Kdo je následníkem Tolkiena ?

Sapkowski, Feist, Eddings – Kdo je následníkem Tolkiena ?  Zkuste si spočítat, kolik každý rok vychází jen v českém překladu fantasy knih. Bude to číslo velice, velice zajímavé. A pak si……

Sapkowski, Feist, Eddings – Kdo je následníkem Tolkiena ? 

Zkuste si spočítat, kolik každý rok vychází jen v českém překladu fantasy knih. Bude to číslo velice, velice zajímavé. A pak si spočítejte, kolik celkem takovýchto knih vyšlo od doby, kdy světlo světa spatřilo první vydání Pána Prstenů. Tohle čísílko nebude také nejmenší. Jak velká je pravděpodobnost, že některá z těchto fantasy knih se alespoň vyrovná fenomenálnímu dílu Tolkienovu? Žádná? Opravdu malá? Ale proč tomu tak je? Copak žádný z žijících autorů není schopen napsat rozsáhlý epický příběh, nádherně popsat osudy jednotlivců i celého lidstva, donutit nás s obrovským zaujetím číst popis letního lesa? A pokud ano, proč není takováto kniha stejně uznávána a obdivována jako Pán Prstenů?

Troufám si tvrdit, že jsem přečetl tak velkou část do češtiny přeložené fantasy, abych ji mohl zasvěceně posoudit. Na českém trhu se vyskytuje několik jmen – Sapkowski, Feist, Eddings, Gemmel, Jordan, Goodkind, Pratchett, Holdstock a pár dalších, na které si nemohu vzpomenout. A ze všech těchto jmen vyčnívají první tři. Sapkowski se svými geniálními povídkami a zaklínačskou ságou, Feist s Mágem, ságou Impérium a Hadí ságou. A Eddings s Eléniem, Tamuli, Belgariádou. Malloreonem a několika dalšími knihami, které popisují obsah dvou naposled jmenovaných sérií z různých úhlů pohledu. Tito tři autoři „ovládají“ český trh a vedou v tabulkách oblíbenosti „seriózní“ fantasy. Být jmenován by si určitě zasloužil i Terry Pratchett, ale ten si vydal cestou fantasy humorné a tou se zabývat nechci. Projeďme si tedy naše tři autory pěkně popořádku …

David Eddings. Málokterý čtenář fantasy nezná jeho jméno a nečetl alespoň jednu jeho knihu. V Eléniu prokázal, že má spoustu dobrých nápadů a vytvořil skvělý příběh o boji s temnotou. Na ni poté navázal sérii Tamuli, která byla sice dobrá, ale nových nápadu v ní bylo poskrovnu. A co snad nejslavnější série – Belgariáda? Obrovský příběh o dvou osudech a jejich soupeření. Spousty dobrých nápadů, skvělé dialogy, výborné zápletky. Příběh, který si zaslouží být přečten více než jednou. A na něj navazující Malloreon. Řemeslně téměř dokonalé dílo, ve kterém jsem však nenašel téměř nic, co už by Eddings nenapsal dříve. Přesto všechno se to dobře čte. A pak přichází Čaroděj Belgarat a Kouzelnica Polgara spolu s Rivanským kodexem. Komerce nejtvrdšího kalibru. Něco tak hrozného jsem v životě neviděl. Příběh, ač velice dobře napsán, je přesně tím, co jsme již jednou četli. Znovu čteme o událostech Belgariády a Malloreonu, ale z pohledu někoho jiného. Jak jen mohl Eddings upadnout tak hluboko? Copak to má zapotřebí? Zamiloval se do svého světa natolik, že nedokáže vytvořit žádný jiný? Děs a hrůza …

Raymond Elias Feist. Před několika lety uchvátil svojí sérií Trhlinová válka tisíce čtenářů. Geniálně napsaný příběh, skvěle popsané postavy a situace, výborné zápletky … znovu a znovu se vracím ke čtyřem knihám z této série a znovu a znovu mne něčím překvapí. A pak přichází sága Impérium. Krve by se ve mne nedořezal. Říká se, že jde o převyprávění původního příběhu „z druhé strany“. Že prý tentokrát uvidíme válku z pohledu říše Tsurannuani. Trpěl jsem a čekal cosi ve stylu šílených Eddingsových komercí … a pak jsem dostal do ruky Dceru Impéria. Dočetl jsem ji za den a znovu, pomaleji, v průběhu dalšího týdne. A stále nemohu uvěřit tomu, co Feist ve spolupráci s Janny Wurtsovou vytvořil. Celá sága Impérium je naprosto unikátním dílem, které ve fantasy pravděpodobně nemá obdoby. Těžko se popisuje, jak uchvacující může být líčení politických intrik. Feist je ale „profík“ a dokáže i z „nudného jednání“ udělat něco tak napínavého, jako jsou u jiných autorů líčení obrovských bitev. Ale sága Impéria je pryč, jistý Václav Soukup krade práva na vydávání Feistových knih nakladatelství United Fans a jako by se bál, že mu to soud zatrhne, vydává v rychlém sledu Královskou krev, Královského bukanýra a první tři díly Hadí ságy. V těchto knihách se Feist opět vrátil na Midkemii a rozjel sérii unikátních příběhů, každého s novou a výbornou zápletkou, prosycené magií  a intrikami. Na rozdíl od Eddingse používá Feist svůj svět jako dějiště příběhů nových a nelpí na původních postavách. Pomalu, nenásilně je nahrazuje postavami novými. Feist by byl bezesporu skvělým „řemeslným“ spisovatelem. Kdyby chtěl, mohl by chrlit jednu průměrnou knihu za druhou. To on ale nedělá. Píše tak, aby dostál náročným požadavkům svých čtenářů. V poslední době spolupracuje na nových knihách vždy s nějakým jiným autorem, což (údajně, česká vydaní nejsou a v nejbližší době ani nebudou) dodává jeho knihám spoustu nových myšlenek, postupů a směrů dalšího vývoje.
A na závěr ještě jeden Feistův výrok – “Za každého čtenáře, který má rád něco z toho co jsem napsal, existuje jeden, který to nenávidí. Takže pro koho vlastně píší? Jediná odpověď, která mi dává smysl po dvaceti letech psaní je, že to všechno dělám pro sebe.”

Andrzej Sapkowski. Dovolím se trochu kacířskou úvahu. Pokud by kvalita jeho knih nadále stoupala exponenciální řadou, jak dlouho bude trvat, než předčí Tolkiena? Pět let …? Deset let …? Nebo se to snad už stalo? Geniální polský autor. Jeho knihy lze považovat za vše možné, ale komerce to není určitě. Tento text píší šest dní před oficiálním uvedením závěrečného dílu jeho zaklínačské ságy na český trh. Netuším, co mám vlastně očekávat. Sapkowski začal jako autor povídek. Nejlepších povídek, které jsem kdy četl. A právě v několika těchto povídkách se začala rýsovat jakási společná linie. Události do sebe začaly zapadat a zrodila se Krev elfů, první díl románové pentalogie. A byla to skvělá kniha. Následoval ji Čas opovržení. A byl ještě lepší. Pak přišel Křest ohněm. A byla to jedna z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy četl, i když šlo v podstatě jen o geniálně vyprávěný příběh o výpravě a soubojích. Netrpělivě jsem tedy očekával díl čtvrtý. A náhle tu byla Věž Vlaštovky. Nejneobvyklejší, nejzajímavější a prostě a jednoduše nejlepší fantasy, které se na tomto světě objevila po Pánu Prstenů. Koláž událostí, osudů. Čas nemá význam. Na ničem nezáleží. Je tu jen Ciri, Geralt a jejich svět. Pokaždé, když čtu Věž Vlaštovky, jsem právě v tomto světě. Nevnímám nic a nikoho jiného. Takto jsem se cítil jen při prvním čtení Pána Prstenů. Při druhém a všech dalších se mi to už nestalo. U Věže Vlaštovky se takto cítím vždy. Bylo to šílené čekání na pátý díl. Dnes, šest dní před oficiální uvedením na trh, jsem stále nervóznější. Jaké budou další osudy postav? Bude tento díl lepší než předchozí?
Toto doplňuji po přečtení Paní Jezera. Pátý díl románové ságy je výbornou (a pro mnohé vůbec nejlepší) fantasy knihou. Sapkowski opět ukázal, kdo že je tady nejlepší. Přesto – dle mého soudu je Věz Vlaštovky přeci jen o chlup lepší. Takže můj konečný verdikt zní – Sapkowského zaklínačská sága je tím nejlepším, co se v posledních letech objevilo, ale na Pána Prstenů ještě nemá.

V čem je Sapkowského genialita? Nevím! Jeho příběhy jsou prostě „skutečné“. Jednoduše jim věříte. Ani vám nepřijde na mysl, že „tohle se přeci takhle vůbec stát nemohlo“. Vše je dokonalé, vše je skutečné. Fascinuje mne, jak si Sapkowski hraje s vaší pamětí a schopností dát si dvě a dvě dohromady. Často narazíte na související události či pouhé výroky, mezi kterými je 100 i více stran. Až si přečtete knihy několikrát a najdete většinu těchto souvislostí, pak teprve můžete opravdu pochopit …

A komu tedy udělím titul „Jediný pravý následník Tolkiena“? Copak to není jasné? Andrzej Sapkowski je tím šťastným. Nechť jsou jeho další knihy stále lepší a lepší.

Napsal (c) Jan Čeřovský, 18.6.2000
E-mail: Cerovsky@jcsoft.cz
URL: http://www.jcsoft.cz & http://www.jcsoft.cz/fantasy/

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. článek pod článkem
    Souhlasím se vším. Zaklínačská sága Andrzeje Sapkowského je opravdu fantastická.Četla jsem i Feistova Mága – ten je taky úžasný, ale na Geralta, Ciri a ostatní prostě nemá. Když jsem dočetla Pána Prstenů, myslela jsem si, že už nic stejně dobrýho není. Ale Sapkowski dokázal,že je.

  2. Sapkowski je nej
    Jasně, že je to tak. Sice sem nečetl ani Feista ani Eddingse, ale nemyslím si, že by se mi líbili víc než Sapkowski. Tolkien je sice nejlepší, ale…

  3. ??????????????
    tak zase jednou som narazila na vasniveho obdivovatela Sapkowskeho co mi zase nie je vobec jasne. Co je na nom “skutocne” a “dokonale” ???? ja nechapem…. jedine s cim suhlasim je ze na Tolkiena nema, aj ked sa podla mna o to snazil. podla mna su tie pribehy smiesne. nechcem nikomu brat jeho idol, ale aj ked je mozno Sapkowski z toho najlepsieho co je v sucasnej fant. lit. to este vzhladom na kopu braku tu nezmamena ze je dobry

  4. jó kámo v pohodě článek-se Sapkowskim máš pravdu, jeho knihy jsou jako Tolkienovy, sedneš si otevřeš knihu, čteš, čteš a čteš dokuď se nesetmí a nezačnou tě bolet oči nebo na to nevidíš, a musíš se odtrhnout od příběhu jen kvůli tomu, aby sis rosvítil :))

  5. Tak se tremi čtvrtinami článku souhlasím, ale,ach Valar,jak někdo může napsat, že Sapkowski kdy předčí Tolkiena.Nesmysl.Pokud to ovšem nebyl vtip.Jeho zaklínačská pentalogie,oproti jeho povídkám, byla vyloženě slabá a asi nikdo mě nedonutí ji přečíst znovu.

  6. ……
    Vaša stránka sa mi veľmi páči. Ste jediný, o ktorývh viem, že
    sa zaoberáte LOTR-om. te super, len trochu nevidieť písmená na tom čiernom pruhu vpravo.
    AHOJTE.

  7. Ano
    Sapkowski je dle mého názoru kvalitou srovnatelný s Tolkienem. Tolkien sepsal svou vizi světa z pohledu anglického gentlemana v době druhé světové a studené války. Sapkowski psal o světě z pohledu Evropana přelomu tisíciletí. I fantasy svět je odrazem naší reality.

  8. Ano
    Sapkowski je dle mého názoru kvalitou srovnatelný s Tolkienem. Tolkien sepsal svou vizi světa z pohledu anglického gentlemana v době druhé světové a studené války. Sapkowski psal o světě z pohledu Evropana přelomu tisíciletí. I fantasy svět je odrazem naší reality.

  9. PHúúúúJ!!!!
    To snad není pravda, slzším snad dobře?? Nejlepší je na 100% Eddings. Podle mého je ještě daleko lepší než Tolkien. Ts! Tak bombastickou ságu jako je Belgariad a Malloreon jsem ještě nečetl! A k Rivanskému kodexu? Pokud si myslíte, že znáte jeho svět dostatečně po pouhých pár přečteních jeho nejlepších ság, tak jste teda machři. Jo, Rivanský kodex kompletně popisuje jeho nezapomenutelně perfektní svět do nejmenších podrobností. Kouzelnici Polgaru jsem nečet, takže nemám možnost Eddingse zbavit očernění na všech místech.

  10. nekkuddito-a četl jsi ještě něco kromě Eddingse?Nevím, tohle je asi hodně subjektivní, ale také souhlasím s článkem na tři čtrvtiny, jenomže jen proto, že jsem neměla příležitost přečíst si něco od pana Feista. Sapkowského jsem četla pětkrát a jediné, co mi nepřijde fantastické je, že nemůžu sehnat VŠECHNY jeho povídky. A Věž Vlaštovky je ÚCHVATNÁ, naprosto skvělá. Plně souhlasím co se týče pana Eddingse, přesto jsem si Kouzelnici a Čaroděje několikrát s potěšením přečetla (ale půjčeného z knihovny…:))K paní Galadriel a Brodovi: Nerozumím. Tohle je váš vkus a vaše osobno, ale nechápu vás. Vždyť Sapkowski je inteligentní, vzdělaný a čtivý jako málokdo (nechávám si místo pro Tolkiena), zajímavý a plný zvratů, skvělé čtení pro všechny. A to myslím zcela vážně, osobně neznám jediného člověka, co by měl rád fantasy a nemiloval Sapkowského, snad jen že by ho nečetl. Ale možná byly pro vás jeho knihy složité a nesrozumitelné, nebo jste je nečetli, co já vím.

  11. Prosila bych poslední poznámku chápat jako žert a neurážet se. Opravdu jsem to nemyslela tak, jak to možná vyznělo, což jsem si uvědomila až teď, když to znovu čtu. Pardon. Samozřejmně-jsou tací, kterým se takovéhle knihy nelíbí a mají na to plné právo, ale to není myslím vina autora, ale jejich literárního zaměření. Doufám, že si moje slova nikdo nevyložil špatně…

  12. Eddings
    Precetl jsem snad vsechno od Tolkiena, Feista i Sapkowskeho, jen ten Eddings mi donedavna chybel ve “vzdelani”. Pujcil jsem si od kamarada Belgariady a Malloreon a dal se do cteni. Dnes, kdyz jsem docetl i posledni z nich, muzu prohlasit: Eddings mne opravdu nezaujal a nechapu, co na nem nekteri vidi. To se mi snad jeste nikdy nestalo (kdyz pominu ucebnice :-)), ze bych se musel nutit vzit knihu znovu do ruky a pokracovat ve cteni. Nudny pribeh, schematicti hrdinove jako vystrizeni z draciho doupete, predvidatelne reseni problemu….. Carodeje Belgarata a Polgaru uz jsem vratil bez cteni, radeji jsem si vytahl z knihovnicky Cestu krve, abych si pripomnel, jak vypada zajimava kniha 🙂 Pro mne je stale jednicka Tolkien, za nim Feist a pak Sapkowski. Eddingse pro sebe radim mezi nezajimave autory a jsem opravdu rad, ze jsem si ty knihy jen pujcoval – jejich nakup bych totiz povazoval za opravdu vyhozene penize.

  13. Sapkowski? Predčiť Tolkiena? To snáď nie…
    Ten, kto písal tento článok asi nechápe o čom bol Tolkien a o čom je Sapkowski. Nielenže Sapkowski NIKDY Tolkiena nepredčí, on sa mu ani nepriblíži a úprimne…ako to vôbec niekoho mohlo napadnúť. Porovnajte si pátosom ovenčené dialógy a monumentálnosť Tolkiena s trápnou výsmešnosťou a snahou zaujať vulgaritou Sapkowskeho. Prepáčte, ale tento článok je veľký omyl.

  14. KDO BUDE NÁSLEDOVNÍKEM SAPKOWSKEHO?
    Tak za prvé,i když mám celého Edingse přečteného dvakrát,je to tak jiná sága,že se teda alespon po kvalitativní urovní nedá s ostatními knihy VŮBEC srovnávat…V hodnocení Feista s panem autorem víceméně souhlasím.Sapkowski je podle mě(nebo pro mě)nejoblíbenějším autorem s postavami tak intenzivně prokreslenýma,až se vnucuje myšlenka,zda pan autor takového Geralta nebo Marigolda někde nepotkal.No a nakonec-Tolkien a Sapkowski se přece vůbec srovnávat nedají!J.R.R.Tolkien napsal impresivní,kouzelnou a pohádkovou fantasy,ve které vám jede vaše fantazie od začátku do konce,kdežto Sapkowského sága daleko víc vyznívá jako historický a trochu psychologický román se současnými problémi a otázkami(byt s nadpřirozenými prvky).Stejně tak bychom se mohli ptát-KDO BUDE NÁSLEDOVNÍKEM SAPKOWSKEHO?

Zveřejnit odpověď