Modely pro scifisty #1: Seznámení

V letošním roce jsem si pro čtenáře přichystal novinku – modelářskou rubriku. Mnozí se jistě zarazí – modelářská rubrika na stránkách zaměřených na sci-fi a fantasy? Co to tu, k čertu, dělá? Odpověď je vcelku prostá. Řadu úspěšných sci-fi filmů a seriálů provázejí rozsáhlé propagační kampaně a mnohé jejich tvůrce dnes živí převážně příjmy z práv na cokoliv, spojeného s úspěšným filmem, než původní film samotný. Mimojiné sci-fi modely příslušné techniky.

Z filmových a televizních „hitů“na poli modelů nejvíce bodují Star Trek a Star Wars, v dobách svého prvního uvedení na obrazovky to byla i Battlestar Galactica. Nepříliš obvyklým jevem jsou modely k sešitové sérii Perry Rhodan a je tu i česká specialita – vystřihovánky, které svého času provázely komiksové seriály v časopisu „ABC mladých techniků a přírodovědců“. Posledním počinem na tomto poli byl vystřihovánkový speciál, věnovaný vynálezům z knih Julese Verna, který vyšel na podzim loňského roku. Jistě by se našla celá řada dalších sci-fi počinů, které se odrazily v modelech. Zatím jediná česká řada plastikových sci-fi modelů byla vytvořena k dílu, které až na nepatrnou ukázku (opět v ABC) nikdy nevyšlo.

Není model jako model

Nyní přejděme k modelům samotným. Ty je možno rozdělit na profesionálně vyráběné a amatérské. Profesionálně vyráběné modely mají v naprosté většině autorizaci vlastníků práv původního díla, z něhož model vychází. Amatérské modely jsou většinou více či méně vydařené produkty šikovných fanů – modelářů a vznikají buď „z ničeho“, nebo konverzí (přestavbou) běžně dostupných modelů.

Samozřejmě je zde spousta dalších možností dělení – podle materiálu, z něhož jsou modely vyráběny, podle provedení (kity, RC modely), podle způsobu a obtížnosti stavby, kvality provedení atd. Celkem důležité (hlavně ze sběratelského hlediska) může být dělení podle filmů, seriálů, komiksů či knih, na něž jsou modely vázány.

Pozastavil bych se u dvou členění – podle funkčnosti a podle obtížnosti. Třídění podle funkčnosti je jedno ze všeobecně nejzákladnějších.

Funkční modely něco dělají – jezdí, létají, svítí, vydávají zvuky a podobně. Jejich specifickou odnoží jsou rádiem řízené, nebo-li RC modely (pojízdné, plovoucí, létající). Létající RC modely podle sci-fi jsou kategorií, ve které se profesionální výrobci zatím neangažují, veškerá produkce na tomto poli je tudíž amatérská. Postavit opravdu létající RC model nějaké hvězdné lodě vyžaduje vedle potřebné a relativně drahé elektroniky i notnou dávku zručnosti a praxe. Stroje z nejrůznějších sci-fi ság většinou vynikají bizarními tvary (pokud nejde o špatně vyvážitelné dlouhé delty s malým rozpětím), což se podepisuje na letových vlastnostech a ovladatelnosti. Jak vyzrát na některé z takových „oblud“ prozradím v nějakém z dalších dílů tohoto povídání.

Nefunkční modely spadají souhrnně do kategorie kitů, někde se používá též termín „vitríňáky“, Bývají z různých materiálů (papír, plast, kov, či jejich kombinace). Po slepení či sestavení se umístí do police a tam udivují zvědavce svými tvary či provedením a podněcují snění.

Pro mistry i obouruční leváky

Dost důležité je třídění podle obtížnosti. Většinou se mluví o dvou hlavních kategoriích modelů – pro začátečníky a pro pokročilé. Osobně dělím modely na kategorie tři – pro začátečníky, pro průměrné modeláře a pro dobré modeláře (či spíš mistry). Třídění platí pro všechny druhy modelů bez rozdílu – ať se jedná o papírové vystřihovánky, plastikové modely, nebo modely funkční. Začátečnické modely jsou relativně jednoduché, s menším počtem součástek, v případě nepapírových modelů občas i předbarvené od výrobce. Některé z nich se ani nemusí lepit, stačí je secvakat (například modely „Easy kit“ od firmy Revell). Modely pro průměrné modeláře mají větší množství součástek, lepí se,  nepapírové i natírají, můžou se u nich vyskytovat díly z různých materiálů, vyžadující speciální lepidla.

Nejvyšší třída je složitější variantou předchozí – charakterizuje ji v lepším případě nepřehledné množství dílů a někdy doplňků z nejrůznějšího materiálu, v horším případě sice přehledné množství dílů, ale ty mohou být zoufalé kvality, z netradičního materiálu, nebo kombinací obojího. V případě nepapírových kitů může jít o takzvané „shortruny“, čili modely z „měkkých forem“, o polyuretanové odlitky a nebo o modely z klasických, ale léta neudržovaných forem (což zahrnuje třeba řadu starších modelů od firmy ERTL). Opravdu dobrý modelář ale dokáže i ze stavebnice pro začátečníky vytvořit klenot sbírky, který bude mít s původním modelem společné jen základní díly.

Při rozhodování o pořízení modelu libovolné kategorie tedy zvažte své schopnosti, možnosti (finanční, technické, prostorové) a při vlastním pořizování důkladně zkontrolujte svou „kořist“ )nebo alespoň obchodní podmínky) dříve, než zaplatíte.

Osobně se věnuji modelům ze Star Wars, neboť jiné proslavené sci-fi „fláky“ mě neměly příležitost poznamenat. Další díly „modelářské rubriky“ budou tedy zaměřeny na recenze či popisy stavby modelů vázaných na tuto ságu. Vedle kitů pokrývajících „klasickou trilogii“ a Epizodu III jsem ještě vyrobil několik RC modelů létajících strojů z takzvaného „expandovaného univerza“, které zahrnuje veškerou další SW produkci mimo obě filmové trilogie. Vlastní modelářské poznatky začnou paradoxně nejčerstvějšími modely, ale o tom až v dalším článku.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. No mně dost futuristické příjdou už letadla nové generace, se Stealth technologii a nedokončené projekty (F22, F177,Mig 35?).Modely od Star Warsu dělá level a ty jsou tuze drahé.

  2. Opravdu drahé
    jsou SW modely japonské – od Fine molds, na rozdíl od jiných výrobců jsou ale v jednotném a zároveň běžném měřítku – 1:72. Revell je momentálně asi nejlevnější. Většina rozjetých výše zmíněných prototypů je k mání nejen jako kity, ale i jako RC modely (Bell, EPPairforce). Údajný MiG 35 je známější pod (zřejmě skutečným) označením 1.44, kit vyrábí ruský Alfamodel.

  3. nene, 1.44 je mig 39, myslel jsem tu neexistující věcičku, kterou ve své době prodával Bílek, ale na jméno si už nevzpomenu.

  4. projekty a označení
    Vzhledem k tomu, že označení MiG-35 není úředně přiklepnuto k ničemu známému, prodává EPPairforce typ 1.44 pod tímhle označením. Podle informací ze sítě má jít o vylepšený MiG-29 s kachními plochami za kabinou. Bílek kdysi vychrlil jakýsi ruský “stealth”, ale to spadá spolu s německými projekty (Haunebu atd.) do zcela jiné kategorie sci-fi. Možná časem něco postavím a naplkám i v této speciální disciplíně.

  5. české SF modely
    Ahoj. Před více než deseti lety jsem měl firmičku na výrobu SF modelů. Výroba do ocelových forem, žádné shortruny. Ale byly to modely dle mé fantazie, nikoliv dle předlohy. Zkrachoval jsem a úvěr splácím dodnes, takže žádná velká sláva :-). Ale přece jen mám z té doby jednak spoustu katalogů jiných SF modelů, napsal jsem pár článků pro fanzin Zbraně Avalonu, mám i zásobu cca 1000 kusů různých modelů mé firmy. Nikde se neprodávají, jen na Festivalu Fantazie. V roce 2008 zřejmě budou ty zbylé součástí účastnických materiálů, abych se mohl definitivně zbavit minulosti. Kromě toho znám i jednoho fantastického modeláře, pana Fráňu, který je skutečný machr. I když jsem ho neviděl několik let, dal by se dopátrat a počítám, že to pro rok 2008 udělám, protože bych rád na FF udělal velkou výstavu SF modelů. Odkaz na stránečky o modelech je http://festivalfantazie.cz/modely/, jsem k dispozici pro pomoc s rubrikou.

  6. Andromeda
    Tady časem vyjde moje zdrbávka na Ceolan, o který jsem kdysi stáhl Dárečka. Bojový robot je zajímavá příšerka, ale nějak mě nezaujal (alespoň v provedení D.). Časem možná vydojím z Dárečka i ty další kousky, co se mu válí neslepené na almaře:-)! Celý projekt podle mého dojel na to, že modýlky neměly vazbu na žádnou tehdy dostupnou literaturu – když nepočítám “pilotní” povídku v ABC.

  7. Bude tenhle seriál “jen” o kitech nebo zmíníte i papíráky? Hodně (a docela pěkných) je jich k dispozici na webu ke stažení zdarma. 🙂

  8. papíráky
    Papíráky v zatím nebudou. Stavím kity a létající obludy z EPP, takže v první řadě přijdou na řadu věci, co mi stojí nebo leží doma a ty jsou na 100% z různých plastů. Papíráky (pro začátek z ABC) možná přijdou na řadu později. Na webu je sice spousta věcí ke stažení, ale nemám techniku, která by mi umožnila stáhnout věci v použitelné kvalitě.

  9. Hádat se můžeš.
    Tady http://www.airwar.ru/ tomu tak neříkají a obávám se, že jde o důvěryhodnější zdroj. Na západ od ruské hranice se o skutečných názvech jejich strojů vždycky fantazírovalo, rozhodující je ale označení, pod kterým to přijde do výzbroje. Revell ke kupodivu umírněnej a taky to prodává jako MiG 1.44:-).

  10. to Vaclav Pravda-nerobili ste nahodou take veci ako ves. lod Mirah a nieco, co sa mohlo volat Sirah (s nazvami som si nie celkom isty). A co sa tyka ostatnych modelov-uzasne su aj modely zo StarTreku, Babylonu5 ci Perryho Rhodana-teba spomenut. Star trek vyrabal Emt/Artl a perryho vyraba revell. A co sa tyka papierakov-nielen ABC (dodnes som si nevsimol, ze by vyslo pokracovanie kosmoplanu), ale aj Elektron-Zenit a vela stranok na nete je napr. venovanych modelom z Homeworldu. Su v pdf, staci stiahnut, vytlacit a lepit. A su v dobrej kvalite.

  11. A nenapadlo este niekoho robit papieraky len tak, ze si cosi nakresli a potom to zlepi? Len tak, pre radost. Mozno by som mal par kresieb-koniec-koncov, na nete je kvantum fanovskych lodi-napr. zo sveta SW (nielen expanded universum, ale aj nikdy nepublikovane lode), ST (www.shipschematics. net) a dalsich serialov a filmov.

  12. Re: české SF modely
    no cece jestli ty jsi nezkrachoval kvuli naprosto tragickemu designu vsech svych modelu.. rovnez grafika obalu je znacne odpudiva.. skoda, dobry zamer

Zveřejnit odpověď