Návnada: Palahniukem proti stresu

Chuck Palahniuk si bezesporu rád hraje a experimentuje. Co se týče jeho literárního jazyka, ten – navzdory své nepopiratelné svébytnosti – dosáhl jistého ustálení a napříč posledních několik knih se mnoho nevyvíjí, díky čemuž Chuck rozhodně patří mezi autory s velice čitelným rukopisem. A tak si začal hrát s médiem.

Napsat pokračování své nejpopulárnější knihy jako komiks (Klub rváčů 2 u nás vyšel pod hlavičkou nakladatelství Crew loni), to asi čekal málokdo. Stejně tak i tvorbu povídkové sbírky, která je zkombinovaná s antistresovou omalovánkou, při jejíž tvorbě si chtěl zopakovat spolupráci se všemi těmi talentovanými ilustrátory, jež poznal při tvorbě druhého Klubu.

Což nejsou nějací „nou-nejmové“ – mezi autory jednotlivých omalovánek jsou komiksáci jako Duncan Fegredo (pomáhá Mignolovi s Hellboyem), Lee Bermejo (v DC Comics pracoval na Batmanovi, jednom z příběhů Před strážci či na sérii We Are Robin) nebo Joëlle Jones (série Lady Killer). Kresby tedy mají zkušené tvůrce. A pokud alespoň trochu znáte tvorbu Chucka Palahniuka, je vám jasné, že v tomhle případě ani zdaleka nepůjde o bezpohlavní vybarvovačku mandal nebo kytiček.

V Návnadě se nám Palahniuk připomíná s formátem, který mu sluší dost možná nejvíc – s povídkami. Celkem osm drobných kusů s rozličnými (ale fanouškům Palahniuka důvěrně známými) tématy – smrt, sex, násilí, náboženský fanatismus… Zkrátka takové pohádky pro dospělé – k takovému označení přitom svádí i velký formát knihy s velkými písmeky.

Pohádky s tématy často dovedenými až do neklidných vod absurdna. Každá z povídek přitom útočí i na jinou emoci, v knize najdete ryze černohumorné kusy, poměrně dojemné dopisové vyznání, ale i povídky, ze kterých není lidsky úplně nejlépe, nebo jsou zkrátka „divné“ – a ne všechny se dají označit za povedená dílka. Ostatně, všechno z toho je koneckonců u Palahniuka zvykem. Proto vám povídky budou připadat také jako důvěrně známé, jako by se Palahniuk opakoval, přestože přichází s novými příběhy.

Hele, víte vy co? Tyhle omalovánky vlastně ani nejsou moc antistresové. Ale zábavné o to víc.

 

Chuck Palahniuk: Návnada
Kresba: Lee Bermejo, Kirbi Faganová, Duncan Fegredo, Tony Puryear, Alise Gluškovová, Marc Scheff, Steve Morris, Joelle Jonesová
Vydala: Crew, 2017
Počet stran: 152
Cena: 369 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď