Pohled ze Zrcadla I – Stín v Zrcadle 1

  • Autor:
  • Nakladatelství: Návrat
  • Cena: 189 Kč
  • ISBN: 80-7174-401-8
  • Vyšlo: 1. 11. 2001
  • Žánr: Fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Sofilas Mark
  • Počet stran: 344

Kdysi existovaly Tři světy a v každém z nich žila samostatná rasa. Pak se však z hlubin vesmíru vynořila čtvrtá rasa – Charoni. V zoufalství a na pokraji vyhynutí navždy změnili rovnováhu mezi Světy. Karan, Vnímající, s problémovým dědictvím, je donucena ukrást prastarou relikvii. Posléze však zjistí, že tato relikvie není nic jiného než Zrcadlo Aachanu – zrádná, pokřivená věc, která si pamatuje vše, co kdy viděla. V tu samou dobu je vyloučen ze studií skvělý kronikář Lian, neboť odhalil nebezpečné tajemství. Spojeni osudem jsou Liam a Karan pronásledováni světem, jenž se ocitl ve válečném stavu. Neboť Zrcadlo obsahuje tajemství, které každé rase nabízí přežití… nebo vyhynutí!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Kdo ještě Darín nenavštívil, nechť tak neprodleně učiní. Přišel by o hodně. Podle mě jeden z nejlepších debutů tohoto roku, a že jich bylo hodně.

  2. Gandalf Bílý a Gandalf Šedý – to je originalita. Ani náhodou. Třetí už číst nehodlám. Jsou debuty a a debuty. A už se těším na rreakce všech, kdo tohle potřebují prodat 🙂

  3. Tak teda srovnávat zrovna tohle s Tolkienem, to je jako… jako… to ani nejde, je to úplně něco jiného…

  4. To DreamChaser – sice používáte anglickou přezdívku, ale český vtip nepochopíte. Já vůbec nesrovnávám Tolkiena a toto dílečko. To bych urazil Tolkiena. Kniha je levná, ale ani za tu cenu ne-e. Ale jsou jiní, kterým se bude líbit. PAní z čehókoliv je také už ohraná. Jak se na to kouknu, samá kopie. Četl jsem předchozí díly a stále čekal něco nového a nakonec mi stejně všichni řeknou, že už nic nového nikdo nemůže vymyslet. TAk nechápu, proč tolik povyku. Takových dílek je na webech spousta.

  5. Mimochodem, jsem na 50. straně a je hodně brzy na nějaké soudy. Ale zarazila mě jedna věc. První a druhý díl byli v podstatě poetické ve dvou rovinách. V té povrchní rovině je to jazyk, kouzelný, poetický a jako by až téměř divadelní. Ale pak tam byla taky taková vnitřní poetika, ten příběh samotný byl poetický. A právě ta vnitřní poetika jako by se ze třetího dílu vytratila a zůstala jen ta povrchní. Možná je to tím motivem Espétrana a kradení duší, který už tady nehraje takovou roli… Pozor, neříkám, že je to špatně, možná i naopak, ale trochu mě to zarazilo. Tož tak 🙂 Ale jak říkám, jsem jen na 50. straně, uvidíme.

  6. To Jan
    Ale tady nejde o paní vládnoucí mocným peřejím, nic takového v knize (snad, podle toho co jsem dosud přečetl) není, je to jen, řekněme, velmi volná metafora. (Tedy metafora ne, to je něco jiného. Těžko se to vysvětluje.) Ale názor vám neberu, nikdo vás nenutí to číst, ale zdržte se tedy jakýchkoli odsuzujících výroků. Nenapadá mě jakákoli kniha, kterou by Kočičí noci kopírovaly.

  7. od nakladatele
    Pro Jana: A měl byste k tomu nějakou kokrétní kritiku, z níž by vyplývalo, že jste ty dva díly vážně četl a nejste jen další internetový “kritik”? Trochu mě překvapuje, že by nějaký čtenář tenhle specifický styl dotáhl přes jedničku ke dvojce a až pak na něj zanevřel…

  8. Páni, já jsem se asi zbláznil! Nevěřícně hledím na to, jak se zde vede diskuse na téma, že v této knize i v těch předchozích je to prý samá kopie. Čeho lidičky? Když jsem to vše přečetl, dospěl jsem k závěru, že něco tak originálního jsem dlouho nečetl. Například vůbec není jisté, zda se fakticky jedná o městskou fantasy či spíše o historický román z neznámého, leč sugestivně reálného prostředí města, lehce propletený se sci-fi. Také město Darín je nezaměnitelné, má jedinečnou atmosféru a nepřipomíná nic z již jinými autory popsaných měst. Stejně tak i jistě veliký, tajemný a originální svět, který lze tušit za jeho branami. Vždyť autorka naznačuje, že je tu vícero národů, zemí, náboženství …, prostě plnohodnotná planeta či tak něco. Jenže bohužel si tento svět autorka žárlivě střeží a řekl bych že proto, protože v něm asi žije. Bude to jakási její druhá realita. Darín tedy zřejmě není jen nahozená kulisa pro tento příběh. Bohužel v jiných fantasy to tak s prostředím leckdy je. Naštěstí ne ve všech. Další fakt svědčící pro to, že toto rozhodně není ničeho kopie je, že se zde nesetkáme s postavami inspirovanými severskými mýty a legendami, tedy s postavami od Tolikiena ani jinými mytologickými či pohádkovými postavami nebo netvory, které se bohužel často ve fantasy vyskytují. Kniha je v tomto netradičně značně civilní. Není tu ani náznak nějaké podobnosti s dílem někoho jiného. Naprosto až drze originální je i etika a vyznění příběhu. Vzbuzuje vášně. U někoho kladné u jiného záporné, ale nutí člověka myslet a zaujmout stanovisko. Postavy jsou též neuvěřitelně reálné, jakby žily a vyvíjí se. Je to náročná četba a není tedy určena všem. Krom jiného i proto, že jazyk, který kniha používá je nezaměnitelný a poetický a kdo má rád věci tak říkajíc natvrdo, ten se moc nedočká. Čemu se to podobá? Kupříkladu příběh překvapí i toho, kdo čekal, že skončí romantickou scénou, kde se dva nepřátelé stanou milenci. Ani to se zde nestane a další klišé padá pod stůl. V čem je to tedy kopie? Jen tím, že podnázev zní známě? Ať tak či onak, knížky jsou levné a není problém si je přečíst. A příběh za přečtení rozhodně stojí, právě proto, že je dost ve svém vyznění neobvyklý!

  9. Naštěstí byly knížky levné. Mám všechny tři. Hezké kýčovité obálky se pěkně vyjímají v knihovničce – moc se mi líbí, samotný příběh se vlekl, když má člověk hodně načteno, v knize ho nic nepřekvapí. Ale kritizovat se nemá a zvlášť tady na FP. Tak se víc nevyjadřuju.

  10. Jaký – kritizovat se nemá a zvlášť tady na FP – ? Sem si přece každej ňouma může napsat bůůůů a podepsat se, jak ho napadne. A za dvě hodiny se podepsat jinak a potvrdit si to, aby ukázal, jakej je v názorech king! A bavit se na úkor lidí, co něco stvořili a teď si to chudáčci bráněj.Mě tady zajmaj jen názory, co sou nějak podložený. Né ňáký zakomlexovaný ordogové!

  11. Petra: “Ale kritizovat se nemá a zvlášť tady na FP. Tak se víc nevyjadřuju.”ano, přesně takovéto příspěvky jsou imho naprosto zbytečné. Pokud máte ke knize konkrétní připomínky, tak je napište, za to Vám přece nikdo hlavu neutrhne, naopak, z kritiky inteligentně napsané si autor(ka) může lecos vzít k srdci a rozhodně to bude přínosné pro případné zájemce o knihu. Na druhou stranu to co napsal Jan je skutečně jenom snaha o bezpředmětný flame, chybí tam jakákoliv konkrétní připomínka a vyjímalo by se to lépe třeba v diskuzi na idnes nebo na novinkách.cz

  12. 🙂 proc se nad tim rozcilujete. Je evidentni, ze ten clovek knihy nikdy necetl a reaguje jen na anotaci tretiho dilu. Krome toho Wolf ma pravdu, skutecne se to nepodoba zadne zname klasicke fantasy.

  13. Já mám velmi mnoho načteno, čtu i knihy svých dětí, nebo už dneska mládeže a tahle trilogie mi shrnula mnohé z těch knih. Nebudu rozepisovat. Je vidět, že paní autorka také musí hodně číst. Jen spisovatelsky je to pomalé, utahané. Ale obálka je krásná. Jana Šouflová umí. A knihu prodává obal.

  14. kniha
    …já osobně bych si tuhle trilogii určitě nekoupil, ale o to podle mě na FP nejde. Kočičí noci určitě svou čtenářskou obec najdou, (což považuji za správné!), jsou cíleny na danou skupinu a od recenze na FP očekávám, že se dozvím, zda by kniha byla zajímavá pro mne, zda je to ten můj šálek kávy…

  15. Ony Kočičí noci opravdu nejsou pro každého. Poetický styl autorky nesedne každému, stejně tak na první pohled spletitý příběh, který je ale podle mě přesto celkem snadno pochopitelný…

  16. A já, já se jmenuju Josef a mam 50 dětí, samí nemanželský! A všem těmlectěm dětem jsem k Štědrákovi koupil Kočičí noci! A teďkonc sem hrubě dotčenej a budu žádat vomluvu a satysfacku vod nakladatele, pač jak už tady vypíchly jiný chytrý lidi, je to těžce nepůvodní – sou tam písmenka a to už sem někdy vyděl!

  17. od nakladatele
    Milý chytrý Josefe! Omlouvám se, že jsem neodpověděl dřív, ale dokončoval jsem Imladris, která má být v materiálech TolkienConu, co se odehraje tenhle víkend v Praze. (www.tolkiencon.cz) V sobotu se tam mají Kočičí noci křtít a já tam budzu prodávat knížky na stánku, můžeš si tedy přijít pro svou satysfacku; možná se jich najde i několik.Jinak ce se týče některých v podstatě anonymních reakcí, myslím, že jsou namířeny spíše na mě jako na vydavatele, než na autorku (která má v tomhle smůlu, že vyšla u Strak 🙂 ) Viz například debata kolem Posledního jednorožce, který vyšel Argu, ale já ho překládal: https://www.fantasyplanet.cz/knihy_komentare_vypis.asp?id=3782 či úporné problémy kolem anotace Devíti mečů slávy z loňského ledna: https://www.fantasyplanet.cz/knihy_komentare_vypis.asp?id=3288.Nějaký Brouk Pytlík se holt vždycky najde.

  18. krása!
    Občas něžný vánekv lese houpe listy …jindy před mocným bleskemnení si žádný strom jistý!Je to něžné, je to strašné, je to krása lesní studánky, ale i hluboká děsivá řeka …je to příběh o Daríněměstě plném života.

  19. Strašně to kulhá, když si to nezaujatě přečtete. Takové veršíčky si holky píšou do diářů. Škoda, že autorka na to prostě nemá.

  20. Já veršovat fakt neumím a ani jsem to tak nezamýšlela. Chtěla jsem jen vyjádřit své pocity a jinak mi to prostě nešlo. Všem všeumělům a skutečným básníkům se omlouvám. Jak ale říci, aniž by to nebylo nedostatečné, že mě ten příběh zasáhl, jako když střela z kuše trefí strom a pronikne přes kůru až na dřeň? Jak říci nějak prostě, že je to hluboké, ale krásné zranění?

  21. díky za verše! 🙂
    Anhah: Já myslím, že dotyčný “Pavel” to nemyslel ani tak na Tvé verše jako na trilogii obecně. 🙂 On tady tak nějak obchází a nadává na knihy, které nečte. A občas se nejspíš podepíše jako někdo jiný, dle hesla “nas mnogo, tudíž máme pravdu”.

Zveřejnit odpověď