Když liga ligu bije

Liga spravedlnosti není jediným uskupením hrdinů, které v univerzu DC Comics chrání Spojené státy Americké (potažmo svět). Existuje totiž další liga – Americká liga spravedlnosti.

Tu nechala vytvořit Amanda Wallerová (podobně jako Suicide Squad), jednotku hrdinů přitom vede Steve Trevor, ten chlapík, co si myslel na Wonder Woman, než objevila kouzlo Supermanovy náruče. A kdo tenhle tým tvoří? Vesměs „béčkoví“ hrdinové, či rovnou bývalí padouši – Catwoman, Martian Manhunter (který se rozkmotřil z hlavní Ligou), Hawkman, Katana, Green Lantern (nikoliv Hal Jordan, nýbrž Simon Baz), Stargirl či Vibe. A vlezloun Green Arrow, který se do týmu vtlačil, i když oficiální pozvání nedostal.

Účel jednotky? Zastavení Ligy spravedlnosti, kdyby se vymkla kontrole. Což je, upřímně, poměrně nepředstavitelné, protože na druhé straně je Superman. Ale budiž.

Mnozí z hrdinů u nás zatím nedostávali mnoho prostoru, proto fandy DC univerza jistě potěší se s nimi trochu více seznámit – přinejmenším já jsem rád za každého Manhuntera. A na druhou stranu, pokud nejste zapálenými fanoušky a znalci tohohle rozsáhlého komiksového vesmíru, možná vám budou dělat některé postavy či události drobné potíže.

Jako otevřená zlomenina se nám tady totiž odhaluje velká slabina DC restartu, zvaná New 52, a skutečnosti, že náš trh není dostatečně silný. Mnohé série New 52 jsou totiž provázané – a Americká liga spravedlivých je v podstatě doplněním událostí, které se odehrály v komiksu Liga spravedlnosti: Síť. A přitom stále ještě nemáme o konfliktu velké trojice všechny informace, díky čemuž se můžeme nadále cítit trochu „ztracení“.

Geoff Johns – byť je to velmi dobrý scénárista a člověk, který DC Comics mnoho v tomto století pomohl – je tak trochu megaloman. Proto rád dovádí příběhy do velkých, epických extrémů, a navrch je rozsévá napříč jednotlivé série – k pochopení bitvy „Trinity war“ (tj. Supermana, Batmana a Wonder Woman) nám například chybí ještě střípek z Justice League Dark. Což je dobrý obchodní model a americkým čtenářům to pravděpodobně nikterak nemusí vadit, u nás jsme tak bohužel poměrně limitovaní.

Přesto se nemusíte bát, že by vám kniha nedávala smysl. Ve skutečnosti její podstatnou většinu tvoří samostatný příběh, ve kterém se tým teprve formuje – a v mnoha ohledech jde o zábavné, nenáročné čtivo. Samotný závěr je potom věnovaný bližšímu představení Martian Manhuntera.

Ve výsledku tak kniha Americká liga spravedlnosti: Nejnebezpečnější hrdinové světa představuje standard současného mainstreamového komiksu – oddychovou četbu s dobrým tempem, povedenou kresbou. Takový, jaký nenadchne, ale rozhodně ani neurazí.

 

B. Booth, D. Finch, G. Johns, D. Mahnke: Americká liga spravedlnosti 1 – Nejnebezpečnější hrdinové světa
Vydal: BB art, 2017
Počet stran: 224
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď