Jak zní Zakázané slovo

Nakladatelství Gorgona Books ke konci minulého roku vyhlásilo povídkou soutěž Tovaryši kalamáře na téma alternativní historie určenou jak pro již publikující autory, tak pro ty, kteří teprve začínají. A výsledkem je povídková antologie Zakázané slovo.

Na začátek trochu čísel. Do prvního ročníku Tovaryšů kalamáře přišlo 75 povídek, z nichž bylo 9 vybráno do připravované antologie. Bronzovou pozici obsadil Správný život Adama Suchého, druhé místo získala Anežka Melounová Křístková s povídkou Kdo sedá na dvou židlích, nejvyšší stupínek obsadila Věra Mertlíková s Bílým. Redakce se snažila o to, aby po zhodnocení všech zaslaných prací dala spisovatelům konstruktivní zpětnou vazbu a pomohla těm úspěšným odhalit jejich slabiny a navedla je správným směrem.

 

Mnoho podob alternativní historie

Pokud jste se domnívali, že lze alternativní historii uchopit jen v podobě nového pohledu na dějinné události, pak vás tato sbírka vyvede z omylu. Samozřejmě ani zde nechybí takto koncipované povídky. Příkladem může být Jediná alternativa od Róberta Hrice, který čtenáře zavede do Ameriky 60. let 20. století, do doby atentátu na J. F. Kennedyho, a odhaluje, kdo a proč usiloval o prezidentův život.

Dalším, kdo vsadil na minulost, je Miro Švercel, jenž v povídce Primus inter pares osobitým stylem představil, jak to skutečně bylo s šířením křesťanství na Velké Moravě. Krom toho, že celý příběh o knížeti Pribinovi obsahuje řadu vtipných momentů, autor do něj zakomponoval i myšlenku výuky historie pomocí holografického promítání. V porovnání s písemnými prameny má tato metoda výhodu v tom, že jako jediná nabízí pravdivý odraz minulosti. Věřím, že nejeden žák by oživení výuky dějepisu tímto způsobem uvítal. Miro Švercel tím čtenáři pootvírá dveře k otázce interpretace a pravdivosti historických faktů.

Do minulosti se vrací také vítězka soutěže Věra Mertlíková. Hlavní síla Bílého spočívá v prolnutí dvou časových linií. Jedna z nich se odehrává v současnosti a druhá v době středověku. Hlavním tématem jsou slovanská božstva, předně paní Zima čili Morana. Příběh je prostoupen tou správnou a místy tajemnou atmosférou dýchající ze stránek, a když se hlavní hrdina ocitne ve sněhové bouři, sám čtenář má dojem, jako by se jí prodíral společně s ním.

Někteří z autorů se rozhodli uchopit soutěžní téma v podobě postapokalyptické či dystopické budoucnosti. Jako příklad může posloužit Správný život Adama Suchého, který představuje společnost svázanou absurdními a omezujícími pravidly a zákazy, z nichž je mnoho spojeno s otázkou přehnané korektnosti (genderová dvou zónová klimatizace, stažení balíčků Černého Petra atd.). Pohled na nehezkou budoucnost přináší i Zakázané slovo Bohumila Matějovského.

 

Spousta zajímavých nápadů

Společným jmenovatelem povídek – krom soutěžního tématu – jsou zajímavé nápady a myšlenky, které jsou v nich zakomponované.  Ať už je to Jeho jezero od Barbory Kudrnové nebo Vynález s-knihy Josefa Hese. Mimoto se autoři snažili prostřednictvím svých příběhů navést čtenáře k zamyšlení. Jako příklad může posloužit povídka Gálí Václava Dvořáčka. Dvořáček se prostřednictvím soudního procesu s Theodorem Gálím zabývá otázkou lékařské etiky, zda je v pořádku ve prospěch vědy provádět lékařské pokusy na kriminálnících. Dotýká se i otázky migrace a s tím spojených demografických změn. Navíc zde v podobě výsledků ankety představuje různé pohledy na tuto problematiku – ať už extrémně radikální, nebo racionální a rozumný názor.

S neméně zajímavým konceptem přišla i Anežka Melounová Křístková. Pokud jste si někdy položili otázky: „Co by bylo, kdybyste ne/udělal/a to a ono? Nebylo by to lepší? Nežil/a bych lépe?“ Povídka Kdo sedá na dvou židlích vám ukáže, kam až mohou takové otázky zajít.

Pokud se jedná o knihy nakladatelství Gorgona Books, nelze vynechat otázku grafické úpravy knihy. Jako obvykle se i tento výtisk může pyšnit slušivou a na dotek příjemnou obálkou, která dává knize ten správný šmrnc. U každé správné povídkové sbírky nesmí chybět medailonky autorů a Gorgona na to samozřejmě nezapomíná.

Zakázané slovo potěší každého, kdo má rád alternativní historii. Není ovšem určeno jen tomuto okruhu čtenářů, jelikož jednotlivé povídky dokazují, že lze takové téma uchopit mnoha různými způsoby.

První ročník Tovaryšů kalamáře přinesl zajímavou a čtivou antologii povídek od nadaných českých spisovatelů, ať už těch zavedených, nebo těch zcela začínajících. Můžeme jen doufat, že druhý ročník soutěže, který bude vyhlášen v průběhu prosince 2017, přinese stejně zdařilé příběhy.

 

Seznam povídek:
Adam Suchý – Správný život
Róbert Hric – Jediná alternativa
Barbora Kudrnová – Jeho jezero
Václav Dvořáček – Gálí
Věra Mertlíková – Bílý
Bohumil Matějovský – Zakázané slovo
Josef Hes – Vynález s-knihy
Miro Švercel – Primus inter pares
Anežka Melounová Křístková – Kdo sedá na dvou židlích

 

Zakázané slovo: Povídky o alternativní historii
Vydala: Gorgona Books, 2017
Překlad: Jan Kravčík
Obálka: Jan Kravčík, Tithi Luadthong
Počet stran: 304
Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď