Komiksový mikroskop – The Shadow: Year One

Mají to teď v americkém komiksu docela rušno. Batmanovská rodinka se konečně vzpamatovává z toho, jaký vítr jim v Gothamu udělal Joker, a Marvel si stále žije svou vlastní iniciativou Join The Revolution, kde samozřejmě přivádějí k životu mrtvé a začínají série číslovat znovu od začátku a znovu a znovu. Nás ale tento týden zlákají jiné komiksové stíny.

The Shadow - Year One

Možná jste si všimli, že v nezávislých vydavatelstvích v Americe se poslední dobou znovu dostávají ke slovu staří komiksoví hrdinové. Největší oblibu z nich získává (dle mého zaslouženě) oživený komiks vycházející u vydavatelství Dynamite. Jeho hrdinou je bohatý a tichý muž Lamont Cranston. Ovšem název komiksu nese jméno jeho hrdinského alterega The Shadow. Mohli jste zaregistrovat, že tento hrdina se komiksem The Shadow – Year One vrací v celkem krátkém časovém intervalu již potřetí. Nejdříve se vrátila jeho klasická série, poté se objevil v mega crossoveru Masks a nyní se nám autor Matt Wagner rozhodl nabídnout další příběh, a to v ozkoušené podobě Year One dobrodružství.

Komiks je jednoduše o tom, jak daný hrdina začínal, ale už poté, kdy svoje schopnosti získal a dokázal je použít (získáním schopností a vzniku postav se věnují Origins komiksy). My tak máme možnost sledovat příběh Lamonta Cranstona od chvíle, kdy se po letech vrací zpátky do New Yorku a sám moc dobře ví, že se změnil stejně tak, jako město samo. Zpátky do vlasti doráží koncem roku 1929, ještě předtím, než byl schválen neblaze proslulý Volsteadův akt, který vytvořil dokonalé podloubí pro bujení organizovaného zločinu.

První číslo tak funguje naprosto skvěle. Je pouze úvodem, kde nám autor výborně naznačí, jaká doba tehdy byla, co můžeme očekávat a samozřejmě nezapomněl zalaškovat i se zápornými postavami, i když k žádnému zásadnímu odhalení zatím nedošlo. Celkově na mě komiks působí stejně dobře jako cokoliv, kde se Shadow poslední dobou objevil.

Mimo komiksu The Shadow – Year One bych rád upozornil na ukončení jedné krátké a druhé dlouhé série. Tou krátkou je Morrisonův Happy, který konečně ve čtvrtém čísle dojde k vytouženému finále a rozhodně zůstává na vrcholu. Jen víc takových děl. Druhým smutným loučením je pak série DC Vertigo Hellblazer, kdy se rozloučíme s Johnem Constantinem číslem 300 a díky této cifře je Hellblazer ongoing série, která si v průběhu svého vycházení udržela zatím nejlepší kvalitu v historii komiksu vůbec. Doufejme, že nám může být útěchou fakt, že John Constantine se přeci jen vrátí, ale v oficiálním universu DC, kde také začínal, a následuje tak Swamp Thinga a Animal mana.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. skončit v nejlepším
    Vše by mělo skončit v nejlepších, o amerických komiksech to platí hned několikanásobně. Některé série se už plácají na sucho a stále jedou dál a dál, je dobré, že někteří tvůrci znají míru.

  2. Podle me by na Youtube meli davat vice videi opic, co jezdi na koni.

  3. Volsteadův zákon byl platný od roku 1920. V roce 1929 už tedy dávno platil, spíše chýlil ke svému konci 🙂

Zveřejnit odpověď