Andrzej Sapkowski – Zaklínačská sága jako celek

Sága jako celekAndrzej Sapkowski Venkované česneku v hojné míře pojedli a pro jistotu si kolem krků též věnce česnekové zavěsili. Zvláště ženy si celé paličky česneku pozastrkovávaly, kam jen bylo……

Sága jako celek
Andrzej Sapkowski


Venkované česneku v hojné míře pojedli a pro jistotu si
kolem krků též věnce česnekové zavěsili. Zvláště ženy si celé
paličky česneku pozastrkovávaly, kam jen bylo možno. Celé
ves páchla česnekem horrendum, soudili tedy kmáni, že jsou
v bezpečí, že jim vampýr újmy neučiní. Převeliký byl jejich
údiv, když vampýr o půlnoci přiletěl a zhola se nepolekal, na-
opak náramně do smíchu se dal, zuby skřípal a šprýmoval:
“Dobře, že jste se okořenili. Hned se do vás pustím a nalo-
žené maso je mi více po chuti. Tak se ještě vzájemně osolte
a opepřete a nezapomeňte na hořčici.”

Sylvester Bugiardo:
Liber Tenenbrarum,
aneb Kniha událostí hrůzostrašných,
leč pravdivých, naukou nikdy neexplikovaných

Nikdy jsem nečekal, že se na knižním trhu objeví něco, co by se jen vzdáleně přiblížilo fenomenálnímu Pánu Prstenů (autora snad netřeba uvádět … a nebo raději ano … je jím samozřejmě J.R.R. Tolkien). A pak se objevila zaklínačská sága Andrzeje Sapkowského. Již první díly byly skvělé (a nemálo k tomu přispěl úžasný překlad). Netradiční a velice tajemný příběh, nápadité úvody každé kapitoly jako úryvek z nějakého fiktivního či skutečného díla. Perfektní jazyk, propracovanost postav. Takže tu byla skvělá fantasy, která bez problémů strčila do kapsy všechny své konkurenty. A pak se objevila Věž Vlaštovky. Tuto knihu dodnes považuji za to nejlepší, co se ve fantasy od dob Pána Prstenů objevilo. Před několika dny (tedy před přečtením Paní Jezera) jsem si dokonce dovolil vynést kacířskou myšlenku, že jestli se kvalita Paní Jezera vyhoupne nad Věž Vlaštovky, tak celá sága bude lepší než již několikrát zmiňovaný Pán Prstenů. A za tímto si stojím. Kdyby byla Paní Jezera lepší než Věž Vlaštovky, tak by celá sága předčila Pána prstenů. Bohužel (či bohudík, vyberte si) se tak nestalo. Paní Jezera je úžasná, ale na genialitu Věže Vlaštovky prostě nemá. A tak je celá sága “jen” tím nejlepším, co si můžete přečíst v současné (tj. potolkienovské) fantasy.

Jméno Krev Elfů
Čas opovržení
Křest ohněm
Věž vlaštovky
Paní jezera
Autor Andrzej Sapkowski
Vydavatel, rok vydání Leonardo, 1995 – 2000
Počet stran 306 až 561
Cena 89,- až 239,- Kč
Další Přeložil Stanislav Komárek
Ilustrace Jana Komárková
Hodnocení 100%

Pozn. přesto, že jednotlivé díly (krom Veže Vlaštovky)
mají hodnocení nižší než 100%, nelze u ságy jako celku
hodnotit jinak – je to prostě špička !

Knihkupectví Trávníček
[ ZAKOUPIT KREV ELFŮ – momentálně není] [ ZAKOUPIT ČAS OPOVRŽENÍ ] [ ZAKOUPIT KŘEST OHNĚM ] [ ZAKOUPIT VĚŽ VLAŠTOVKY ] [ ZAKOUPIT PANÍ JEZERA ]

Napsal (c) Jan Čeřovský, 17.6.2000
E-mail: Cerovsky@jcsoft.cz
URL: http://www.jcsoft.cz & http://www.jcsoft.cz/fantasy/

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Sága o zaklínačovi
    Souhlasím s článkem. Po Věži Vlaštovky jsem se každou noc budila se snem, že už vyšla Paní jezera. Bohužel, Paní jezera ne že by mě zklamala, ale rozhodně nenaplnila mé očekávání. Po uceleném příběhu přechozích dílů se mi jeví tak nějak roztříštěně.

  2. Roztříštěnost PJ
    Hmmm … opravdu je PJ taková “roztříštěná”. I když by se to spíš dalo popsat jako geniální mozaika situací, snů, pocitů a událostí. Vše do sebe zapadá, ale je poměrně dost složitě se v tom orientovat.

  3. Sapek
    Suhlasim aj nesuhlasim s clankom. Suhlasim s prvou castou, uvodne tri diely sagy sa v mojom rebricku zaradili na prve miesto vo fantasy literature dokonca aj pred Tolkiena (viac ako o hlavu)
    Vez vlastovky bola vyborna ale uz tu som zaznamenal tendenciu odklonu od “klasickeho” Sapeka, ktora sa mi BOHUZIAL potvrdila finalnou castou Pani Jezera…pripadalo mi to ako keby sa autor rozhodol vyriesit, rozlusknut a k spokojnosti citatelov predniest riesenia na vsetky “mysticke” otazky …pripadalo mi to tak trochu ako PANTHENE…nie dva v jednom..ale ALL IN ONE…skoda..

  4. nejmene 100%
    Rekl bych ze 100 procent je malo. Tema neni jedinecne, ale zpracovani je genialni. proste bych potreboval vice nez 100 procent

  5. Podle mě byly první dva díly skvělý, třetí celkem dobrej, čtvrtej lepší než třetí ale horší než první dva a pátej-ušel, ale ačkoliv se vám asi bude zdát, že jsem uplakaná holka pro románky(ale nejsem), ten konec šel d´yaebl aep arse.

  6. Jo, jo…
    Taky si říkám, že mohl aspoň někdo přežít se ctí, jakoby Sap směřoval úmyslně k nejhorší možné variantě. Ale to vlastně celou ságu! Nemyslím si, že by v našem světě vždycky všecko spělo k horšímu, ale v sáze to tak je, nenápadně, ale přeci. Snad abychom mohli zoufat za ztraceným světem?
    Druhá věc, která mne trochu zarazila, je, že (možná je to jen můj dojem) autor dost slevil na některých “nereálných” předpokladech povídek. Namátkou dlouhověkost čarodějek, rychlost a některé schopnosti zaklínače (v povídce Menší zlo si se čtyřmi hrdlořezy poradí celkem bez problémů v sáze už nikoli…).

  7. ???
    Vypadá to, že jsem asi jediný,komu se líbila Paní jezera víc než Věž vlaštovky.A to o dost.Je pravda,že je o něco náročnější na orientaci v ději,ale jinak je to podle mého nézoru nejlepší díl celé románové ságy.Připadá mi ,že kvalita stoupá přímo úměrně s každým dílem(a pukněte).

  8. trochu nerskoro, ale predsa-Pani jazera
    Myslím, že chápem odmietanie Pani jazera. Práve veci, ktoré sa jej vyčítajú su však podľa mňa geniálne. Celá sága naozaj smeruje k nevyhnutne pochmúrnemu koncu (ktorá sága v rámci akejkoľvek literatúry nie?), relatívne náročnejší, fragmentálny, ak chcete postmoderný naratívny postup – nie je práve v ňom sila? Ak by pokračovala sága lineárnym spôsobom, bola by stále skvelá, Sapkowski ju však týmto spôsobom ukončenia povýšil nad Toolkiena. Môj názor. VŠETKO smeruje ku koncu. Možno iba Song Remains The Same…

  9. at mi nekdo poradne vysvetli, jak to teda vsechno dopadlo ja jsem zaver prilis nepochopil.

  10. Kontext
    Prave poslednim dilem, Paní jezera, Sapkowski povýšil své dílo do naprosté špičky v kontextu světové literatury. Věřím, že mnoho příznivců fantasy tento díl neocenilo, protože jsou zvyklí sledovat především děj. Ságu však můžeme považovat za vrcholné dílo postmodernismu, jedná se o syntézu nejrůznějších prvků, žánrů a metod. Stala se psychologickým, humanistickým a filozofickým románem, detektivkou, hororem, pohádkou, legendou atd. Artušovskými prvky Sapkowski vyjadřuje příslušnost k této legendě, ze které (podle samotného autora) celý žánr fantasy vychází. Co se týče Tolkiena, Pán prstenů rozhodně nedosahuje kvalit ságy, protože nemá (skoro)nic navíc. Srovnávat se ságou můžeme pouze Tolkienovo dílo jako celek (v čele se Silmarillionem), pak už záleží pouze na vkusu čtenářů.

  11. Nesouhlasim tak uplne s Nizborem ohledne toho jestli je PP horsi nebo lepsi. Je nutno si uvedomit, ze Sapkowskeho dilo je skutecne dilo postmodernismu, ale Tolkien sve dilo psal na jeho zacatku (bereme-li druhou svetovou valku jako konec moderny a nastup postmoderny). Myslim ze Tolkienovo dilo moc ezky reflektuje jeho smutek nad modernou, ktera dovedla lidstvo k dvema valkam… Ja myslim ze obe dila jsou skvela, ale srovnavat je v tom co maji navic mi prijde trosku nefer….

  12. Tolkien vs Sapkowski, kolo první.
    Srovnávat Tolkiena se Sapkowskim je jako srovávat mistra mága a mistra šermíře. Jistě – najdete styčný bod. Oba píší knihy – a oba fantasy. A oba jsou mistři. Ale kdekoliv jinde to srovnání pokulhává… Obě díla mají v sobě jiný náboj, jinou myšlenku a jinou krásu. Můžeme srovnávat jen v jediném – jak moc nám změnili život…

  13. jak to mam zohnat?
    zaklinac ma celkom zaujal a precitala som vsetky poviedky ktore som zohnala. teraz by som sa chcela pusti do sagy a asi si ju aj kupit. problem je v tom ze je to vraj v cesku absolutne vypredane a ako som zistila po obehnuti vsetkych knihkupectiev kt. poznam, ani na slovensku sa to neda zohnat. nemohol by mi niekto inteligentny poradi co mam robit?

  14. prostě nedocenitelný…
    Sapkowski je opravdu genialni spisovatel.Nebere si servitky a pod.Sem hrozně ráda,že sem na něj narazila.Co mi chybělo v ostatních knížkách sem našla u Sapkowskiho…je v tom možná nějaká magie,ale sága i povídky prostě okouzlí…

  15. Něco končí, něco začíná
    Komu se nezdá konec ságy, ať si přečte povídku Něco končí, něco začíná a zjistí, proč některé postavy musely v sáze zemřít. 🙂 Sapkowski u mě porazil Tolkiena na celé čáře, nejen obsahem, ale hlavně stylem, který je zvlášť dobroušený v posledních dvou dílech. 100 procent je fakt málo. :)))

  16. Re: Něco končí, něco začíná
    kde jsi tu povídku četl?

  17. “Něco končí a něco začíná” je pouze jedním z možných závěrů a přiznám se, že mě osobně dost zklamal. Nic proti happy endům, ale Ciri už přece jen není malá holčička pobíhající s mečem kolem hradu – během ságy nám snad trochu vyspěla. Celkově je tahle povídka takovou pohádkou na dobrou noc, ale bohužel vůbec nekoresponduje s celkovým nábojem příběhu(o kvalitě nemluvě).

  18. A to vadí? Jak jsi sám napsal, je jedním z možných závěrů. Vzhledem k tomu, že ten závěr je starší než sága, tak by mu ukončaní ságy asi mělo odpovídat, ne? :)Kde se píše o těch možných závěrech? Rád bych si to přečetl, předem díky za informaci.

  19. Nesouhlasím s Ňižborem. Tolkienovo dílo je dílo jazykově bezpochyby bohatší a promyšlenější po všech stránkách (jazyk, historie, mentalita jednotlivých kultur) než sága o Zaklínači. To vše se dá najít i v Pánovi Prstenů, který byl jen krátkým výsekem z toho všeho co se Tolkien snažil popsat v Silmarillionu. V celém Tolkienově díle se dá najít spousta hlubokých myšlenek a spousta myšlenek se dá najít i v sáze o Zaklínači. Avšak o proti celé sáze o Zaklínači je Pán Prstenů dílem, které má celkově daleko ucelenější atmosféru a v celém výsledku je daleko uvěřitelnější a zajimavější. Naopak Zaklínač alegoruje dnešní svět, ale na opravdovou fantasii v něm nezbylo moc místa.Omlouvám se tímto všem fanouškům Zaklínače, ale Pán Prstenů je prostě opravdu daleko hodnotnějším dílem. Pokud má někdo pádné argumenty, kterými chce mé tvrzení vyvrátit, nechť mi mejluje (může klidně i citovat z knich o Zaklínači), jen prosím ne žádné urážky či nadávky.

  20. Cetla jsem jen 2 casti, ostatni jsem nesehnala… 🙁 Mrzi me to… No comment

  21. super
    četla sem zatim jen první dva díly ale opravdu mě okouzlily kdyby se našel někdo na konzultaci tak pište

  22. super
    četla sem zatim jen první dva díly ale opravdu mě okouzlily kdyby se našel někdo na konzultaci tak pište

  23. Re:odpověď
    Já s tebou súcitim,mně se totaky líbilo víc než VV

  24. Excelentní
    Četla jsem jak celou ságu tak i obě povídkové knihy o Zaklínači , které sáze předcházejí. A je to fakt super. Paní jezera je trošku složitější na orientaci, ale když se do toho “ponoříš” tak je to paráda. Řekla bych, že srovnávat Sapkowského s Tolkienem, lze, ale s tím že každý píše či psal v jiné době. (Např. padla “železná opona” a td.), a tohle všechno se v tom promítá. A jestli někoho knihy AS zaujaly, tak doporučuju další i když to už o Geraltovi není. AS totiž píše úplně bezva.

  25. tak nevim
    srovnavat Tolkiena a Sapkowkeho? Vzdyt to nema smysl. Tolkien je genialni puvodni dilo, dilo, ktere vytvoril od pocatku do konce (i kdyz si pritom pujcil severskou mytologii). Zaklinac je genialni slatanina, kterou jsem si velmi rad precetl. Miluju ten pribeh. Je to, na rozdil od Tolkiena, barevny svet. Ne cerna a bila, ale realita. Ale je to, bohuzel, jen prekrasna michanina mnoha puvodnich napadu knih, jako Duna, pohadky, Mag, …Je to skoda, ale, stejne jako filmove zpracovani Tolkiena, ktere je fantasticke, je i ono nedokonale a poskytuje prostor, pro neco lepsiho. Ale nevim nevim, napadu uz tolik neni a realny svet a stale fantastictejsi… Je daleko fantastictejsi, nez jakakoliv fantasy. Ale neda se tak snad pochopit, jak dila psana jinymi lidmi. Vesmir, to je neco, co jsme my nenapsali… To, co jsem ted napsal, to je okamzita reakce, dana casem. Ale chtel jsem to rici.

  26. Re: tak nevim
    noo, tak to byl odvazny cin, nazvat Sagu slataninou… A ja bych ani tak nemluvila o slatanine. Pribeh mi prijde uplne novy, ale je pravda, ze Tolkien toho mel na vymysleni mnohem vic. Uz treba to, ze kdysi si clovek pod pojmem “elf” představil jenom maleho skritecka zijiciho v korunach kvetin 🙂 ale stejne si myslim, ze jinak je Saga napsana lepe nez Pan Prstenu… I co se tyce pribehu. U PP ti je predem jasne, kdo co udela, kdezto u Zaklinace teda vubec.

  27. Hledám
    Strašně ráda bych si pokecala s někým o zaklínači.Četla jsem jen Krev elfů, ale nejvíc mě zatím dostaly povídky. Seriál se mi líbil.Hrozně se mi líbí Geralt.

  28. Názor.
    Rovněž se domnívám, že přímé srovnávání Sapkowského a Tolkiena je trochu unáhlené. Tolkien neměl vůbec v oblibě artušovské ságy zatímco pro Sapkowského jsou vzorem. Je to ovšem trochu zrádný vzor v tom, že pokud zasahuje do děje erotika, jde vždycky o něco násilného či mimořádného /král Uther v podobě vévody z Cornwallu přichází k Ygraine, Morgana spí se svým bratrem Artušem/, jakoby z těchto vybočení měli vzejít jedinci pro naplnění osudových rolí. Snese se to v legendárním přítmí nějakého 6.století po Kristu, ale když Sapkowski nechá císaře Emhyra snout po pět knih intriku s cílem, aby měl dítě se svou vlastní dcerou, tak si na poslední chvíli uvědomí, že by to bylo šílené vyústění děje, a couvne. Díky tomu to sice dopadne nějak dopadne, ale je to takový konec nekonec. Incesty sice dodávají starým příběhům birazdnost, ale nejsou to nosné sloupy, které by unesly nějaký silný příběh. Jinak ovšem jako vypravěč je Sapkowski strhující.

  29. kde sehnat krev elfů??
    Lidi prosim Vás nemáte nějakou adresu aspoň na nějakej netovej obchod kde bych sehnal Krev Elfů?? U nás to nemají a v Hradci a Pardubicích taky ne.. Nedávno sem přišel na chuť Sapkowskému a teď to nemůžu sehnat a nebaví mně chodit do knihovny!! Kdyby měl někdo čas ať mně napíše na můj mail… Díky

  30. Paní jezera
    Popravdě jsem byla pátým dílem zklamaná. Celá ta propletená pentalogie s mnoha postavami, mnoha malými/velkými příběhy stoupala do výšin, vše se komplikovalo a zaplétalo – a to je právě slabina Paní jezera – náhle, během několika málo kapitol, se vše vyřešilo, poněkud jednoduchým způsobem, na Sapkowského.(viz odposlech, díky němuž Gerald získal lokaci Vilgefortzova úkrytu). Pokusil se zakončit happy-endem, což u takového temněji laděného díla působí dost rozpačitě.(Dle mého názoru měli Geralt s Yennefer zemřít v té vaně)A pravděpodobně bych vytkla i zapojení artušovské legendy, počin opravdu zbytečný, to se mohlo vypustit, popřípadě nahradit něčím ne tak “profláknutým”. Zavání to béčkovými dílky, které doufají, že se prodají díky “známému příběhu jinak”. Jinak této knize nemám co vytknout. Pokračuje ve stopách Věže vlaštovky, je to celek mistrně pospojovaných snů, kusů životů malých i velkých hrdinů.Celá sága vás díl po díle, kapitolu po kapitole, vtahuje hlouběji do sebe, už nejste jen čtenář, vše prožíváte přímo,a ač sedíte doma u hrnku s čajem, cítíte pach krve a slyšíte krákorání vran. Tak silně jsem to nezažila u ničeho jiného.

  31. film
    Zdravím všechny příznivce Zaklínače.Vcelku se mně líbil film,no není ůplně shodný s knihami od Sapkowského,ale byl by jsem rád,kdyby se natočili další povídky.Vždit scénarista využil jenom povídky z 1 knihy a 2 knihy a to ještě zbývá kŕev elfů,čas opovržení,křest ohněm,věž vlaštovky a paní jezera.

  32. posloupnost
    Zdravím. Už dlouho se chystám si předčíst celou ságu od začátku do konce ale bohužel jsem nenašla úplně prvnídíl. Na některých stránkách píšou něco jinýho než na druhých. Tak tedy prosím jestli byste mi, vy, kreří jste to celé četli, mohli říct,popřípadě napsat, který díl si mám předčíst jako první abych to vše pochopila. mnohokrát děkuji

  33. Re: posloupnost
    Sága je v podstatě uzavřeným dílem, takže začni Krví elfů. Povídkové knihy Zaklínač, Meč osudu a Věčný oheň sice seznamují s tím, co se dělo předtím, ale když je číst nebudeš, nic ti v pentalogii neunikne. Navíc povídky mají tu nevýhodu, že každou překládal někdo jiný, a je to znát.

  34. Ta saga je cool
    Inovativna, do detailov premyslena a stylisticky (o deji ani nehovoriac) takmer dokonala. V Sage o zaklinacovi a Ciri sluzi lexika a syntax ako metatextovy prostriedok, podobne ako aj pri zanrovo roznorodych vsuvkach na zaciatkoch kapitol. Sapkowski (a samozrejme, klobuk s parochnou dolu pred prekladom) vytvoril originalne, citave a hodnotne dielo, o ktorom sa raz budu decka ucit, ak bude tento svet v buducnosti za nieco stat. Celu sagu vsak nepochopi kazdy, vdaka bohatej ironii, narazkam, nechronologickemu deju, alegoriam, nedopovedanym veciam a parafrazam. Ako precedens na podporu tohto tvrdenia uvediem dielo Odysseus od Jamesa Joycea. Bud na to citatel ma, alebo nie. Pribeh a aj sposob, akym je rozpravany, v sebe snubi antickost a modrenost, vnasa do fantasy novy rozmer, posuva hranice zanru – a to je podla mna jedina mozna paralela s Tolkienom. Porovnavat ich “peer-to-peer” by bolo ako porovnavat napriklad Dunu a Harryho Pottera. “Šak je to fentezi, ňe?”

  35. Paní Jezera
    Jsem za tento díl moc rád. Vidím, že i tady jsou rozporuplné reakce, ale mne dokonale vyhovoval. Bylo to trochu roztahané, ale dalo se v tom vcelku dobře orientovat. Rozhodně lepší, než kdyby se hrdinové neustále drželi za ručičku na jednom místě, jen kvůli přehlednosti nebo kdyby se autor držet jedné postavy (nejspíše Geralta) a ostatní by více či méně opomíjel.
    Byl tu zmíněn “happy end”, ale tak bych ten nejistý závěr dvou umírajících hrdinů opravdu nenazval. Naopak – já jsem moc rád, že na závěr nedal žádnou jistotu a mohl se toho chytit třeba právě herní průmysl, který dokázal posunout příběh zaklínače opravdu nádherným způsobem dál – myslím, že obě hry jsou na úrovni knih a sérii nedělají ostudu.
    V závěru mi ale vadilo vypořádání se s ostatními hrdiny – tam to skončilo trochu moc rychle a jednoduše. Stejně bych ale hodnotil Paní jezera, všechny ostatní knihy i celou sérii minimálně 15 body z 10 možných.

  36. Paní Jezera
    editace není možná, takže …, ale *mně* dokonale…

Zveřejnit odpověď