Ultimate Spider Man a spol. 1

Je libo ultimátní švestičky z marvelovské zahrádečky? Dneska jsou v ošatce dokonce dvě odrůdy, Spider-Man a Fantastic Four. Takže si to zahrajem zase od začátku, pro tu nejnovější teen generaci. Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami, velkým oceánem a nějakou tou ropnou skvrnou…

Amazin Spider-man 1

…žil mladík jménem Peter Parker. Zadumaný hubeňour s brýlemi, ze kterého si třídní vypatlanci dělají fotbalový míč, který má IQ daleko převyšující součet ostatních žáků ve třídě. Doma má milující tetu se strýčkem, rodiče po smrti, po boku superbohatého a lehce ležérního kámoše Harryho a na obzoru zrzavou Mary Jane. Potud v pořádku, rekvizity, které očekáváme. I pavouček nechybí, mrška nadopovaná supertajným svinstvem z Osbornových závodů, která se zrovna v pravý čas zjeví na Peterově ruce, hryzne ho a… zbytek si domyslíme natošup. Proč se tedy zajímat o další restart spidermanovského příběhu?

Protože to, co s ním dělá Brian Michael Bendis už od prvních panelů, je prostě sympatické. Norman Osborne už jen svou přítomností nahání mráz po zádech, a to jenom vypráví starořeckou legendu nebo někam telefonuje, Mary Jane se mění z femme fatale v kámošku odvedle, teta May brouzdá na internetu a drží krok s dobou a Peter se při prvním kontaktu se svou superhrdinskou budoucností prostě poblije. V ultimátním univerzu je nepsaným zákonem všechno kolem superhrdinů zevšednět, přizpůsobit době a v tomto případě i současné pubertální generaci, i když v dnešní době klipoidního vnímání médií bude první část spidermanovského příběhu pro někoho až moc ukecaná. Ale co taky čekat od mistra dialogů? Samozřejmě, samé řečičky. A Mark Bagley jako tvůrce obrázků celé to zrození superhrdiny krásně doplňuje.

Zatímco Spider-Man začíná opravdu od nuly, Fantastic Four už jsou trošku dál, na rozdíl od Parkera je tým okolo Reeda Richardse superschopnostmi obdařen už od prvního panelu. Příběh Doom totiž začíná tam, kde skončil samostatný book Ultimate Fantastic Four: Zrod. V prvním díle nacházíme Reeda Richardse v zajetí vlastních výčitek nad neúspěšností pokusu, který jeho i ostatní tak změnil, a zoufale potřebujícího Victora van Damma, aby se vůbec mohl pokusit zvrátit proměnu, jíž všichni prošli. Jenže Van Damme se pochopitelně nechce vrátit a opájen vlastní pofiderní výjimečností, kterou si přiživuje ještě skrze svůj původ, se chystá na své kdysi spolupracovníky zaútočit. Fantastickou čtyřku drží scénáristicky v rukou Warren Ellis a kresebně ho doplňuje Stuart Imonnen. I oni boří zaběhnutá klišé, Reedovu týmu není víc než dvacet let, Doctor Doom není Latveřan, ale Rumun velmi významného původu (navíc teď v kodaňském squatu) a nejkouzelnější scénou prvního dílu je dvojstránka, kdy se Reed ptá Bena Grimma na jeho osobní hygienu.

Crew opravdu šlape na plný plyn a svůj nejnovější magazínový počin uvádí s plnou parádou, a to nejen grafickou úpravou, ale i opravdu velkorysými nabídkami, ať už se to týká bonusu k předplatnému ve formě jedné spidermanovské knížky zdarma nebo získání Ultimate Fantastic Four: Zrod za výrazně nižší cenu při předložení ultimativního magazínu. Inu, novou generaci komiksových fans je nutno si vypěstovat a tu stávající si hýčkat a crwácká crew to zatraceně dobře ví.

Řada Ultimate zachycuje staré známé hrdiny v moderní době a v moderním stylu. Popisuje jejich osudy od jejich začátků a tak, jak je neznáte. Slavní tvůrci se inspirovali legendami, ale vyrazili vlastní cestou – a tak se může stát, že postava, která v klasických řadách vystupuje už padesát let, tady umře v prvních sešitech. Tvůrci nepojímají komiks ani tak jako nekonečnou řadu, ale spíš jako seriál, který má svůj začátek a dost často i konec. Neexistuje nikdo, kdo by byl nedotknutelný. Řada Ultimate se rychle stala hitem a v prodejích často předběhla i klasické řady. Nejen proto, že je do ní snadné nastoupit, že od vás nevyžaduje znalosti komiksové historie a nestaví tak na monumentálních crossoverech – ale hlavně proto, že je akční, zábavná, dynamická a skvěle kreslená. Takže doufáme, že si ji oblíbí i čeští čtenáři. Součástí magazínu je i znovuoživená rubrika doktora Arachna, ve které se bude odpovídat na vaše dotazy. (anotace)

 • Ultimate Spider-Man a spol. 1
 • Scénář: Brian Michael Bendis, Warren Ellis
 • Kresba: Mark Bagley, Stuart Immonen
 • Překlad: Jiří Pavlovský
 • Provedení: paperback, barevné
 • Počet stran: 96
 • Cena: 199 Kč
 • Vydala: Crew, 2012

Vendula Brunhoferová (redaktor)

vendula.brunho­ferova@fantasy­planet.cz

Četli jste tento komiks? Nezapomeňte ho u nás ohvězdičkovat a napsat k němu komentář!

Kupte si Ultimate Spider-Man a spol. 1. s 15% slevou (ušetříte 30 Kč)!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

 1. Držím palce…
  … a doufám v minimálně 50 čísel! Snad ale tenhle S-M nijak neohrozí (ne)slavné pokračování Straczynskyho!!

 2. Ja uz cekam na druhe cislo. Snad se to rozjede. Jinak Straczynsky se mi celkem libil.

Zanechat odpověď