Bazar zlých snů

Sbírka jednohubek nejrůznějších barev a chutí – takový je Bazar zlých snů.

Bazar zlých snůPředstavte si, že se prodíráte davem obestírajícím stánky na bleším trhu. Náhle vám do oka padne zprvu nenápadný stánek s podivným nápisem. „Bazar zlých snů. Vstup pouze na vlastní nebezpečí.“ Na malé dřevěné židličce u stánku sedí postarší muž s propadlými tvářemi a umaštěnými brýlemi. Stačí jeden, dva kroky a na jeho zasmušilé tváři se objeví lačný úsměv. Není cesty zpět.

Stephen King je spisovatelský fenomén, jenž ovládá knižní trh již několik dekád. Poslední dobou nezáleží ani tolik na kvalitě vydaného materiálu, jako spíše na prodejnosti. S tímhle neduhem se nese téměř každý druhý sborník mistra hororu, přičemž sborníky by se daly rozdělit do několika kategorií: ty, jež vybočují žánrově (Roční období), ty, které jedou efektivně na první signální (Noční směna, Mlha) a ty, jež působí spíchnuté horkou jehlou před vypršením dodací lhůty (Za soumraku). Bazar zlých snů si z každé kategorie bere kousek.

Hned úvodní povídka Míle 81 na vás dýchne béčkovitostí a milým odkazováním na tematicky spřízněná díla Christine či Z buicku 8. Příběh opuštěného odpočívadla, na kterém se objeví auto s doslova podivnými chutěmi, dokáže dokonale znechutit nebo nadchnout. Záleží na tom, zda jste fanoušky exploitation hororů z osmdesátých let.

Po slibném začátku narazíte na situační „nudu“ ze života v podobě Premium Harmony a Batman a Robin mají spor. Abych pravdu řekl, těžko říct, co Kinga natolik naštvalo, že napsal dvě ploché a nudné mikro-povídky o tom, že karma je mrcha. Je jedno, jestli jdete nakupovat nebo čekáte na dálnici v koloně, stejně vás dostihne.

Oproti tomu následující Duna a Zlý chlapeček jsou jedny z nejlepších povídek, které maestro napsal. První jmenovaná vás zavede na ostrov blízko pobřeží, kde vám tajuplná duna odhalí morbidní informace o vašem životě. Druhá vás seznámí s chlapečkem, který svou zlomyslností dokáže otrávit a zničit nejeden život v průběhu několika desetiletí. Co spojuje tyto dva kousky? Triviální námět, precizní forma (rozhovor prokládaný flashbacky), zběsilé tempo a geniální pointa, ze které vás bude mrazit ještě dlouho poté.

Následující čtveřice povídek nestojí téměř ani za zmínku. Smrti chybí pointa. Kostnice je veršovaný halucinogen. Morálka působí jako průměrný televizní manželský thriller. Posmrtný život nabízí skvělý námět a potenciál, který je utnutý ještě dříve, než se stačí vůbec rozběhnout.

O povídkách na zakázku nemá nikdo valné mínění. Překvapivě UR je nejen povedeným produktem na míru, ale především hodně silným kouskem s milým pomrknutím po fanoušcích Temné věže.

Herman Wouk stále žije, Blokáda Billy, Pan Mňamka, Zelený bůžek agonie nenabízí nic zajímavého. Náměty spíše připomínají prvotní nástřely a pocity, které Kingovi prolétly hlavou, když ho políbila múza. Bohužel ale múza stačila odletět dříve, než se námět stačil rozvinout. O Tommym se nemá cenu rozepisovat už vůbec. Vzlyk nad dávno mrtvým kamarádem nefunguje, jak po stránce emoční, tak ani po stránce autorské.

Naštěstí mrazivá Pod psa o marketingovém specialistovi, který miluje až za hrob, svou milou absurditou připomíná – stejně jako Opilé rachejlte – slavné Bojiště.

Celou sbírku uzavírají dva nejsugestivnější kousky, které tnou do živého. Nekrology jsou příběhem o oddanosti práci, hledání životní múzy, ale především absolutním propadnutí svému nadání, které může být značně nebezpečné. Mikovy nekrology hanobí mrtvé celebrity. Má úspěch a přízeň vedení, stejně jako davy fanoušků. Stačí ale jediný moment, aby se vše změnilo – jeden nekrolog pro živou osobu. Co se ale stane, když se váš talent obrátí proti vám a začne terorizovat okolí? Z nekrologů mrazí obecně, ale po tomto kousku se jim na nějaký čas raději vyhnete úplně.

Letní bouře je labutí písní Bazaru zlých snů. Jak by vypadal svět na konci své životní poutě? Co by pociťoval poslední člověk na světě, který ztratil vše? Čím je Cesta pro Cormaca McCarthyho, tím je Letní bouře pro Kinga. Depresí prodchnutá sonda do duše člověka a matičky země, která se to rozhodla zabalit a ukončit svou pouť. Skutečně to nejlepší na konec.

Shrnuto, podtrženo: Bazar zlých snů obsahuje spoustu vaty sloužící k rozepsání před velkým románem. Na druhou stranu zde najdeme takové kousky, které se za uplynulou dekádu řadí k tomu nejlepšímu, co maestro v kategorii kratších textů napsal. Tento stánek není pro každého, ale nabízí množství nepřeberných chutí, z kterých si každý vybere to své.

Stephen King: Bazar zlých snů
Vydal: Dobrovský, 2016
Překlad: Linda Bartošková
Obálka: Nicolas Obéry, Robin Brichta
Počet stran: 472
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Bazar zlých snů

Nová povídková kniha slavného mistra napětí obsahuje i texty, které ještě nikdy knižně nevyšly! Každý příběh je navíc opatřen úvodem o tom, kdy a jak vznikal a co vedlo Stephena Kinga k tomu,……

Nová povídková kniha slavného mistra napětí obsahuje i texty, které ještě nikdy knižně nevyšly! Každý příběh je navíc opatřen úvodem o tom, kdy a jak vznikal a co vedlo Stephena Kinga k tomu, aby ho vytvořil. Povídky spojuje téma morálky, viny a posmrtného života – při čtení máme možnost si klást řadu závažných otázek, například co bychom udělali jinak, kdybychom viděli do budoucnosti nebo kdybychom mohli napravit minulost. „Ty povídky jsem napsal pro vás,“ říká King. „Zkoumejte je po libosti, ale buďte opatrní. Ty nejlepší mají zuby.“

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď