Ultimate Warriorz čili Oslava v aréně a aréna na oslavě

Umět správně odhadnout protivníka je minimálně polovina úspěchu. A umět správně odhadnout kamarády a naservírovat jim tu správnou hru ve správný okamžik je tak ze tří čtvrtin základ k tomu, aby si ji s vámi chtěli zahrát i příště.

Ovšem bezchybně se vcítit do myšlení kámošů-soupeřů, to stoprocentně vede k vítězství ve hře – alespoň co se Ultimate Warriorz týče.

 

Krok bum krok

Na legendárním Nejposlednějším ostrově se nejpřednější válečníci ze všech kmenů právě sešli, aby v souboji zvaném Hukot kmenů zápasili o titul Zupa válečníka. Získá jej ten, kdo v aréně zůstane jako poslední na nohou, případně nasbírá nejvíce bodů za útoky na ostatní.

 

Aréna vypadá super; vznikne otočením zavřené krabice od hry, kdy se do mezer po stranách zasunou ozdobné sloupy s planoucími ohni. I válečníci vypadají super – kartonové podobizny v jednom až dvou stojáncích, protože výškou sahají od od délky malíčku vašeho mladšího bratra po průměr bicepsu vaší starší sestry; totiž pochopitelně naopak. A ostatní materiál je také super, tedy super jednoduchý, protože UW není náročná hra.

 

Ke každému válečníkovi náleží karta základní a osm akčních, očíslovaných postupně od jedničky do osmičky. Některé karty umožňují pohnout se v rámci arény, jiné vám dají přímý útok, další střelecký – část pak tyto možnosti kombinuje. I vy můžte kombinovat: napřed dojít k soupeři a pak jej tnout, nebo od něj naopak odskočit a vystřelit po něm, či naopak přiskočit, udeřit a zdrhnout. Vtip a současně potíž je v tom, že všichni hráči vybírají kartu současně, načež jsou vyvolávána čísla od 8 do 1 a podle nich jednotliví soupeři také táhnou – a karty možnostmi pohybu zrovna nepřekypují.

 

Z toho logicky plyne, že skvělý plán drtivého útoku na dálku často ztroskotá na tom, že než přijdete na řadu, soupeři volící méně mocné a tudíž vyšší karty vás obklopí, každý si do vás praští a pokud náhodou toto kolo přežijete, nedostanete v té skrumáži šanci kuši ani zvednout. Nebo se naopak ti zbabělci rozeběhnou po aréně, která – i když má pouhých sedm polí – je náhle nepřekonatelně veliká pro někoho, kdo má momentální počet kroků nula.

 

Proto ty úvodní řečičky o správném odhadu, neboť i když každý hráč může každou kartu zahrát maximálně jednou, tak ty se od sebe liší a nikdo neví, co komu ještě zbývá za trumfy.

 

Ten správný okamžik

Když se vám podaří zaútočit, je vyhodnocení už jednoduché. Prostě hodíte daným počtem kostek a čísla, která padnou a jsou současně rovna nebo vyšší než aktuální číslo obrany protivníka, se berou za zásah. Co zásah, to jedno zranění, jehož žeton postiženému zabavíte, otočíte na rubovou stranu a tím jej proměníte ve svůj žeton vítězného bodu. Ještě je tu pár dalších detailů, jako zvláštní schopnosti každého válečníka či talisman pro štěstí, respektive pro smůlu soupeře, ale v kostce je to všechno.

 

S tím doplňkem, že každá postava je jinak silná a mezi nejmenší a největší je rozdíl v počtu životů přesně deset. Z čehož logicky plyne, že hra jeden za jednoho není tak úplně fér a že je lepší zkusit týmovou variantu, kterou pravidla také obsahují.

 

S tím doplňkem, že distributor – navzdory údajům na stránkách – ke hře pravidla v češtině nedodává. Z čehož logicky plyne nutnost podívat se po nich po internetu – dobrá jsou například na hráčském serveru Zatrolené hry, ale pozor, stáhněte si k nim i aktualizované doplňky určené pro nové vydání od firmy Matagot.

 

A co logicky plyne ze všeho výše uvedeného? Že Ultimate Warriorz moc není strategicko-válečnická hra, ale spíš párty zábava pro tu správnou pártu ve správný okámžik pářby. Když se s ní vytasíte při té optimální úrovni alkoholu v krvi, ostatní budou nadšeni jednoduše působivou arénou i vtipně nakreslenými figurkami, a nebude jim vadit relativně delší čekací doba, než přijdou na řadu, protože se budou bavit mezi sebou. Pokud se ale alkohol v krvi změní v krev v alkoholu, patrně vám spoluhráči postupně usnou… …zatímco zapřisáhlým abstinentům bude zábava s touto hrou spojená připadat příliš vrtkavá a začnou vám lozit po skříních a hledat vyváženější deskovky.

 

Všechno je to prostě o správném odhadu – v aréně i v životě.

 

Ultimate Warriorz
Autor: Gillaume Blossier
Distributor: REXhry.cz
Počet hráčů: 2-8
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30 min.
Čeština: pravidla ne, materiál bez textu
Cena: 649 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď