Sága 6: Zase o kus dál

Už je to taková sázka na jistotu, evergreen. Po několika měsících vyjde další díl Ságy a o zase a znovu půjde o povedené a uspokojivé čtivo v bublinách a panelech, náramně balancující na pomezí mnoha žánrů a tónů.

Fantasy a science fiction, akce a dobrodružství a k tomu emoce a vztahy a tu a tam i nějaký ten humor (někdy černý), k tomu ohromná porce imaginace a nespoutané kreativity, příležitostně i prvky notně bizarní, klasická hra na cliffhangery… No není tohle guláš, který zní až příliš nesourodě na to, aby se dal řádně ukočírovat? A přesto se to dvojici Brian Vaughan (scénář) a Fiona Staplesová (kresba) daří každým dalším číslem Ságy, jak se můžeme opětovně přesvědčit už v šesté knize téhle půvabné série.

Děj nám poskočil o notný kus (pár let) kupředu. Z postav, které byly ve věku batolecím, jsou najednou typičtí školkaři, někteří zarostli vousy, jiní nabrali nové vráskoví. Hazel s babičkou jsou zavření na Pevnině v jakémsi utečeneckém/koncentračním táboře, přičemž především babička hledá cesty, jak se z tohoto vězení osvobodit, rodiče Hazel, Marko a Alana, se naopak snaží najít k nim cestu – do místa, kde by měli a chtěli být z celého vesmíru nejméně.  A pak je tu spousta postav, kteří jedněm či druhým pomáhají a ještě větší spousta postav, která jim chce v jejich cestě zabránit, nebo ji, ještě lépe, ukončit násilnou cestou.

Tak jako ve většině předchozích knih Ságy, Vaughan se Staplesovou nehrají svůj příběh přímočaře, ale spíše plošně. I vedlejší postavy si tak zasluhují svoje dějové linie – v „šestce“ to je pár homosexuálních novinářů Doff a Upsher, Princ Robot, dále se rozvíjí i příběh nájemného zabijáka s prapodivným jménem Vůle. A byť se tak nezdá, postavy mají mnohé společné: až do krajních situací je totiž dohání – a teď to bude znít jako maximální klišé, ale koneckonců, já to nepsal – láska. Partnerská, rodičovská, ale hlavně upřímná.

Sága se prostě zase a znovu čte jedna báseň. Je to kvůli jejím zábavným a originálním postavám. Kvůli hlavním i vedlejším dějovým liniím, kvůli zábavnému, epizodickému vyprávění jako z quality TV, dokonce i kvůli těm všem cliffhangerům. Takže teď čekat na další sloku.

 

Brian Vaughan, Fiona Staplesová: Sága 6
Vydal: BB art, 2017
Počet stran: 152
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď