Zámek a klíč: finále

Jsem někdy až dojatý, v jak krásné době to dneska mohou komiksoví fanoušci žít. Člověk ani nestíhá všechny ty série číst – a přitom by žádnou z nich nedokázal vypustit, tak jsou dobré. Například takový Zámek a klíč, jehož jsme se dočkali hned dvou závěrečných svazků najednou…

Zámek a klíč 5 (in)…a popravdě, je to vlastně trochu osvobozující, přestože k sobě to úplně konečné dočtení nějaké dobré, delší série pojí i jisté pocity melancholie (Vážně už to je za mnou? Závidím všem, kteří to ještě nečetli!). Je ovšem skvělé to vědomí, že u nás nějaká komiksová série úspěšně skončí (většinou se zdají být nesmrtelné nebo jejich prodeje zamezí kompletnímu vydání). A zrovna Zámek a klíč si tohle postavení absolutně zasloužil.

Pokud jste si tuhle řadu také oblíbili, z posledních svazků budete nadšení – a to i v případě, že vám třetí a čtvrtá kniha přišla lehce natahovaná. V závěru scénárista Joe Hill tahle drobná zaškobrtnutí naplno napravil a spolehlivě dohnal.

Pátá kniha s podtitulem Časohrátky je přitom tím nejklasičtějším předfinále ve své nejplnotučnější podobě. Vysvětlujícím a napínajícím, nádech před skokem do vody. Odkud se magické klíče vzaly a jaké skrývají tajemství? A odkud všechno to zlo, které Lovecraftov obepíná a ztělesňuje se ve Fintovi? Pro odpovědi musíme daleko do minulosti, až do osmnáctého století, ale jak napovídá podtitul knihy, to nebude zase tak nemožné. Pokud jste lační po odpovědích, Časohrátky vás zcela nasytí. Hillův komplexní příběh a jeho mytologie před vámi naplno rozkvetou a autor ani trochu nezaškobrtává v obvyklých časových paradoxech – skákání časem vyřešil náramně.

Alfa a Omega je finále bezmála stejně kvalitní. Akční a emocionální, dovádějící postavy do extrému, odkud pro některé ani není cesty zpět. Přestože se nemůžu ubránit dojmu, že mohl (a měl) závěr být ještě silnější a pádnější (hlavně co do emocí), mnohem méně upovídaný, Alfa a Omega je pořád kouzelným zakončením kouzelné série. A s geniálním pomrknutím k tatíkovi, Stephenu Kingovi.

Zamek5_01Zamek6_01Vážně už je to za mnou? Závidím všem, kteří to ještě nečetli!

Scénář: Joe Hill
Kresba: Gabriel Rodriguez
Vydalo: Comics Centrum 2016
Počet stran: 160 a 192
Cena: 499 Kč

Zámek a klíč 5: Časohrátky – 85 %

Zámek a klíč 6: Alfa a omega – 84 %

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

 1. Tahle série byla asi to nejlepší co v česku vyšlo, ze všech komiksů. Závěr naprosto famózní.

 2. Nevím, jestli nejlepší, ale určitě patří mezi TOP, takže v podstatě souhlasím.

 3. A nevíte někdo jak je to s komiksem Želvy Ninja od Comics Centra? Nějak dlouho se neukázala čtverka. Nebo už to také zařízli?

 4. KarelC: 26.února z FB Comics Centra:
  – „Určitě jste na to už xkrát odpovídali, ale jak plánujete další vydávání želv ninja?“
  – „Čekáme stále na data z USA. Komunikace je velmi zdlouhavá, ale nevzdáváme to. Změnilo se licenční zastoupení pro Evropu a v komunikaci jsme vlastně na začátku. Jakmile budeme mít více informací dáme na soc. sítě info. Zdržení se pak pokusíme dohnat. Držte nám palce prosím.“

 5. to TSal: Moc děkuji! Měl bych ten FB víc sledovat.

  Mezi řádky řečeno „šlus!“ A svedeme to na ty zlé američany, jako obvykle.

Zanechat odpověď