Naposled je stejně důležité jako poprvé

Jméno Charlese Burnse není ve světě undergroundového komiksu nikterak neznámé – a to do konce i v našich končinách. Proto je každý jeho „kousek“ nemálo očekávaným čtenářským zážitkem.

A teď je tady Naposledy, grafický román, který ve Spojených státech vycházel po sešitech v letech 2010 až 2014. A my teď máme tu šanci přečíst si ho najednou – což je super, protože čtyřletou čekačku bychom zvládali jen obtížně. A jestli znáte autorovo populární dílo Černá díra, máte zhruba tušení, na co se připravit. Zhruba, protože v Naposled jde Burns ještě trochu dále – minimálně co se divnosti týče. Především formální stránka komiksu je totiž mimořádně výrazná.

Sny, halucinace, flashbacky, silně nelineární vyprávění s nikterak uspíšenou dynamikou, depresivní atmosféra, to všechno jsou výrazové prostředky příběhu o poměrně všedních (ne však všedně popisovaných) tématech, jako jsou výčitky svědomí, vztahy, a především naše vlastní zábrany a zbabělost, která v nás všech dřímá – a někdy se i plně probouzí. To vše zažíváme skrze postavu Douga, chlapíka, který by chtěl být umělcem a hlavně přítelem půvabné Sáry, na což však nemá tak docela „koule“. Právě to vede k jedné bolesti za druhou.

Poměrně jednoduchá historka je však prokládaná vzpomínkami, surrealistickými fantaziemi/sny jako vystřiženými z hlavy a románů Williama Burroughse (jehož hrdina také cituje), v panelech často obsahujících popkulturní narážky a citace. Na první dobrou tak může Naposled působit možná poněkud chaoticky, při čtení finálních kapitol (případně při druhém, třetím přečtení) si však náramně „sedne“ a přinutí vás si pomyslet, že Burns zkrátka patří mezi ty nejzajímavější autory, se kterými jsme měli tu čest se setkat, a v případě, že bylo Naposled vaším prvním kontaktem s ním, také porozhlédnout se po Černé díře a dalších jeho u nás vydaných komiksech. I fakt, že se v bezmála šedesáti letech dokázal výjimečně vžít do výrazně mladších generací (byť témata jsou často nadčasová), je ukázkou velikého talentu. Nejenom vyprávěcího, ale i výtvarného, neboť bez adekvátní ilustrace by byl tenhle příběh poloviční. A on není.

Tenhle čtenářský zážitek je totiž intenzivní. Punkový. Existenciální. Skvělý.

 

Charles Burns: Naposled
Vydal: TRYSTERO, 2017
Počet stran: 176
Cena: 699 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď