Myší hlídka – podzim 1152

Předpokládám, že vás nikdy nezajímalo, jak myši prožívaly středověk? Tvrdě a hrdinně. Alespoň podle autorského komiksu Davida Petersena.

Myší hlídka Fauna vystupující v ryze lidských rolích, to není nic nového. V podobě alegorických bajek prameny takové antropomorfizace sahají až do 6. století před naším letopočtem a tykali si s ní mnozí od Ezopa přes de La Fontainea po Orwella. A když už myši mohly zažít holokaust ve Spiegelmanově Mausovi a nikdy nekončící nástrahy ze strany kočičáka Toma, proč ne i středověk plný hrdinů a velkých osudů?

Tedy, ono je to v Myší hlídce s tou antropomorfizací tak nějak ošemetné. V první knize oplývají známkami intelektu (alespoň tak, jak jej známe u lidí, tedy u některých) jen a pouze myšky. A kdo by to byl řekl, myšky a meče jdou k sobě. A navíc při tom vypadají dobře a drsňácky – když bojují s hady, kraby nebo se sebou samými.

Jasně, řekl by to každý, kdo viděl Tajemství N.I.M.H., ale co už.

Boris, Justýn a Straš jsou nejen hyperroztomilé myšky, ale také nejskvělejší členové současné Myší hlídky, řádu, který chrání nevinné, dopadá vinné a vůbec působí jako zidealizovaná verze templářů. V lese naráží na tělo kupce a snaží se vypátrat pachatele. Stopy (či spíše stopičky) je zavedou až k chystané vzpouře a vlastizrádné bitvě.

Přímočarý příběh první knihy ze světa Davida Petersena je přitom určen pro všechny věkové kategorie – lehkou naivitou a prostotou jako by měl připadnout spíše dorostu, díky skvělé kresbě, která jej posouvá atmosféricky mnohe výše, však potěší i dospěláky – a obzvláště pak ty, jejichž vnitřní dítě ještě úplně neusnulo. Myšky v Petersenově podání mají daleko do disneyovských karikatur, Jerryho či dokonce zmiňovaného filmu Tajemství N.I.M.H. – jsou nakonec realističtější, a přesto překvapivě neztrácejí na roztomilosti. Petersenova kresba je čarokrásná a stylová.

Myší hlídka in2Epika (navzdory tomu, jak jsou její protagonisté maličkatí), souboje, pravověrní hrdinové a hrdinky… Přesto zaklínání se Pánem prstenů nerozumím. Spíše než fantasy Myší hlídka připomíná rytířské eposy a legendy či příběhy z dob feudálního Japonska. Tedy pokud hada nepovažujete za draka. Jiný fantaskní prvek než antropomorfizace v komiksu (zatím) není, postavy nečarují a po lesích se nepohybují tvorové z fikčního bestiáře.

Zima 1152 je nakonec však pouhým úvodem, nahlédnutím do myšího světa. Na jeho další odhalování se přitom velice těším, první kniha jednoznačně ukazuje, že Petersen si na svém univerzu dává záležet a umí přijít s půvabnými nápady jako vesnice uprostřed kmene stromu nebo použití včel coby válečné zbraně. Jeho nápaditost je nakonec vlastně zábavnější než příběh samotný. O komplexnosti pak napovídá i bonusový materiál.

Takže nashledanou příště, myšky.

Zima se blíží. A ve světě myší je jistě mnohem tvrdší než v Západozemí.

P.S. – Jan Kantůrek zase válí a překládá na výbornou.

Myší hlídka 1 – Podzim 1152
Scénář a kresba: David Petersen
Překlad: Jan Kantůrek
Vydalo: Comics Centrum, 2016
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 204
Cena: 699 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď