Kamionem po Evropě čili Legenda se vrací

Kdo nezažil, nepochopí, ale střední generace ví, jakou bombou byla hra Kamionem po Evropě. K Monopolům se dostal málokdo, Sázky a dostihy byly plné koní, které leckdo nemusel, ale mít možnost v roli tiráka brázdit Evropu, to bylo něco!

kamieonem-po-evrope-box„Kamion“ byl prostě hra velkých dálek, velkých peněz a velkých dobrodružství. Hra pro kluky. Hra, která se v nedávné retrovlně dost sháněla a platily se za ni nemalé částky. A hra, která se právě vrací.

Co bylo…

V leckterých rodinách to byl výměnný obchod: já si s tebou zahraju Dostihy, když ty se mnou pak Kamiona. A většinou nebyl problém jej uzavřít, protože Kamion měl a má jednoduchá pravidla. Za poplatek koupit kartu zakázky, což je vlastně pověření převézt neidentifikované zboží z jednoho města do druhého, a vyinkasovat za to odměnu.

Cestovalo se prostřednictvím hodů kostkou po schematické mapě Evropy, po městech s tehdy exoticky znějícími názvy jako Rostock, Bremen, Frankfurt a M., Strasbourg, Zürich, Trieste nebo Venezia. Dojeli jste do města, „naložili“ patřičný počet kontejnerů na kartu zakázky, a odvezli je do dalšího města.

Do kamionu se vešlo šest kontejnerů, pokud jste investovali do přívěsu, pak deset či dvanáct. Zakázky byly na různý počet kontejnerů, a tak šlo hlavně o to, kdo si lépe naplánuje trasu (a občas i správně sečte 5 + 2 + 6) a šikovněji vydraží karty zakázek, a komu náhoda nebude příliš házet do cesty značky zákaz vjezdu a objížďka. Ta první se umístila vždy na políčko, odkud někdo odjel hozením jedničky, pozici druhé určovaly karty náhody.

…a co je

kamionem-po-evropeŠirším popisem toho, co bylo, jsme vás počastovali samozřejmě proto, že nic zásadního se naštěstí neproměnilo. Herní plán je sice menší, ale zato opatřený doprovodnými obrázky ke každému městu, a pokud nám paměť dovoluje posoudit, vše ostatní zůstalo při starém. Zakázky se nezměnily (a jestli, tak sakra málo), texty na kartách náhody taky ne (a jestli, tak sakra málo), města a spojnice mezi nimi rovněž ne (a jestli…), jen značky vyrostly z papírového provizoria do dřevěně-samolepkové krásy.

Z čehož plyne, že pamětníci tesknící po hře zmizelé v propadlišti času mohou směle zamáčknout slzu v oku a zakoupit si novou verzi, a ti mladší mají příležitost se zamilovat. Jasně, nabídka her je širší a současné bezcelněkontrolní překračování evropských hranic trochu skrouhne příchuť zakázaného ovoce, ale nic nemůže změnit fakt, že první „eurohra“ v Česku zůstává co do poměru náročnost pravidel vs. variabilita hraní nepřekonaná.

Výsledek totiž máte většinou ve svých rukou. Mimo jiné i proto, že do měst se nemusí „dojíždět“ na přesný hod a tudíž náhoda má zhusta smůlu, a také proto, že před naložením máte karty zakázek skrytě v ruce a protivníci zhusta netuší, jak moc stojíte o kterou zakázku a jestli se jim vyplatí dražit proti vám.

Jako plus si přičtěte stylovou krabičku v podobě kamionu (dokud jsme ji neotevřeli, tak jsem nevěřil, že se tam ten herní plán může vejít), či možnost upravit si délku hry, jako mínus snad až příliš tenké bankovky. A my v redakci se už těšíme na nějakou výroční edici s opravdickými malými kamionky a malinkými návěsy, do kterých budeme opravdu nakládat maličké kontejnerky…

Kamionem po Evropě
Autor: neuvedeno
Vydal: Dino Toys
Počet hráčů: 2 – 6
Doporučený věk: 10+
Doba hry: 60 min.
Cena: 549 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

  1. Naprosto souhlasím, kdo nezažil, nepochopí hra Kamionem po Evropě se opravdu dost blbě sháněla. Ale kdo hru sehnal tak neznám nikoho kdo by litoval.

Zanechat odpověď