Kraftwagen čili Jak řídit auto/mobilku

Řízení auta se pochopitelně nedá do detailů naplánovat. Nikdy nevíte, kdy kde bude kolik aut, chodců, zelená, červená či vypnuté semafory. Podobné je to s řízením automobilky: kdo asi s čím přijde kdy na trh a za kolik, co se vám podaří vyvinout a co konkurenci ukrást… Proč by tedy hra Kraftwagen měla být jiná?

Není jiná, a to je dobře. Hráči si sice kříží obchodní cesty a plány, ale bez bouraček, a na závodním okruhu nejenže automaticky nechávají předjet rychlejšího, ale ještě mu pomohou. Prostě džentlmenské soutěžení v duchu počátků automobilismu, do kterého vás tento Kraftwagen zaveze.

 

Konkrétní abstrakce

Píše se začátek 20. století a vy máte možnost stát se automobilovým vizionářem. Na své hráčské desce máte čtyři dílny – tři pro práci na autech, která budete nabízet do prodeje, čtvrtou vyhrazenou pro váš závodní vůz, kroužící na nedalekém závodišti. A také kantýnu, kam se už od dob hry Továrník umisťují dělníci, zde potřební k k výzkumu a prodeji.

Automobily jsou zjednodušeny na karoserii a motor, jejich prodej na počet dělníků poskytujících servis a jednu z osmi pevně stanovených cen. I kupující jsou „omezení“: dva chtějí nejmodernější karoserii, dva nejvýkonnější motor, dva největší obsluhu a dva nejnižší cenu. Na vás ovšem je, kteří se dostanou do užšího výběru a budou mít možnost si zvolit – nebo také nezvolit některý z modelů, které jste dodali na trh.

V rámci tohoto povinného zjednodušení je ale vše na vaší svobodné volbě. Takzvaný rondelový mechanismus hry umožňuje táhnout vždy tomu poslednímu, neustále proměňuje pořadí akcí a nabízí něco za něco – čím širší a/nebo zacílenější akci zvolíte, tím víc možností poskytnete protivníkům, kteří nejsou tak vybíraví.

Můžete vyvíjet lepší karoserii nebo motor, nebo je můžete vyrábět, nebo najímat dělníky, nebo se můžete soustředit na přemlouvání toho správného kupce, nebo můžete jet závod Grand Prix, nebo pro něj vylepšovat vůz, nebo získávat přední konstruktéry (budoucího) světového věhlasu – a k tomu musíte vyrobit správně nakombinované auto ve správný čas.

Kraftwagen je celkově lehce abstraktní  – s výjimkou závodního okruhu vlastně jen z místa na místo přesouváte žetony, karty a obrázky, které jsou ale konkrétně krásně a stylově vymalované.

 

Kluci v nás

Jen pár detailů by se druhému vydání hry, která v české koedici prosakuje na náš trh ze sousedního Německa, dalo vyčíst. Patří mezi ně barva žetonů motorů, kvůli které je v dílně snadno přehlédnete, a jejich číslování pouze po jedné straně. A máme-li být upřímní, u hry věnované automobilismu jsme čekali trochu hezčí modýlky pro závodní dráhu, než jsou dřevěné siluetky. Snad příště.

Po hráčské stránce však Kraftwagen nemá chybu. Už od samotného základu, totiž od příjemně stručných pravidel pro ještě příjemnější vysoce variabilní hru. Všechny výše uvedené akce totiž vedou dříve či později k nějakým bodům, a jde jen o to správně kličkovat, abyste jich posbírali co nejvíc. Nemusíte mít nadupaný motor přímo v nadupané karoserii, stačí jen najít správného kupce. Nebo nemusíte cílit na správného kupce, ale stačí být nejlevnější – a ještě na prodeji můžete vydělat ze všech nejvíc. Nemusíte odjet nejvíc kol v závodě, stačí být ve správnou chvíli na správném místě, protože i vy můžete být ten, kdo určí konec kola a spustí bodování právě tehdy, když je to pro něj nejvýhodnější.

Hra nabízí bonusy i jen tak mimochodem za to, když jako první vyvinete motor nebo karoserii určité úrovně, najmete všechny volné dělníky před továrnou nebo ujedete určitý počet závodních kol. (Čímž se okrouhle vracíme k opačnému prohlášení z předchozího odstavce a teatrálně předvádíme, jak tu vše hezky souvisí se vším.)

Přitom žádné zástěny, žádné tajné úkoly, žádná esa v rukávech ani ve skrytých přihrádkách. S výjimkou získaných bodů jsou všechny informace dostupné všem; každý vidí, jak roste poptávka na trhu a po jakých vozech, v čem jsou dobří ti lenoši od konkurence a v čem mají rezervy, jaké bonusy jsou ještě k dispozici, kdo si jak vede v závodě. Všichni vědí vše a je jen na nich, jak s tím naloží.

Úprava pravidel pro dva hráče zajišťuje obdobné napětí, jako když jich hraje víc, a bonusem pro kupující této verze jsou speciální doplňkové dílky dále rozšiřující variabilitu akcí. Nemluvě o žetonech z fakt bytelného papundeklu a extra pevné krabici v kvalitě, o které si některé jiné hry mohou nechat zdát, ačkoliv by ji potřebovaly ještě víc…

Samotným principem hry by Kraftwagen určitě nezklamal příznivce nekontaktních, nekonfliktních her, ale naroubován na automobilismus snižuje náskok, jaký mají (nezaslouženě) vláčky, a těší i všechny kluky v nás. Což je tím pádem dvojnásobný úspěch.

 

Kraftwagen
Autor: Matthias Cramer
Vydal: ADC Blackfire Entertainment
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 10+
Doba hry: 75+ min.
Cena: cca 900 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď