou roli zahrál skvělě (nebál se zapózovat fotografům 🙂 a jako editor Nitra mluvil o jeho vzniku velmi zasvěceně. Tvůrčí dvojice působila dokonale sehraným dojmem ve své naprosté odlišnosti. Zatímco byl Jiří Grus nervózní jak vačice před přechodem (silnice), Štěpán Kopřiva se pohodlně rozvalil v sedadle a působil dojmem, že podobné komiksy vydává každých čtrnáct dní. Vtipná konverzace, Štěpánovy hlášky a Grusův smělý, třeskutě vtipný projev společně s profesionalitou Petra Litoše byli pro Nitro tou nejlepší reklamou. Nezbývá než popřát oběma autorům mnoho štěstí do budoucna, ať už každému zvlášť nebo jako úspěšnému duu, a samozřejmě mnoho kvalitních ohlasů, které nebudou muset nadržovat Čechům.

Zleva: Jiří Grus, Štěpán Kopřiva a Petr Litoš

Po dražbě originálů Grusových kreseb (nejdražší byla “odklepnuta” za 1100,-) sál potemněl, ztichl a na hodinu a půl se propadl do snového světa filmu Mirrormask. Shushika popsal v této recenzi kvality dítka Neila Gaimana (scénář) a Davea McKeana (režie) velmi výstižně. Můj názor je takový, že lidé obeznámení s tvorbou obou mistrů si film užijí o trošku méně.

První CRWECON proběhl bez výrazných lapsů, byla to naopak příjemná akce, kde jste mohli potkat i několik “známých” lidí, od osazenstva serveru komiks.cz, přes vydavatele, až po tvůrce jako jsou Branko Jelinek (Oskar Ed) nebo Honza Bažant (Pán času, Krakatit). Na comiCZconech jich nicméně bývalo víc. Pokud se bude pokračování CRWECONu řídit pravidly sequelů – akčnější, dražší, výbušnější – , máme se napřesrok na co těšit!

Foto by Toe zde.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď