Mycelium 1 – Jantarové oči

  • Autor:
  • Nakladatelství: Argo
  • Cena: 348 Kč
  • ISBN: 978-80-257-0873
  • Vyšlo: 28. 6. 2013
  • Žánr: sci-fi
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Tomáš Kučerovský
  • Počet stran: 324

Mycelium je románová sága, odehrávající se ve 26. století na Zemi. * Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Mám takovou soukromou psychologickou hranici: nekupuju knihy, které stojí víc korun, než kolik mají stránek.

  2. to Anonym
    Přesně to je i moje zásada. Oba nejsme evidentně ochotní dát víc než korunu za stránku.

  3. Pánové…
    Mycelium vychází zaokrouhleně 1, 074Kč/stránka, tedy by mě zajímalo, je těch 0,074 Kč na stránku navíc takový blok pro psychiku? 😀

  4. Takhle v přepočtu na halíře ne. Ale na celou knihu je to čtyřiadvacet korun, hnedle čtvt stovky.

    Ne, kecám, ono nejde o to, že by to bylo moc. Ale když je to míň než koruna za stránku, je to snazší uhájit takový nákup sám před sebou, protože člověk má pak pocit, že udělal dobrý kšeft a dostává víc, než za kolik zaplatil. :o)

  5. předražené
    Že má Argo krapet přestřelené ceny je známá věc. Naštěstí existují i eshopy, kde jsou knihy až o třetinu levnější. (Mám objednáno za 239,- a to už je celkem přijatelná částka.)

  6. 😀
    Jde spíš o to, že do “nanejvýš koruna za stránku!” jsem si musela rýpnout. 🙂

  7. Konečně! PR mě navnadilo, obálka je překrásná, anotace zajímavá. Určitě do toho jdu.

  8. Dotaz
    Stačí hezká obálka a název k tomu, abych si knížku zakoupil?

  9. Re: Dotaz
    Mně ne, ale četl jsem obě ukázky a styl i obsah se mi líbil dost, abych koupil – stejně jako u jiných knih. Tanečky kolem toho, kdo s kým ve fandomu kamarádí, jsou mi lhostejné, zajímá mě kniha, a tím to hasne – až ji přečtu, můžeme se bavit o hodnocení. Ne dřív.

  10. Souhlas s BorgDogem
    Promo církve Akkütlixovy mne zaujalo a pobavilo i na sociální síti, takže ač české autory opravdu moc nepreferuji a od paní Kadlečkové (možná k dobru věci) jsem nečetla ani ťuk, velmi vážně nákup Jantarových očí zvažuji. 🙂 A jak říká kolega diskutér o příspěvek výše, pak se chutě hádejme o tom, jaká ta kniha je.

  11. Jyrka se nerovná Jirka
    Jyrka se nerovná Jirka
    Já jen, aby tady zase nebujela zbytečná debata, vedená oněmi šesti zdejšími rozumoprdy.

    Vilmo, gratuluju :-*

  12. Předražené?
    Nic proti názoru (celkem i psychologickou hranici dokážu pochopit – netuším ale jak je sazba koruna za stránku založena na realitě), domnívám se ale, že jednak, jak tu padlo, Argo má obecně dražší knihy, hlavně jsou tu ale imho větší zvěrstva – viz v poslední době cenová relace poutníkovských knih. Stanice Armida, to je pro mě psychologická hranice 🙂 Naopak na Argu mě spíš než cena vadí pokles kvality provedení knih (především vazby – naposled jsem u jednoho titulu přehrabal celou hromadu, co v knihkupectví měli a nenašel jsem jedinou, co by byla v pořádku). V důsledku si ale stejně myslím, že rozhodující je kvalita textu a tady u mě Mycelium vzbuzuje velká očekávání a naději – i díky neotřelému PR. Jen tak dál 😉

  13. tá kniha je viazaná a navyše sa dá kúpiť pod 300czk ; a myslím že aj obsah bude stáť za to

  14. Na knihu jsem zvědav, ukázky co jsme měl možnost si přečíst mě navnadili. Jediné co mě trochu zarazilo byla cena ve chvíli když jsem zjistil (v obchodě), že se nejedná o vázané vydání, ale o paberback…

    Tak doufám, že to bude stát za to.

  15. Info
    Coby pachatelka knihy nechci do debaty o kvalitě/hrůznosti vstupovat, jen doplním čistě věcně: 1. Dotazy na e-book: včera mi z Arga potvrdili, že se na něm pracuje, obnáší to ještě překonvertovat sazbu do nějakých e-formátů, ale bude to v dohledné době. 2. Druh vazby: ne, není vázaná, je jen brožovaná, ale docela pěkně nakonec dopadla, už ji doma mám. 3. Ta cena: jasně, je to peklo, doufala jsem, že to bude míň, ale pár lidí už se asi odhodlalo, protože na http://www.argo.cz/knihy/nejprodavanejsi/ vytrvale popolézá, ráno ještě byla dvanáctá, teď desátá, holt ty ostatní argovské knihy jsou ještě dražší, asi je Mycelium menší zlo. 4. V zájmu odpytlování zajíců je poměrně hodně ukázek z textu na mém webu http://mycelium.argenite.org . 5. (Bod pátý, poslední pořadím, ale ne významem – vzkaz pro JWP): Jirko, díky, to mě těší, už jsem se bála, že ten podomní prodavač vibrátorů odvedle jsi ty! 😀

  16. Prečo je všade pri knihe uvádzaná pevná/viazaná väzba? viz martinus

  17. … max koruna za stránku… pánové vy si asi nekupujete komiksy, co? 🙂

  18. Může mi někdo vysvětlit, proč tady řešíte, že nějaký JWP prodává vibrátory? Tohle je diskuze ke knize!

  19. A ví vůbec ten JWP co je to vibrátor? Při jeho ynteligenci…

  20. Fanfiction, dopiš co tě napadne…
    Jednoho krásného dne po návštěvě sexconu se pan Walker rozhodl, že se bude živit prodejem vibrátorů. V Interkomu z něj udělali vyčpělého autora za zenitem, a jelikož jej takhle ošklivě znemožnili přišel o motivaci a řekl si, že udělá jinou kariéru. Stane se slavným Úchylákem s tákhle velkou bambulí.

    A co na to Bimbas, věčný rejpal a onanista? (toť téma dalšího pokračování, které napíše kdo bude chtít…)

  21. …Nakonec se tím slavným úchylákem stal, ale přivodilo mu to těžkou krizi osobní identity. Od té doby se v anonymních diskuzích vydává za různé smyšlené osoby a jestli neumřel, tak to dělá dodnes.

  22. Ta propagace se mi taky líbí, normálně se člověk o knížce před vydáním ani nedozví.

    @KarelC – Comics je něco jinýho, tam se adekvátní cena vypočítává ne od stránky, ale od políčka. 🙂

  23. Rituál
    Prosím Vás, chtěla jsem se zeptat. Nevíte jestli pojede JWP na Fénixcon? Víte potřebovala bych provést jistý Rituál. A budu při něm používat kleštičky, a taky nůžtičky… Cvak, cvak, cvaky, cvak.

  24. Od V. Kadlečkové jsem zatím nic nečetla, takže opravdu nevím, jestli mě má tahle kniha zajímat (počkám na vyjádření zasloužilých Legionářů:-)), ale opět musím pochválit Tomáše Kučerovského za obálku – sice v jiném stylu než obvykle, přesto je zajímavá a přitahuje pozornost.

  25. Cena
    Cena mě skutečně odrazuje, kašlu na to co je trend pro mě je přijatelné dát 150,- za 300 stran a říkejte si co chcete. Prostě je mi líto, ale já na to nemám….je mi líto, ale časem si to asi půjčím v knihovně….
    …a co do osobního názoru, co jsem dříve četl od Vilmy, bylo vše hodně zajímavé a fajn…

  26. půjčím v knihovně…
    pokud to tam vúbec bude. V té naší mají poslední SF @ F novinku z roku 2010 🙁
    Oni totiž taky nemaj prachy.
    Je to začarovanej kruh…

  27. Dojem
    KarelC: No, prý bude v krátké době ebook, a ten by mohl být levnější.

    Jinak, mám rozečteno. Dojem prozatím velmi dobrý. Je to dosti “eriksonovské” v tom, že je čtenář bez vysvětlení hozen doprostřed dění a musí plavat. Málo je vysvětleno, mnohem víc vytušeno. Občas je to snad příliš rozvláčné, uměl bych si představit leccos škrtnout, ale zatím ne přes míru. Hlavní hrdina je výborně napsaný typ jízlivého, lehce zatrpklého cvoka, který jde ke dnu, ale bojuje o každý metr – občas se mi vybavil jistý kulhavý doktor s hůlkou, jindy unavení poldové Vildy Bruce – a prakticky mu nejde nefandit. Největší plus je pak emzácká, extrémně teokratická společnost, černá mamba, kterou si Země hýčká v posteli a dělá, že je to roztomilý pudlík. To je řekl bych v české SF bezkonkurenční, namátkou třeba C.J. Cherryh i její Atevi Kadlečková utlouká s jednou rukou za zády. Je zatím jednoznačně znát “hloubka,” fakt, že tohle nebylo spíchnuto za jeden večer, ale pomaličku vymýšleno, vybrušováno a vylepšováno, celé ROKY – z málokteré knihy jsem to cítil tak silně.

    Tolik předběžné hlášení. 🙂

  28. 150 kaček za 300 stran?
    To si teda moc nepočtete, už dávno jsem neviděl třísetstránkovou knížku za 150. Od oka bych si tipl, že průměr je tak mezi 250-300 korunami. (Straky na vrbě mohou být levnější, ale zas TAK levné nejsou, tuším kolem 230 korun, Michale mě když tak opraví.)

  29. 150 za 300
    ad Viktor – Ale kdeže stačí kouknout třeba u Laseru. Robert M. Wegner: Sekera a skála, meč a žár – 504 stran pro majitele čtenářských kont 146 Kč 🙂

    a Laser není jediný, kdo má rozumné ceny (u většiny knih)

  30. 150 kaček za 300 stran?
    V mém vesmíru (tj. v normálním knihkupectví) je ovšem Wegner za 289 kaček, což tak nějak podporuje tu moji teorie. A vice versa: kdybyste se stavil za Richardem Klíčníkem v Argu a pošeptal mu do ouška heslo “treighrü”, dostanete na Mycelium taky třicetiprocentní slevu.

  31. Vilmo
    Vilmo,
    díky za účast na mé přednášce a tvé dodatečné ohodnocení na pokecu v předsálí, , já zase rád navšívil křest Tvé knížky – a tady Tě už chválit nebudu – koukám totiž jako blázen, co potom, co jsem Ti tady pogratuloval, co se tady sneslo. Nezlob se tedy, holko milá – kdykoliv Tě rád osobně uvidím – ale tady už Ti gratulovat ani Tě chválit nebudu, pouze osobně :-))) A s tím vibratorem – tu vtipnou poznámku – vůbec jsem nepochopil, o co šlo, ale vidím, že to má ohlas – tak aspoň, že tady zase máš víc příspěvků. I to je marketing 🙂 Nepřeju ti ale tyhle čtenáře, z téhle debaty, a ono profláknuté “zázemí” rozumprdů. Bojím se o tebe. Snad to zvládneš.

    Popřál bych Ti ještě velké prodeje Mycelia, ale takovou chybu už neudělám. Anonymní magoři se rojí, aneb – zdravím Tvé věrné čtenáře :-)))
    pa
    jwp

  32. Pro JWP
    Díky, kurva chlape (pokud jsi to skutečně psal ty, o čemž vzhledem k absenci vulgarismů pochybuji) 🙂 Za poznámku sorry (pak jsem si všimla, že nabídka zboží pod článkem ‘Poznej mycelium’ nepřišla od tebe, ale od nějakého pana uzenáře). Nechť tě Houba provází! Pro JWP i pro ostatní: Fotka Össeana z pokusu o křest knihy na Festivalu Fantazie je na Facebooku na http://www.facebook.com/argenite (odkaz přímo na ni vložit neumím, ale je to příspěvek z dneška).

  33. :-))) pro Bramboreenu
    Jo, jsem to, kurva, já 🙂 – abych se tedy dokompletoval alespoň o jeden malý vulgarismus :-*

  34. obecně
    Trošku se omlouvám, že jsem rozvířil debatu, která se věnovala víc cenám knih, než samotné knize. Samozřejmě za tohle Vilma nemůže a jak jsem už řekl, velmi si jí vážím a na román se těším, protože CO už od ní znám bylo vždy zajímavé čtení !!!

  35. Opravdu lidem připadá vtipné, když někdo v každé větě použije slovo “kurva”? Je to nutné? Nemohli by alespoň debaty o knihách mít nějakou úroveň?

  36. Kulagin:
    To je teď taková móda. A bohužel ne jen v knižní debatě. Obecně si všímám, že je v téhle republice arogance a vulgarita výrazně na vzestupu.
    A obdivuji a vážím si nesmírně těch, kteří se dokáží tomuto trendu nepřizpůsobit.

  37. já nevidím na kurvách nic špatného. Kurva… Kulagin nejspíš nikdy nebyl na žádným festivalu a ani nezná svět mimo virtuální realitu, kde se takhle mluví úplně běžně

  38. to Martin
    Na jakém festivalu? A ano, takhle se “tam venku” mluví. Většinou někde v putyce.

  39. to Martin
    Lidí co samoúčelně používají vulgarismy bych se nezastával – to totiž není normální! Ano občas to sedne – asi tak jednou za večer – co je nad to je samoúčelné. A znám lidi co používají slovo k, nebo p v jedné větě třeba třikrát čtyřikrát, i když se ta věta týká třeba funkce spalovacího motoru. Vážně vám to připadne běžné a normální?

  40. inu, kecy intelektuálů, kteří o normálním životě ví kulový

  41. to Martin
    Co si mám představit pod pojmem “normální život”?

  42. 2 Martin:
    Že se tak mluví docela běžně ještě neznamená, že je to
    a) v pořádku
    b) nutné brát jako konvenci
    c) brát jako nezbytnou součást diskuzí o literatuře.
    Jinak i intelektuálové používají neslušná slova (třeba JWP), nadužívání k- a p- slov může vadit i “neintelektuálům”, a tím, co kdo ví o “normálním životě”, bych se na internetové diskuzi rozhodně neoháněla.

  43. JWP jako první pojmenoval věci, jak jsou, a svým nepřehlédnutelným způsobem tak vydláždil přímou cestu jedné vlivné skupiny české fantastiky takřka do zapomnění. Respektive význam této skupiny přiblížil k bodu nula. Za což mu budiž dán nehynoucí dík. Je ale jasné, že ta dotyčná skupina mu to nikdy nezapomene.

  44. Ehm…
    Každopádně existují osoby, které by byly rády, kdyby si oba tábory potřásly pravicí, zašly společně na pivo a shodly se, že česká fantastika potřebuje k rozvoji jak dobré intelektuálnější počtení, tak dobré oddechovější počtení. Vzájemné vyrývání, jízlivé komentáře, atp. dehonestují českou fantastiku jako celek a vzbuzují dojem vzájemného dupání si po bábovičkách na pískovišti.

  45. Elinor
    Problém je, že ta dotyčná skupina o nic takového ve své blažené povýšenosti nestojí a jakákoli diskuse s ní je nemožná, protože její členové žijí v přesvědčení, že jedině oni všemu rozumí a jedině jejich názory jsou ty správné. To je pak jakékoli potřásání pravicí docela složité.

  46. A ještě jeden omyl bych vyvrátil. A jak správně poznamenal v paralelní diskusi BorgDog, vůbec tady nejde o žádné intelektuální nebo oddechové počtení, jde pouze o to, kdo je, a kdo není kamarád.

  47. Fandomové války
    Nechcete se o tom bavit někde jinde než pod mou knihou? Já bych k tomu taky ráda něco napsala, ale mám obavy, že mě za chvíli někdo obviní, že tady uměle udržuju debatu a sleduju tím nějaké své temné cíle, třeba zvyšování počtu commentů 😀 Ale budiž, risknu to. Coby jeden ze subjektů (či předmětů) dávných názorových sporů v devadesátých letech k tomu můžu podotknout, že původní protagonisté si to dávno osobně vyříkali, připili si a zasmáli se tomu (a nebo prostě konstatovali, že každý z nich je někde jinde a nemá cenu to řešit). Propast mezi ‘drsnou školou’ a ‘rozumprdy’ imho udržují spíš lidi, kteří k tomu přišli o deset let později a usoudili, že když to začnou přiživovat a nějaký “problém” vytvoří, sami pak budou působit jako zasvěcenci, kteří do onoho “problému” vidí. Jako bonus si opatří třídního nepřítele, což je pěkně stmelí, protože mají na co společně nadávat. Spor je samozřejmě nicotný, ale jak píše Parkinson – nejvíc se lidi zhádají o rozpočet na kadibudku.

  48. Sice nevím, co jsou Fandomové války a o co v nich jde, ale vím jedno – kurva se neříká! Je to neslušné!

  49. Žádné Fandomové války nejsou, protože už ani žádný Fandom v podstatě neexistuje, a nejde ani o nějakého společného nepřítele nebo o spor “rozumprdů” a “drsné školy” – protože ten je zástupný a nicotný.
    Jde pouze o to, že s některými konkrétními lidmi (zjednodušeně řazenými do dotyčné skupiny) se prostě diskutovat nedá (z různých důvodů, ať už proto, že jakmile jim dojdou argumenty, uhnou, nebo proto, že se sami cítí nedotknutelní, protože se považují za “autority”), a jediná obrana proti nim je to, co začal dělat jwp.
    Jestli mě něco mrzí, tak že se to nejvíc svezlo po dvou kvalitních autorech, kteří v podstatě za nic nemůžou (vy, paní Kadlečková, a pan Novotný). Takže se za svůj spam omlouvám.

  50. to tatrman
    Fandomové války jsou chystaná pentalogie Pavla Renčína (ale nemá se o tom zatím moc mluvit) 🙂

  51. Fandomové války jsou bublina, zcela zbytečně přifukovaná senzacechtivými lidmi, kteří o tom mnoho neví. Ani pohled, že jde o osobní nenávisti mezi jednotlivci, není tak úplně správný, protože většina jedinců z opačných táborů nemá problém si spolu sednout a vyměnit si v klidu názory. I ty “tábory” jsou koneckonců dost přehnané označení, protože tyto “tábory” nejsou nijak ohraničené a dost se prolínají. Podle mého názoru se jedná o dost prostinký konflikt rozdílného čtenářského vkusu kombinovaného s neznalostí a poněkud snobským uvažováním. Pokud například uzávaný překladatel veřejně prohlásí, že z české fantastiky se dá číst jen Kadlečková a Novotný, a po dotazu, co že jiného z české fantastiky četl, odpoví, že nic, protože ostatní nepíšou to, co by ho zajímalo, tak se prostě jedná o krátkozraké prohlášení a neochota podívat se na svět jinýma očima. Taková prohlášení ale ve výsledku nepomohou ani té Kadlečkové nebo Novotnému, protože tito jsou pak dotčenými, v tu chvíli rudě vidícími jedinci zcela neprávem zaškatulkováni jako součást jakési nenávistné kliky a dost na to doplácejí (viz tato diskuse). Kdyby si někteří jedinci dávali větší pozor na ústa a neprohlašovali svůj vkus a rozhled za univerzálně platný, o žádných fandomových válkách by se nikdy nemluvilo. A takových jedinců je bohužel hodně a rozhodně to nejsou jen příznivci Kadlečkové a Novotného, ale jakýchkoliv žánrů, stylů, směrů, autorů. Jejich názorové střety pak působí jako žabomyší války a nezúčastnění pak celou tu bublinu přifukují.

  52. Ad neznalí snobové Ondřeje Jireše
    Zatímco pokud uznávaný antologista udělá z facebookového flamu jen pro přátele (pravda, dotyčný jich má 495 a bere všechno) “veřejně prohlásí” a odpověď na svůj návodný dotaz “jsem četl ne jen tenhle, ale i tři další díly Mycelia, a krom Valhaly od Františka Novotného nevidím nic, co by se tomu stylisticky/konstrukcí zápletky vyrovnalo” interpretuje “z české fantastiky se dá číst jen Kadlečková a Novotný”, tak je to cajk – těžko hledat lepší doklad, že slaměný panák fiktivního nepřítele je zásadně důležitější než jakékoli věcné argumenty.

  53. Vaněk
    Argument první: Překladatelova slova o tom, že z české fantastiky se dá číst jenom Valhala, jsou, pokud mě paměť neklame, z ankety v Pevnosti, takže žádný flame pro přátele. Teprve posléze z dalších diskusí vyplynulo, že nic jiného z české fantastiky nečetl, takže pan Jireš má pravdu.
    Argument druhý: Celou tuhle rozepři – opět, pokud mě paměť neklame – vyvolala slova prezidenta Fandomu, který kdysi v České televizi prohlásil (parafrázuju, ať mě zase nechytáte za slovo, pane Vaňku), že česká fantastika nestojí za nic. A vzhledem k tomu, že to byla první možnost mluvit o naší fantastice v televizi za dlouhá léta, jaksi pochopitelně z toho vyznělo, že prezident Fandomu si pěkně kálí do hnízda, místo aby se bil za žánr, který je mu vlastní.
    A problém spočívá pochopitelně v tom, že tenhle názor obou dotyčných pánů je konzistentní, tudíž stále vlastně ani jeden nechápe, co je na těch jejich vyjádřeních špatného.

  54. Takže všechny tyhle ( alespoň pro mě ) nesrozumitelné debaty o “Fandomu” a “Skupinách” jsou vlastně kvůli tomu, že kdysi někdo něco breptnul v televizi? Tak to nemá chybu 🙂

  55. Vaněk: Právě jsi naprosto skvěle předvedl, na co jsem poukazoval. Díky, marně jsem přemýšlel, jak to výstižně ilustrovat!

    Místo reakce dodatek: Někteří pánové by si měli vytáhnout hlavu ze tmy a uvědomit si, že pokud mají vliv, váže se k tomu i určitá zodpovědnost. Pokud to chtějí černé na bílém, nemusí číst žádná úchvaně propacovaná díla, na to stačí pár sešitů Spider-Mana.

    (Omlouvám se všem ostatním za to mentorování)

  56. To Kulagin
    To breptnutí byla spíš poslední kapka, kvůli níž se fakt hodně lidí dožralo a vyhrotilo to do extrému (také jsem tehdy hodně nadával, ne že ne).

  57. Sluníčkovej optimismus a motorovou pilu na vás! Já už si jenom dělám čárky, kolikrát jsem tenhle výkal o prohlášení v televizi někde četla rozmatlaný. Jsem někde u čísla 486. 🙂 Pokaždé se někdo pokusí vysvětlit, že v té televizi se jednalo o delší rozhovor, ze kterého pak vystříhli a zdůraznili právě tu jednu kontroverzní větu, která se od té doby hustilkou přifukuje na rozměry Olympus Mons – a takový dobrák je vždycky vzápětí ubit prknem s ocelovými hřeby… Co takhle kdyby se téhle temné kapitole dějin našeho rybníčku konečně přestala dělat reklama?

  58. Taky bych se v tom už nebabral. Jenže daný postoj je nadále někerými jedinci prezentovaný, dotčení lidé oprávněně reagují a spousta kolemjdoucích to nafukuje. To je prostě fakt a s tím nic, bohužel, nenaděláš. A jako autorka na to navíc doplácíš, dvakrát bohužel.

    Abych nezapomněl: Doporučuju Mycelium, kdyby ta kniha třeba ještě někoho zajímala. 🙂

  59. Taky mimochodem nevím o tom, že by dotyčný televizní hrdina někdy aspoň uznal, že to bylo špatně nebo jasně řekl, že to tak nemyslel. Proč? Protože on to tak myslí pořád, akorát to už nedává najevo tak okatě – jenomže lidé umí číst mezi řádky. Jinak ale souhlasím, že na to doplácí autoři, kteří za nic nemůžou a na takový pochybný piedestal se nehrabou. Je to škoda.

  60. Bramboreena
    Jak jsem psal v poslední větě a jak správně podotknul Anonym – problém není v tom konkrétním vystoupení, na to už by se dávno zapomnělo, kdyby dotyčný aspoň náznakem někdy uznal, že přestřelil. Jenže to se nikdy nestalo a nestane.

  61. to karel
    Tak breptat si každý může co chce… Na druhou stranu pak někdo jiný může zase breptat proti němu… To je na demokracii pěkné, že si může každý breptat to svoje… Zbytečně se rozčiluješ… Jinak anotace ke knize zní zajímavě, jen mě trochu vadí, že to má být “románová sága”. Čekání na další díly bývá mučivé. Ukázka by nebyla?

  62. Přihřeju si polívčičku: Novela Lunapark Luna ve Hvězdách české sci-fi je samostatným prologem k Myceliu. Pokud jste to četli, pak zhruba víte, co můžete očekávat od celé série.

  63. Karlovi
    Čistě pro pořádek, do Pevnosti jsem před pěti lety napsal tohle: “Novotného Valhala ční nad zbytkem tuzemské fantastiky jako monolit: tak propracovaný a funkční fiktivní svět se vidí jen málokdy. Jde daleko za hranice prvoplánové zábavnosti (ač třeba na svižný děj v žádném případě nerezignuje), je intelektuálně provokativní, erudovaný, a přitom jsou veškeré technické a historické detaily podřízeny logice příběhu. A navíc: historie druhé světové války, kterou už přinejmenším dvě generace znají jen z vyprávění, v Novotného podání opět ožívá. Mrazivě, temně, uhrančivě. V drtivé anglosaské konkurenci tento cyklus jako jeden z mála obstojí se ctí.”
    Jak se z tohoto výroku vydedukovat, že “z české fantastiky se dá číst jenom Valhala”, to mi fakt hlava nebere. Ale kdo chce psa bít, atd.

  64. Viktor Janiš:
    Vtipné je, že sám Novotný vypustil první vydání pod pseudonymem Frank N. Skipper 🙂 Zatímco ti ostatní, nad kterými čněl, se poctivě rvali pod vlastním jménem…

  65. KarloviC
    Myslíte ty roduvěrné Čechy jako Jeremy Shackleton (Jarek Mostecký) nebo Joanna Reilly (Jana Rečková)? (Nic proti nim, zkusili to všichni tři a záhy naznali, že je to blbost.)

  66. A jo na ty jsem zapomněl. 🙂 A ještě vlastně Thorlaif Larsen… .-)
    Ještě že jim to tehdy došlo.
    I když u Novotnýho to bylo zajímavé, neb ten před tím publikoval povídky pod svým jménem a pak u knihy tohle. To jsem nepochopil dodnes.

  67. KarloviC
    Ha, i Ďuro? To jsem zas nevěděl já. Myslím, že u těch tří zmíněných to bylo na počátku devadesátých let (po prostudování údajů v Legii – aha, v letech 94-96), kdy tu anglosaská fantastika dominovala a kdy i nakladatelé měli pocit, že čeští spisovatelé s anglickým pseudonymem se budou lépe prodávat. Co by nám tak k tomu mohl říct Richard D. Evans? 😉

  68. Frank N. Skipper
    O tomhle se zrovna mluvilo teď o víkendu na FFku během besedy o českých antologiích. Můj manžel, který tehdy coby nakladatel (Altar) Valhalu vydával (než to celé převzal Triton), líčil, jak to tehdy bylo: FN chtěl tento pseudonym použít jako součást mystifikace (že je to jeho alter ego ze světa Valhaly, člověk, kterým by byl, kdyby se ta časová smyčka uskutečnila a vznikla alternativní realita). Pořád váhal, jestli to má nebo nemá udělat, a nakonec, jak už to tak bývá, se to nepovedlo definitivně rozhodnout ani před odesláním do tiskárny; čili na knize je pikantní, že na obálce je Frank N. Skipper (coby valhalovská mystifikace) a na titulním listu František Novotný.

  69. Bramboreena
    Díky, to je zajímavé! Já mám pocit, že je v tam uveden jako překladatel.

  70. Franta se neschovává!
    Jo, teď jsem Dlouhý den Valhaly vytáhl z čestného místa v knihovně: Na přední straně obálky Skipper, v textu na zadní jasně uvedeno “za pseudonymem se skrývá dvojnásobný vítěz Ceny Karla Čapka František Novotný” a ještě dvakrát “Novotný” v blurbo-recenzích. Na titulním listě a v tiráži Novotný (normálně, jako autor, o překladu nic), na impresu pro změnu pouze “Translation (c) 1994 František Novotný” bez autora a vedle na patitulu poděkování Klímovi a Rampasovi podepsané Překladatel.

    Když se probírají ty pseudonymy, nezapomínejme ani na A. S. Pergila, o Richardu D. Evansovi radši ani nemluvě. Leonard Em byl zvláštní případ.

  71. I v cizích zemích jsou lidé píšící pod pseudonymem. Co je na tom špatného?

  72. Když to tak tady čtu, není on největší problém v charakteristice pojmu “česká fantastika”?

  73. Leonard Em nebyl nikterak zvláštní případ. Zvláštní případ byl Franta Novotný s Valhalou; my ostatní jsme na tom byli všichni úplně (nebo skoro úplně) stejně. “R. D. Evans” vznikl původně jako společné jméno Ríšy a Hauserové (plus Neffa, který jim do toho dával rozumy ex post), zatímco Thorlaif Larssen (potažmo George Callahan), J. Shackleton, J. Reilly jakož i L. Em vzali původ všichni na žádost nakladatele – téhož nakladatele, podotýkám. Takže ne, že bychom později “dostali rozum”, my naopak byli rádi, když jsme se cizího nerozumu zbavili… (Jo, Ríša si toho Evanse ještě pár let nechal, to je pravda; ale on to bral tak, že už je to zavedená značka. Dokud mu to Egon Čierny nevymluvil.)

  74. Takže díky za vysvětlení.
    Od A.S. Pergilla jsem kdysi čet nějakýho Conana. Prý si dal pseudonym podle nějaké houby rodu Aspergillus. Je to pravda?

  75. Janiš
    No, mě by pořád hlavně zajímalo, pane Janiši, jak to o tom čnícím monolitu a o tom, že kromě Valhaly skoro nic neobstojí vedle anglosaské produkce, tak dobře víte, když jste sám několikrát přiznal, že jste kromě Novotného tehdy vlastně nic z české fantastiky nečetl. Někdo vám to prozradil? Věštíte z karet nebo z lógru?

  76. Karel
    Prostě klasická česká Malá domů, aneb Honění vody na mlejn kamaráda, tak to je. Čekal bych, že Janiš jako klasa-překladatel bude nad tím, ale asi literární schopnosti nezakládaj chování morální. Valhalu ostatně už někdo v pevnosti doporučoval víckrát, a Janiš to nebyl, to bych si pamatoval, zato nějakej důležitej laureát. Kamarád z irskej tanců si to pak dokonce koupil, jenže on je germánský pohan, a fakticky se divil, o čem že to je! Ale to tak vždycky bude, že stará generace má pocit, že sou něco literární klenoty, a z mladý po tom neštěkne pes!

  77. Karlovi
    Já se několikrát přiznal? Že o tom nic nevím. Nemůžu za to, že většina české SF a F produkce jsou jsou akční dobrodružky, a tudíž je pro mě nezajímavá. Abych předešel nedorozumění: na gymplu jsem třeba přečetl “Ken Wood a meč krále D’Sala” i “Ken Wood a perly královny Maub”. A užil jsem si to, byl jsem v tom správném věku a četl jsem, co mi pod ruku přišlo. Dneska si musím vybírat, protože mám práci, rodinu a stoh anglických hardbacků od autorů jako Iain Banks. Takže mám čas dejme tomu na Stindlův “Mondschein”, Poláčkův “Spěšný vlak Ch. 24. 12” nebo dejme tomu na Medkův “Stín modrého býka”. Na JFK už čas nemám; mám ale čas na to, abych se probíral sekundárními zdroji a hledal knihy, které mi sednou a abych měl přehled o literární scéně. Nemyslím si, že by literatura byla pyramida, na jejímž vrcholu je Joyce a kdesi úplně vespodu v literárním suterénu harlekýnky, spíš je to podle mě široká hlavní ulice, kde je spousta krámků se specializovaným zbožím (totéž v menším měřítku platí o SF a F). Kupců Kulhánka bude vždy víc než kupců Františka Novotného, to je naprosto v pořádku, ti první nejsou nijak horší, jen třeba v literatuře preferují zábavnou brutalitu. Já zase dávám přednost komplexním, chytrým příběhům, ve kterých pokud možno nebudu číst věty jako “Krev, mozek a lesníkovy šedé vousy mě obalily lépe než stříkaná tapeta.” Když jsem napsal, že Valhala ční nad zbytkem SF a F scény jako monolit, myslel jsem tím jen a jen to, že já osobně neznám v kotlině Blátavy tak ambiciózní a propracované dílo. Nicméně, rád se nechám poučit.

  78. Janiš
    Cyklus Pohraničí od Vladimíra Šlechty, Bohatýr od Juraje Červenáka a určitě by se našlo i něco dalšího, co není jen o “zábavné brutalitě” a nad čím dílo pana Novotného neční jako monolit. Ale to je jen můj názor, který nikomu nenutím ani netvrdím, že to tak je.

  79. akční dobrodružky
    Jsme ve Strakách na vrbě v edici Česká fantastika u čísla 95.
    Je úžasné, že pan Janiš ví, že většina toho, co jsme vydali, jsou akční dobrodružky, když je patrné, že možná otevřel tak jednu, dvě ty knihy…

  80. No nic ve zlém, ale z psychologického hlediska mi dílo kolegy Novotného nepřipadá o nic propracovanější, než dílo kolegy Kulhánka 🙂 Ono jde opravdu o to, co v tom člověk hledá. Vím, že to ani jeden z nich jako psychologické drama nepsal, a protože trocha uvěřitelné psychologie je něco, co v knihách hledám já, monolitické mi to nepřipadá ani jedno. Každopádně, každý vidíme jen výseč svých osobních preferencí.

    Každopádně, šťastná doba, kdy si ještě tyhle žabomyšárny můžeme dovolit, pokud to půjde ještě trochu hůř, budeme se u spousty knih bavit o titulech, které koupilo pět set lidí. Ty knížky musí někdo číst, aby žily.

  81. Petra Neomi
    Notný tam má přeci hlubokou psychologii. Hlavní hrdina přijde o penis ze kterého vyrobí jílec meče a valkýra s ním pak opíchá všechny kolem. Tam je spousta asociací… :-))

  82. Admin Politicky korektní přispěvatel, který si bere servítky a nechce nikoho našvat napsal:

    A už to začíná. První, kdo z toho stříká, je Hlávka na legii.

  83. Politicky korektnímu přispěvateli
    Chápu, že to asi nemá smysl, ale aspoň jednou to napíšu – co kdybys napřed místo trollování zkusil taky si to přečíst? A až pak komentovat komentáře druhých? Jinak ano, já to udělal a jsem velmi spokojený. Drobné chyby bych našel, dokonalé to není, přesto je to jedna z nejlepších věcí, co jsem poslední dobou měl v ruce. Pro ostatní – ten komentář je tady: http://www.legie.info/kniha/14628-jantarove-oci/komentare#zalozka

  84. Wish me luck
    Jak české spisovatele nečtu (ne že bych nechtěl, ale dohnat půl století světové sci-fi a fantasy dá trochu práce), tak tohle mě dost zajímá. Už jen rozsahem diskuse a vesměs pozitivními recenzemi. Tak a teď už jen vyhrát soutěž a můžu hodnotit 🙂

  85. to Satyr
    Česko je název země, ve které žijeme. Je to název správný a spisovný, stejně jako Rusko, Polsko nebo Slovensko.

  86. Aramon:
    Skoro bych řekl, že kandidát věd bude mít na víc, než na čtyři paperbacky o Conanovi :-))

  87. @Kulagin – a taky Francko, Belgicko, Italsko, Čínsko, Korejsko, Brazilsko, Argentinsko a Británsko, žejo.
    Správný spisovný tvar by byl, když už nutně musíme nějaký vytvářet, Češsko (podobně jako je Vlašsko, nikoliv Vlasko). Naproti tomu, v Česku bydlej Česové (podobně jako v Sasku Sasové).

    Jinak, já už dvacet let bohatě vystačím s ČR. Když je Američanům dost dobré jejich “US” a Britům jejich “UK”, tak kdo jsem já, abych si vymýšlel nějaké Češsko. 😛

    Ale nic ve zlém, chápu, mediální masáž je mediální masáž, ne každý má tak silnou vůli, aby si zachoval vlastní rozum, když ve všech novinách čte a ve všech televizích slyší pořád dokola “Česko, Česko”.

  88. to Anonym
    Mě se Česko líbí. Jinak, když podle tebe v Česku bydlej Česové tak v ČR bydlej … kdo?

  89. Kulagin:
    U vás v Čechách si říkejte klidně Čechům Česko. Ale nás Moravany do toho netahejte 🙂

  90. to KarelC
    Tohle “dělení” Česka je opravdu dětinské… Už takhle jsme malá země. Uvažuj realisticky. Název tohoto státu je prostě Česko… Tak se s tím smiř. Raději se vraťme k tématu, a tím je kniha Mycelium. Jak už jsem psal jinde, nemám moc rád “ságy”. Je nějaká šance, že další díly vyjdou ještě letos a má tato “sága” skutečný, definitivní konec, nebo bude natahována podle toho, jaké budou prodeje?

  91. 2 Kulagin
    Vyjde zcela jistě. Autorka se zapřísahá, že když ne u Arga, tak třeba vlastním nákladem nebo na Palmknihách. Chce už to prostě uzavřít. A definitivní konec to samozřejmě má – těch 5 dílů je už dopsaných a nevím o žádných dalších, ani uvažovaných. Ono je to práce 10 let plus mínus…

  92. Anonymovi
    Recenze (z lat. re-censeó, (znovu) posoudit, zhodnotit) je písemný kritický posudek uměleckého nebo vědeckého díla. Tudíž to, co BorgDog napsal, je recenze, celkem bez ohledu na to, jestli ji pak uveřejnil na Legii, svém blogu, na FP či v MfD.
    Ale to jen pro pořádek, píšu kvůli tomu, že se objevila třetí recenze: http://www.sarden.cz/recenze-vilma-kadleckova-mycelium-i-jantarove-oci

  93. Huráá
    Děkuji tomu, kdo měl šťastnou ruku a nechal mě zvítězit v soutěži 🙂 Prasátko přežije o dalších 14 dnů déle. A recenzi taky někam určitě přidám, aby těch pár lidí, co si to přečte, tušilo, co sem to vlastně vyhrál!

  94. Vypadá to zajímavě
    Já jsem Vilmu a její “argenitová” díla z prostředí “Eternaalu” vždycky měl moc rád. Proto se těším, na tuhle ságu jako malý kluk. Ukázky mě dostatečně přesvědčily, že to bude můj šálek čaje (kafe nepiju). Ale musím si z prostorových důvodů (trochu jsem přibral a zabírám víc místa), počkat na ebook. Jenom doufám, že jedním z formátů bude i PDF.
    Jinak ta promo akce je fantastická

  95. Ebook
    Stahnul jsem si ukázku ebooku z Kosmasu, ale moc nadšený nejsem. Text není zarovnaný do bloku a mně se to blbě čte. Uznávám, že ne každému to vadí.
    Knížky Vilmy nejsou typograficky moc jednoduché. A tady si myslím, že zde jsou nevychytané věci právě z hlediska typografie.

    Například:
    Třímal převzácný liturgický předmět: mokrou houbu se zdobenou stříbrnou rukojetí, která měla v přepisu do latinky název na tři řádky, obsahující tucet ö a půltuctu üe.
    Já si myslím, že pokud se jedná o název písmena, měl by být v uvozovkách.

    Zatím mám obavu si ten ebook koupit.

  96. to Obelix
    Já se dosud nesetkal s oficiálním českým e-bookem, který by mi po typografické stránce přišel vyhovující. Ve snaze pořešit čtečky, jež nezvládají korektně češtinu, mi vnucují písmo (které zbytečně zabírá místo a hlavně se mi čte v e-inku méně příjemně než výrobcem nadefinovaná Caecilia) a i výchozí velikosti mi přijdou většinou zbytečně malé. Často pak vede snaha “aby to vypadalo úplně jako tištěná kniha” ke zbytečně složitým propletencům stylů, které stejně nefungují, protože má člověk zrovna jinou čtečku než měli tvůrci e-booku, popřípadě se rozpadnou v okamžiku, kdy se je čtenář pokusí pro své pohodlí vypnout a využít nastavení readeru…
    Už jsem rezignoval a naučil se používat Sigil.

  97. Zítra v ČT 24
    Mycelium bude zítra (tj. v sobotu 27. 7. v půl desáté dopoledne) ve Studiu Šest na ČT 24. Je to živě na patnáct minut, tak uvidím, jestli se mi podaří trochu propagovat náš oblíbený žánr a českou fantastiku zvláště 🙂

Zveřejnit odpověď