Mombasa čili Bohaté zisky z chudých zemí

Kolonizace černého kontinentu přinesla na úkor jeho obyvatel Evropě prosperitu a bohatství. Společně s klasikem s tím můžeme nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat.

Leda ještě podle rady Alexandera Pfistera vyhledat si příslušnou literaturu a poučit se o (leckdy velmi škaredých) detailech přístupu „civilizovaných“ zemí k těm „méně civilizovaným“ – anebo si zahrát velkou ekonomickou hru od zmíněného pána, autora mimo jiné superúspěšného Port Royalu.

 

Banány, káva, bavlna a účetní knihy

Tvůrce v úvodu pravidel povinně politicky korektně zmíní, čím byly obchodní úspěchy Evropanů vykoupeny, ale pak už se věnuje jen a jen hře, což je dobře, protože já opravdu nechci, aby mi při hraní deskovek nakukoval přes rameno pocit viny, tím spíše, když nikdo z naší rodiny po celé generace v Africe vůbec nebyl a sluhu černé pleti jsme neměli ani namalovaného na dveřích ledničky.

 

Mombasa si samozřejmě z kolonizace vzala za svou toliko ekonomickou stránku věci a prostředí, a přetvořila je do nejednoduchého, ale velmi hezkého obchodně-strategického soupeření. Při něm hráči investují do čtyř obchodních společností, současně se starají o jejich rozvoj, a souběžně vylepšují své schopnosti činit předchozí.

 

Na startu drží každý hráč – zčásti fakticky, zčásti pomyslně – jistý počáteční kapitál. V první fázi tahu si naplánuje své akce a podle nich vyloží tři akční karty. Jejich prostřednictvím může získat další karty a/nebo akcie zvolené společnosti. Také ale může zvýšit hodnotu některé společnosti jejím rozšířením po kontinentu, což obloukem zvedá cenu jeho akcií, a v některých speciálních případech má naopak možnost trochu srazit význam společnosti důležité pro soupeře. Také může vylepšit svoji finanční situaci – sympaticky symbolizovanou diamantem – či získávat další bonusy prostřednictvím svého účetního a jeho knih. (Do byrokratického marasmu reálného babiškapitalismu je tu ale krásně daleko…)

 

Peníze jsou součástí hry, ovšem v první řadě jde o body, a k těm tu vede mnoho cest, které se jen málokdy kříží s cestičkami protihráčů – tím méně, čím méně jich u stolu sedí. Koneckonců, když budete dva podnikat v celé Africe, tak se skoro nepotkáte, natož abyste si navzájem nabourávali plány.

 

Velké pískoviště

Mombasa není hra pro každého, ale ti, pro které ano, se v ní najdou. Nepočítá příliš se začátečníky ani v oblasti obchodu, ani u deskovek – nebude vás učit principu akciového podnikání a nepovede vás za ručičku údolím šerých strategií ekonomických her. Ne. Zato vám ale nabídne opravdu velké pískovitě (saharské národy prominou) na opravdu dlouhé hraní.

 

Přitom ale není nijak dramaticky složitá nebo náročná. Pravidla zvládnou pochopit i začátečníci – a jak dlouho se budou zorientovávat, to už je na nich. Ano, budete-li ji hrát s někým zkušeným, tak budete po pvní partii rádi, když ve třech dáte dohromady tolik bodů, kolik získal on sám, ale žádný učený do Nilu nespadl. Pokud nejste kovaní hráči, tak prostě počítejte s tím, že si prvních pár her budete mechanismy osahávat, a teprve poté půjdou výsledky nahoru. (Vždyť třeba jen akční karty se do ruky vracejí toliko po třetinách, což vyžaduje fakt promyšlenou strategii jejich vykládání.) Je na každém, zda si chce hrát opravdu na úrovni, nebo jestli se vrátí k člověče nezlob se.

 

Pravda, příběh a atmosféra tu ustoupily trochu do pozadí a na stejné herní desce, kde stavíte pobočky společností, se současně povalují akční karty a účetní knihy, ale vždy je to něco za něco. O putování po černém kontinentu jsou jiné hry (Afrika například, od stejného vydavatele), a tady jde prostě o obchod. V něm romantické představy či nedejbože dobrodružství nemají místo, podobně jako osud domorodců. Ale to už jsme se nebezpečně přiblížili špatnému svědomí zmíněnému na začátku, a je proto nejvyšší čas skončit.

 

Pochválíme proto ještě práci se symboly na herním materiálu, díky jejichž jednoduchosti je máte za chvíli v malíčku, a napomeneme pravidla za to, že část pokynů ke hře umístila až za oddíl Konec hry, a půjdeme si zase zahrát. Koneckonců máme ještě nadlouho co zkoušet!

 

 

Mombasa
Autor: Alexander Pfister
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 60 min.
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Cena: 1099 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď