Skalpy ve dvanácti taktech

Jedna z nejlepších v současnosti u nás vydávaných komiksových sérií přichází s již sedmým střípkem do příběhu jedné indiánské rezervace.

Jason Aaron je bůh. Už vám to někdy někdo řekl nebo napsal? Tak ještě pro jistotu: Jason Aaron je bůh. To, co dělá se sérií Skalpy, je ukázka absolutně mistrovského vypravěčství – a to nejen v intencích komiksového média. V přesně správné momenty svůj příběh zrychluje a zpomaluje, přitvrzuje nebo naopak zvolní, v ideální momenty přivede nové postavy, zabije nějakou starou či přinese nějaký zvrat. Radost sledovat.

Jednou ze „změn oproti dosavadnímu kurzu“ je i sedmá kniha Skalpů s podtitulem Rezervace v rytmu Blues (což je zjevná narážka na jméno druhé knihy). Aaron totiž přišel se zjevným „tichem před bouří“, která nás bezesporu čeká ve finální trojici knih série. Lehce zvolnil tempo, dovolil si ukázat vedlejší postavy v novém světle, nebo i povídku postav v rámci hlavního děje naprosto nepodstatných – a přesto ohromně důležitou pro doplnění vykreslení života v rezervaci a pro ukázku té nezdolné hrdosti indiánů. A hlavně naprosto skvělou, nutno dodat.

Aaron se tentokrát zaměřil na lásku. A na rodinné vztahy. Do rezervace totiž přijíždí Dashiellův otec, jehož minulost a účast ve Vietnamské válce je důkazem toho, jak moc si Aaron věří – a jak moc se mu to vyplácí. Prostě vás ve chvíli, kdy byste očima nejraději tlačili děj kupředu, zavede na jiné místo v jiné době, abyste pochopili, jaký že to pistolník přišel do města. A tak musí Dashiell nechtě řešit svého otce, zatímco by se raději věnoval napravování vztahu s Carol. Kterážto má, upřímně, svých starostí a otazníků ohledně neplánovaného těhotenství víc než dost. Přesto si troufám tvrdit, že scéna jejich nočního setkání na silnici, podpořená vnitřními monology, patří mezi dosavadní emocionální vrcholy série – a jen těžko ji bude jiná překonávat.

Při čtení Rezervace v rytmu blues si zase a znovu uvědomujete, jak moc tuhle sérii milujete. Díky Jasonu Aaronovi. Díky tomu, jak do temné neonoirové kriminálky neváhá zapojit společenská témata (v Rezervaci se dostane na potraty, útlaky homosexuálů i problémy důchodců), které Skalpy povyšují nad klasickou konzumní četbu. Díky tomu, jak dokáže své hrdiny udělat živoucími a uvěřitelnými – a nikdo není jen dobrý nebo špatný. (Úžasné sledovat příběhy, kde se nikdo nechová jako nelogický idiot…) A samozřejmě i díky ilustrátorům, kteří jeho příběhu dokážou vdechnout život.

 

Jason Aaron: Skalpy 7 – Rezervace v rytmu blues
Vydala: Crew, 2017
Kresba: R.M. Guera, Davide Furno, Danijel Zezelj
Počet stran: 192
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď