Yangtze čili Co přináší řeka

Řeky byly odedávna obchodními cestami a deskovky tento fakt nezřídka reflektují. Novinka z Piatniku se odehrává na nejdelším asijském toku, který nás unáší do Číny minulých století…

…a s námi i princip hry. Protože tady jde opravdu o to, co přinese řeka: Ovšem pamětníci stejnojmenného romanticko-dobrodružného seriálu nechť se v klidu dál houpají v proutěných křeslech – dnes se vysílá čínská obchodnická sága.

 

Čím lépe, tím více

Překvapivě malý plán představuje poslední úsek řeky Jang-ć-ťiang těsně před hradbami Šanghaje. Ve „skutečném“ korytu plují loďky se zbožím obyčejným i luxusním a tvoří frontu před starou metropolí. Čím blíže městu, tím jsou dovozci nervóznější, že se jim nepodaří prodat, a snižují proto ceny. Hráči ale mohou nakupovat, jen když na ně přijde řada – a proto je důležité umět plavat v kalných vodách nabídky, poptávky a náhody.

 

Deskovkářský klasik Knizia (Hobit, Ztracná města, Heckmeck) tady totiž otočil tradiční postup a vy smíte napřed zboží prodat, a až potom nakoupit. Jelikož máte nějaký tovar i peníze do začátku, lze prodat už v prvním kole, ale není to výhodné. Ceněné jsou totiž sady: buď stejný druh zboží, nebo různé výrobky se stejnou značkou. Čím více, tím lépe, a čím lépe (poskládáte sady zboží), tím více (vyděláte).

 

Omezení spočívá v možnosti prodat v každém tahu jen jednu sadu zboží a jen jedno jediné koupit, neomezené je naopak množství zboží, které smíte mít za svou zástěnou. Navíc má každý hráč k dispozici šest speciálních karet, kterými může jednou za hru podpořit svého obchodního ducha.

 

Další prvek ve hře jsou filiálky – žetony poboček, které se během hry draží a jejichž pestrost a/nebo početnost v portfoliu je na konci odměněna. A konečně do všeho zasahují i panovníci dynastie Čching s velmi různorodými názory na věc. Část uvědoměle pomáhá obchodu tím, že umožní zvláštní akce, část ještě uvědoměleji pomůže sobě tak, že vybere daně.

 

Naházejte je do jednoho pytle

Žetony zboží, filiálek i císařů skončí na začátku hry v jednom neprůhledném pytlíku. Vždy, když se nějaký produkt vystavený na řece prodá, posunou se zbylé čluny po říční i cenové hladině a vytáhne se nový žeton, se kterým se naloží podle jeho příslušnosti. Vytažení dvanáctého císaře (ačkoliv jich dynastie Čching měla jen jedenáct, ale nešť) ukončuje hru – všichni prodají, co mají, a dojde k finálnímu zúčtování.

 

Nejpozději tehdy pochopíte, že jen o nákupu a prodeji tahle hra zdaleka není. Obchodní zisk je sice důležitý, ale bodů za filiálky se přiděluje také docela dost a odměna za nevyužití některých bonusových karet je přímo malou zlatonkou. Ovšem na rozdíl od famfrpálu může na tento bonus dosáhnout každý…

 

Yangtze je jednoduchá a rychlá obchodnická hra, bez zásadních inovativních prvků. Pokud to u vás doma vypadá podobně jako u nás v redakci a stalagnáty her podpírají strop, pak doporučujeme si ji před rozhodnutím o koupi vyzkoušet. Pakliže ale prostě chcete/potřebujete svižnou hru s opravdu jednoduchými pravidly i mechanismem, Yangtze může být ta správná volba. Vedle nenáročnosti je na ní hezký i prostorově uměřený herní plán s říčními břehy, destičky s ukazateli místo hromad neposlušných mincí, výtvarná podoba komponentů a dokonce náhradní karty pro případ ztráty. Zboží je snadno rozlišitelné a nikdo vás neobtěžuje jeho názvy – prostě jakmile je to stejná miska, pytel nebo značka, šup s tím na trh.

 

Čili pokud jsou tu stejní nebo podobní hráči, šup s Yangtze na stůl.

 

Yangtze
Autor: Reiner Knizia
Vydal: Piatnik Praha s.r.o.
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 60 min.
Cena: 549 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď