Meče a temná magie

Meče a temná magie
  • Autor:
  • Nakladatelství: Laser
  • Cena: 349 Kč
  • Vyšlo: 1. 4. 2011
  • Žánr: Fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Ken Kelly
  • Počet stran: 424

Elrik… Černá legie… Majipoor. Roky tato jména uchvacovala srdce generací čtenářů a reprezentovala žánr meč a magie. A nyní se někteří z nejznámějších a nejúspěšnějších fantasy autorů rozhodli spolu s talentovanými nástupci napsat úplně nové příběhy. A tak se vedle hrdinů a světů dobře známých představí i řada postav a zemí dosud nikdy neviděných. Jde o příběhy možná drobné, zároveň nebude nouze o svižnou akci, drsné násilí, nelítostné netvory a úžasné poklady. Chybět ovšem nebudou ani krvavé souboje s mečem a dalšími zbraněmi. Žádný milovník meče a magie by si neměl nechat ujít antologii desetiletí, literární posvícení, které přijala s nadšením nejen kritika, ale i celé zástupy čtenářů. Představí se vám Steven Erikson, Glen Clook, Michael Moorcock, Robert Silverberg, Garth Nix, Scott Lynch, Joe Abercrombie, Gene Wolfe, C. J. Cherryhová a mnozí další.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Erikson, Abercrombie, Cook…tohle je jasná koupě….

  2. Akorát to zase scanovali přes nějakej šedej filtr nebo co 🙂

  3. obal
    doufám, že ten obal je papírový a půjde sundat 😉

  4. Nevím, zda to bude “antologie roku”, na to je v téhle oblasti příliš velká konkurence, i když třeba Gardner Dozois knihu v časopise Locus označil za nejlepší antologii původních povídek roku 2010. Přesto, nečekejte žádné intelektuální čtivo (a ano, obálka se u paperbacku těžko sundá, ovšem odvážní intelektuálové si jistě poradí, to my ostatní si to myslím rádi přečteme právě tak, jak to je), je to kniha plná magie, mečů a jiných zbraní, hrdinů, různých monster, ale i nových nápadů a humoru. Téměř každá z povídek je jiná a odráží svého autora. Pro mě byl jedničkou Lynch, ale po něm je tu zástup dalších, stejně skvělých autorů a samozřejmě se našly i slabší věci (vyloženě mě zklamal snad jen Wolfe). Není to kniha plná různých obdob Conanů, vedle hrdinů jsou tu i lidé vcelku obyčejní, ovšem ocitnou se v neobyčejných situacích. Prostě 17 různých autorů dostalo jednoduché zadání a jak už to tak bývá, sešlo se 17 různých povídek. Někteří napsali povídku vůbec poprvé (Abercrombie, Lynch)… Tenhle názor berte jako ryze zaujatý, na přípravě knihy jsem se podílel a jsem zaměstnancem Laseru (pro ty, kdo to neví).

  5. 2 martin
    to je brož? sakwa 🙂 tak se budu muset v troleji tvářit, že to nejsem já, kdo to čte…

  6. To máš tak, když chceš číst červenou knihovnu, pak se nemůžeš divit, že na obálce je zamilovaná dvojice. A když chceš číst meč a magii, tak by každý čekal, že na obálce bude chlápek s mečem. Tak to prostě je. A pokud se za to stydíš, no tak si to dej do nějakého obalu.

  7. 2 martin
    já bych ani neměl nic proti chlápkům s mečem, jen bych možná uvítal něco originálnějšího, brokilon se trochu snaží. tohle je na můj vkus kýčovité až příliš. začínám mít alergii na figurální malbu. to je ale můj problém, že? 😉

  8. Stejne to nemeni nic na tom, ze by tehle knizce pevna vazba slusela 😉

  9. Osobně si myslím, že k téhle knize zvolená obálka sluší a nemyslím, že by zrovna Laser patřil v tomto směru k nějakým stoupencům “kýče”, prostě se ke každé knize snažíme přistupovat dle jejího naturelu, i když občas se to třeba ne tak docela zdaří, stejně jako u Brokilonu, kde najdeš taky kýč (pro mě jsou např. přímo děsivým kýčem Brokilonské obálky na Johna Ringa, ale pokud se zvolené cílové skupině líbí, pak proti tomu vůbec nic nemám, naopak, myslím, že je Robert zvolil dobře) vedle skvělých věci (pro mě hlavně Mišo Ivan). Zrovna u Mečů a temné magie to bylo docela obtížné zvolit ten správný vzhled, přece jen obsahuje hodně rozmanité práce, ale s výsledkem jsem nadmíru spokojen. Ono jde spíš o to, že chceš číst sword and sorcery, ale nechceš aby to lidi kolem tebe věděli a to je spíš tvůj problém.
    Pokud si myslíš, že se Laser např. v edici New Weird či v knižní řadě Moderní díla fantasy nesnaží, pak se budu opravdu divit. A navíc, obě původní obálky k této antologii považuji za mnohem horší.

  10. Když si to člověk zvětší, tak to nevypadá vůbec špatně. Jen mi obálka silně evokuje, že by se mohlo jednat o něco z produktů Diabla. Ale koneckonců Diablo bylo temné, plné mečů a magie, takže proč ne.

  11. 2 martin
    bohové chraň a opatruj laser za obálky k NW a NSO! taky u veleděl SF je to ok 🙂 ale tady tohle je dle mého vkusu neslušivé, tož tak. no, a nevím, chci-li číst sword and sorcery, ale eriksona určitě 😉 přežil jsem obálku čarodějů od tritonu, přežiju i tohle. hlavně jde o ta písmenka uvnitř, tam bych moc přežívat nechtěl 😉

  12. Takže vážně naposledy pár dle mého názoru zcela zjevných věcí 🙂
    1) Antologie se jmenuje Meče a temná magie, tudíž by to obálka měla co nejvíce respektovat, což se myslím zdařilo. Z obálky lze vyčíst oboje. Nedovedu si tam představit nějakou krajinku, byť třeba temnou.
    2) Antologie by se měla především prodat, je sice hezké, že vás umělečtí fajnšmekři pochválí, ale za to Laser práva, redakci, korektury, obálku, grafika, sazeče, tiskárnu atd. nezaplatí. Diablo je dle mého typická sword and sorcery hra (a mám ji zatraceně rád), takže podobnost mi vůbec nevadí, naopak, zvláště když se knihy z toho světa tak dobře prodávají.
    3) Skutečně nevím, zda se bude knha líbit Regisovi, ona je to jednoduše věc, která odpovídá názvu, mně se líbila dost, ovšem já se taky s Regisem často neshodnu, dle mého názoru dost často řeší při kritice knihy věci dosti nepodstatné (počínaje obálkou). Věcí podobných Eriksonovi tam příliš mnoho nenajde, což je myslím dobře, osobně od antologií vyžaduji především rozmanitost.
    Tož tak. Myslím, že obálce bylo věnováno dosti prostoru, zatím se mi na ni sešly především kladné reakce.

  13. Přece jen, ještě trochu jinak. Chápu, že se figurální postava hrozivého bojovníka může leckomu nelíbit, ačkoli k celému subžánru prostě patří, či donedávna byla přímo neodmyslitelná. Osobně bych preferoval rovněž trochu jiný styl, ovšem snahou bylo knihu vybavit příhodnou obálkou, co nejlépe vystihující její název. Původní obálky se mi po technické stránce prostě nelíbily a po dlouhém hledání jsme se rozhodli takto, zčásti také proto, aby se kniha co nejlépe prodávala. Jde o knihu, která je určena především mladším čtenářům, osobně jsem si ji sice užil, ale je mi jasné, že ve svých -nácti bych byl doslova nadšený.

  14. Koľko ľudí, toľko názorov… Mne sa napr. celkom páči aj tá pôvodná obálka, ale je pravda, že táto pôsobí oveľa temnejšie, takže z tohto hľadiska je vhodnejšia. Inak, dočítal som sa, že ten Eriksonov kus nesúvisí s jeho malzskou ságou, ale ide o úplne samostatný príbeh(?).

  15. Obálka
    Mně se obálka líbí a ke knížce sedí. Nemůže být všechno ala NW. Každá edice by měla být svébytná, včetně vizuální stylizace.

  16. Ono je to opravdu jen o vkusu, nakladatelském záměru a schopnosti prodat. Regise osobně naprosto chápu. Pokud jde o Eriksona, tak opravdu nevím, na takový kolos jako Malaz mi čas bohužel nezbývá, ovšem jde o povídku, která působí zcela samostatně. Ovšem to i Abercrombie a tam se jedná o příběh z Kruhu světa, který naopak znám.

  17. Martine, nemáte zapotřetí se takto obhajovat, vaše práce – moc dobrá práce – mluví za vás.

  18. waylander
    Obálka dobrý. Je to temný – je, je tam meč – je, je tam magie – naznakem je. Sedí to k tomu. A proč se stydět za to co ctu, to by se museli stydet vsichni ti mamlasi co ctou v šalině Blesk…a nestydise…Ale stejne si rýpnu (jinak nic ve zlém) – obálky NSO bych si představoval jiný 😉

  19. Hahá zase jsem se trefil do spatnýho chlivku…no jo to je tak kdyz si sundám oči (brýle)

  20. 2 martin
    na malaz si udělej někdy čas, ten požitek to bohatě vynahradí.

    a jen se dál čiň, stojí to za to 😉

Zveřejnit odpověď