Scott Snyder: Batman – Soví tribunál

Dětským říkankám málokdo dopřává valné pozornosti, veršíkům s dávno zapomenutým základem, kterými se v současnosti akorát vyhánějí neposlušné děti spát. Jenže i takový Gotham tu stál dávno před Batmanem a bude stát dávno po něm, město s domy které pamatují průmyslovou revoluci i světové války, mají ve stěnách zakódované hříchy a ctnosti svých obyvatel, jsou prosáknuty příběhy. I takové město jako je Gotham má právo na své městské legendy. Nebezpečné a možná ne tak úplně z říše pohádek.

Batman - Soví tribunál

Bruce Wayne je vizionář a s nadějí hledí do budoucnosti Gothamu, což má podtrhnout jeho nový plán na urbanistickou revitalizaci města. Zkrátka, vybourat staré, hnijící a dávno opuštěné baráky a udělat ze „země nikoho“ moderní místa k žití. Jenže sotva získá přízeň kandidáta na gothamského starostu, je napaden záhadnou osobou v sovím obleku, vyzbrojenou vrhacími noži a velmi, velmi skvěle vycvičenou. Jen pár hodin předtím Batman najde u umučené oběti varovný vzkaz a všude se množí soví symboly. Ani Bruce, ani Batman však dlouho nechtějí uvěřit, že prastará městská legenda ožívá a nechce jen teatrálně děsit, ale chce zabíjet.

Scénárista Scott Snyder si naplánoval v Sovím tribunálu představit Batmana jako tradičního detektiva, který sbírá důkazy, komunikuje s policií a vyvozuje závěry, tedy se vrátit k prapůvodu jeho postavy, ovšem v moderním a dynamickém kabátě pro druhou dekádu jedenadvacátého století. Celkem odvážné je hned na začátku příběhu sebrat de facto celou smetánku gothamského zločinu a degradovat ji na partu průměrných hloupoučkých gaunerů, kteří dostanou po čumáku a je chvíli klid. Tady se hned od začátku jede po naprosto jiné lince, střípek se skládá vedle střípku, Batman využívá své perfektně vybavené laboratoře k forenzním analýzám (fanoušci všech CSI seriálů si lehce zavrňte blahem), ovšem nezapomene mezitím v dynamické akční pasáži „vrtulník vs. motorka“ vyřídit nějaké ty padouchy.

Navíc i samotný nepřítel, Soví tribunál, společenstvo bez tváří, je mnohem děsivější než jedna jediná postava arcipadoucha. Neznáme jejich identity, kde a jak se ukrývají a proč tak úspěšně, se sice dozvíme, ale jak hluboko a dlouho je vůbec Tribunál vpleten do mocenských struktur Gothamu? Byl ve svých vzpomínkách Bruce při svém úplně prvním pátrání aspoň trochu blízko pravdě? Pokud v závěrečné kapitole dal Batmanovi zabijácký Pařát skutečně těžce na frak, co udělá s celým městem mnoho desítek takovýchto berserkrů? A samotný původ Pařátu… jinde by asi toto odhalení působilo směšně a trapně, ale zde je to jenom jeden z dalších důkazů odhalený v laboratoři, které zapadnou v případu na své místo.

Už tak skvělý scénář, kypící vůbec ne zbytečnými dialogy a plný spíše otázek než odpovědí – máme před sebou přeci jen rozjezdových sedm kapitol – nádhernou, superjemnou linkou a velkými detaily do ostře řezaných mužských tváří doplňuje výtvarník Greg Capullo. Bruce vypadá ale snad až moc mladince, jako kluk, který sotva vyšel střední školu, a mezi ním a například Dickem Graysonem v pár panelech až na účes moc rozdílů nenajdeme – a to má i tady synka Damiana. Ale jakmile na scénu vstoupí Batman, pochyby se rozplývají. Skutečný majstrštyk si Capullo dovolí vytasit v předposlední části, kdy zdeptaný Batman bloudí asepticky bílým labyrintem pro pobavení všech sov ve městě, užívá si svou psychedelickou chvilku, aby se vzápětí jako pověstný gladiátor v Cirku Maximu utkal s Pařátem. Klasické rozvržení panelů se s postupem příběhu rozbíjí až do rozsypaných, nepravidelných rámečků s drobnými detaily. A čtenářská akrobacie s natáčením výtisku do různých úhlů už je jen takovou legráckou, třešínkou na dortu, stejně jako monochromatické podoby obálek jednotlivých čísel na jejich rubové straně. Spolu s podporou inkera Jonathana Glapiona a decentním tlumeným coloringem od FCO se výtvarná stránka příběhu stává jednou komplexní entitou, maximálně nápomocnou vyznění scénáře. Crew vysílá tento příběh ve dvou mutacích, vázané a brožované, takže je opět na čtenáři, do které verze bude chtít vložit svůj peníz.

Soví tribunál je otevíračkou k velkému příběhu, který má potenciál stát se velmi významným v batmanovském univerzu. Jen bude stačit neuhnout ze zajetých kolejí přehledného vyprávění s jednou, dvěma retrospektivami, pečlivou detektivní prací a tak trošku bohužel, na další odtajnění historie a současnosti sovího společenství si počkat až do listopadu.

Anotace:

Batman samozřejmě slyšel příběhy o gothamském Sovím tribunálu. O společenství, které se schází v hlubokých stínech a používá noční dravce jako svou vizitku. Slyšel o tom, že členové tohoto mocného tajného spolku jsou skutečnými vládci Gothamu. Ale Temný rytíř tyto zvěsti odmávl jako babské báchorky. Gotham bylo jeho město. Až doteď. * Brutální zabiják zatíná své žiletkově ostré pařáty do nejlepších a nejznámějších osobností města – stejně jako do těch nejnebezpečnějších a nejvražednějších. A pokud jsou temné legendy pravdivé, jsou páni města ještě mocnější dravci, než si kdy Batman dokázal představit – a mají svá hnízda úplně všude…

Hvězdný tým složený ze scenáristy Scotta Snydera a Grega Capulla hrdě uvádí závratnou ságu tajemství a děsu!

Název: Batman – Soví tribunál

Autor: Snyder Scott a Capullo Greg

Žánr: komiks

Série: Batman

Počet stran: 176

Provedení: váz. i brož.

Nakladatelství: Crew

Překladatel: Štěpán Kopřiva

Autor obálky: Greg Capullo

ISBN: 978–80–7449–217–4

Četli jste tento komiks? Podělte se o názor. Soví tribunál si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

  1. Soví město
    Batman pojatý ne jako temný noir, ale jako horor. Super. Snyder umí.

  2. pěkná recenze
    “Scénárista Scott Snyder si naplánoval v Sovím tribunálu představit Batmana jako tradičního detektiva, který sbírá důkazy, komunikuje s policií a vyvozuje závěry, tedy se vrátit k prapůvodu jeho postavy”

    Jo, je smutný, že Detective Comics: Tváře smrti je o poznání horší detektivka 😀

    Souhlas s recenzí, tohle se prostě povedlo a CREW ukořistilo možná nejlepšího Batmana z The New 52 (ačkoli těžko soudit, nečetl jsem všechny… a Batgirl je silnej kalibr :D)

  3. to Walome
    Díky moc za reakci, Tváře smrti jsem nečetla, neprojíždím řady kontinuálně, spíš vyzobávám co vypadá zajímavě i pro člověka, co má Baťu rád, ale není hardcore zapálený.

  4. Jojo, tak přesně tenhle komiks z těch nezapálených může udělat zapálený 🙂
    Ono ale když se podíváš jen na náš trh, tak je těch Batmanů dost, vycházejí nějaký ty uzavřený booky + BB art a CREW teď rozjíždí tu New 52… slušnej výběr. Ale Snyder asi vede.

  5. to Walome
    Jo, to je pravda, na to že jsem si pár měsíců nazpátek myslela že je Batman můj nejméně oblíbený superhrdina, tak se mi v knihovně ti Batmani nějak rozmohli. 😀 Prý odříkaného největší krajíc. 😀

Zveřejnit odpověď