Drak Jeho Veličenstva – Novik Naomi

Kolem první knihy mladé americké autorky Naomi Novikové se zvednul slušný poprask. Cena Locus za nejlepší prvotinu, nominace na cenu Hugo a práva na zfilmování zakoupená samotným Peterem Jacksonem by měla být tím nejlepším doporučením. Čeští nakladatelé tentokrát zareagovali bleskově, takže naši čtenáři si knihu již mohou nějaký čas koupit. Jaká tedy oslavovaná kniha opravdu je?

Novik Naomi - Drak Jeho VeličenstvaDrak na pravoboku, kapitáne!

Je rok 1805. Kapitán Laurence, velitel Lodi Jeho Veličenstva Reliant, se kráčí po ještě krví kluzké palubě dobyté francouzské lodi Amitié. Netuší, že se tímto okamžikem právě razantně mění jeho život a že slibně rozjetá kariéra mizí v nenávratnu.  Mezi další kořistí je totiž na palubě Amitié dračí vejce. Laurence je překvapen, ale ne tak moc, jak by si čtenář mohl myslet. V jeho světě, který se jinak od toho našeho nijak neliší, jsou totiž draci poměrně běžní.  Žijí v úzké symbióze se svými jezdci a většina jich pracuje pro armádu, které poskytují neocenitelné služby a která na oplátku uspokojuje  dračí chuť k jídlu, která je v pravdě obrovská.  Kapitán Laurence netuší, že vejce se už klube a že dráček si vybere za svého pána… jeho. Kariéra v námořnictvu je k jeho zoufalství v troskách a bývalý kapitán si musí zvykat na život v leteckém sboru. Na beznaděj však není čas, Napoleon si brousí zuby na Anglii a na Laurence a jeho draka Temeraira čeká nejeden boj!     

Drak jeho veličenstva je řazen mezi fantasy, avšak pokud se autorka knihy něčím opravdu inspirovala a pokud je kniha něčím následníkem, pak to není Tolkien či Howard, ale  C.S.Forester a Patrick O´Brian, mistři námořního dobrodružného románu. Jistá podobnost (i když spíš jen povrchní) se nabízí i s Jonathanem Strangem a panem Norrellem Susanny Clarkové, odehrávajícím se ve stejném období.  Vybraná společnost, není-liž pravda? Naomi Noviková se s ní statečně snaží držet krok, avšak podle mého názoru oproti ní ztrácí. Hlavní důvodem je jednoduchý, snad až příliš přímočarý děj. Výše zmínění autoři se navíc vyznačují nevšední schopností přenést mistrovsky zvládnuté dobové reálie srozumitelným a čtivým způsobem na stránky svých knih. Také jejich postavy se opravdu chovají a myslí v duchu konvencí dané doby. Noviková samozřejmě není v žádném případě diletantkou, ale připadá mi, že jede více po povrchu věcí.

Jenže – a  tady je háček – mohou být právě tyto skutečnosti vnímány také jako plus. Ne každý touží po zevrubném popisu námořní taktiky a banálních společenských zvyklostí začátku devatenáctého století, ne každý se chce prokousávat cihlami typu Jonathan Strange a pan Norrell.  Dobové kulisy jsou u Novikové podány právě tak s mírou, aby čtenář neměl pocit, že ho má autorka za hlupáka, a zároveň tak, aby zbytečně nezdržovaly rychle ubíhající děj. Noviková píše velice lehce a čtivě, což ve spojení s použitým velkými písmeny vede k tomu, že knihu je možno přečíst bezmála na posezení. Silnou stránkou je popis komplikovaného vztahu mezi jezdcem a jeho drakem, naopak vztahy mezi lidskými postavami už tak plasticky podány nejsou.

Máte z mých slov dojem jisté schizofrenie? Do určité míry tomu tak opravdu je. Kniha se mi líbila, ale zároveň jsem si vědomý toho, že není dokonalá. Postrádám větší rozsah, víc prostoru pro vzájemné vztahy mezi postavami a jejich dokonalejší charakterizace, větší syrovost… Takhle jde „jen“ o výbornou dobrodružnou záležitost, která dle mého názoru nevytěžila celý potenciál námětu. Psát bych však měl o tom, jaká kniha je, a ne o tom, jaký by být mohla. Jako prvotina je to perfektní, další pokračování jsou na světě a my se na ně jistě můžeme brzy těšit. Kadence, s jakou je autorka napsala, je nevídaná.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. hmm tak tahle recenze me moc nenalakala 😉 o tyhle knize uz par dni premejslim, ale nevim nevim

  2. Dalsi dračí jezdci? Jdu si vrazit něco do oka a nadýchat se něčeho leptavého… Na téhle knížce je něco prohnilého…

  3. Noviková
    Ta kniha si nehraje na nic originálního, ale téma dračích jezdců přeci jen zpracovala svěžím a hlavně čtivým způsobem. Tahle fantasy patří k tomu nejlepšímu, co jsem v rámci v podstatě čisté zábavné fikce četl. A ta kadence, s níž byla vydána není nic podivuhodného. Autorka prostě napsala tři knihy, než se našel nakladatel a teď píše rychlostí jeden svazek za jeden rok, mělo by jich být snad šest. Každý to u nás (ve světě vůbece ne) srovnává s JSaPN, ale to srovnání je krajně nevhodné, až nešťastné…

  4. Tato kniha mě hodně zklamala, je průměrná a nudná. Eragon se mi líbil daleko víc.

  5. eragon…
    mi prisel vylozene trapny, ale tahle knizka me zaujala, takze asi poridim 🙂

  6. no upřímně, ten samotnej námět je takovej lacinej (ježdění na dracích) + nalajnovanej děj – teda důvěra z toho věru nevane, žel zas v Pevnosti to jakýsi chytrák (zdravím, Martine :)) zařadil mezi TOP 50 fantasy… no já ti, smutná vrbo, vlastně ani nevím, co si o tom myslet

  7. Ta kniha je dobrá, akorát mi trochu vadilo, že hlavní hrdina je taková puťka. Mě by spíš zajímalo jaké obálky chce Triton použít pro pokračování. Nerad bych se pletl, ale mám za to,že tahle obálka byla v originále použita pro souhrné vydání prvních třech dílů.

  8. Noviková
    Srovnávat Novikovou s Eragonem je, odpusťte mi to milý fanoušci, až k smíchu 🙂 Toho tedy v TOP 50 určitě nehledejte.

  9. Martin Šust
    Když já trpím na alergii dračích jezdců, ještě když to vypadá tak jak to vypadá v tomto případě…Správný drak je Šmak, každý kdo by ho chtěl sedlat, tak by skončil v jeho žaludku…Proto je jasné, že tahle moda je jasný nesmysl…A dle všeho co vím, srovnávat to s JSaPN je hloupost a nechápu jejich spojitost (snad kromě doby, ale to je přeci blbost)A Eragon… *mávnutí rukou* Škoda mluvit…

  10. 2. díl na pultech
    Dnes vyšel druhý díl této trilogie.

  11. mi to přišlo celkem levné. něco jako sesmolit draky z filmů a hornblowera. taková trapárna, a to zasazení do prostředí napoleonských válek …sorry, na to nemám žaludek, krom toho je to takové moc americké : ano, pane, jistě, pane, divím se, že u toho nesalutovali. moc mě to nebavilo.

  12. Eragon
    Co pořád máte proti Eragonovi? Včera jsme tak nějak koukali na film a byla tam moc hezká příroda.

  13. Spikovi Constantinovi
    Podívej se na hlavní stránku do rubriky “Nové knihy”, tu obálku tam máš teď vystavenou.

  14. APU: priroda je tam fakt hezka, ale to je asi na tom filmu jedine. Jestli chces tu prirodu z filmu videt, tak si zajed k sousedum na Slovensko ;-)sorry za OT

  15. Eragon je blbost, vůbec se mi to nelíbiloale Drak Jeho Veličenstva byl po přečtení super a jsem strašně rád že Triton tentokrát zareagoval rychle a máme tu hned druhý díl, jsem celý napjatý jak to bude pokračovat

  16. A jakejch bylo těch TOP 50?? Nějak mě to minulo a celkem by mě to zajímalo.

  17. náhodou je ta kniha docela dost dobrá, přečetla jsem ji rychle a ráda. a hned bych si dala další díl, takže je štěstí, že autorka píše rychle:-)teď by to ještě chtělo rychlé překladatele. a Laurence je možná v něčem puťka, ale řekla bych, že se nám otrká :-))

  18. Poslední dobou mám nedůveru ve všechno, co má víc jak tři díly. Začínají se mi zajídat nekonečné ságy typu: autor bude psát dokud se to bude kupovat. Mrkla jsem se pro jistotu na její strany, už vyjde v listopadu pátý díl a to mě docela odrazuje od koupě. Njdřív jsem, po přečtení recenze doufala, že je to prostě dobrý fantasy román. Dávám přednost něčemu, co má zápletku a děj, ne jen vršení příhod.

  19. První díl je prima odychové nenáročné počteníčko. Brousím si zuby na druhý díl – už ho mám doma, mňam. (A Eragon se mi teda nelíbil.)

  20. Eragon je ta nejlepší knížka na světě aby jste veděli!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-)))))

  21. Je vidět kde si Noviková brala inspiraci, ještě jsem to nečetla ale asi přečtu:-) ..

  22. Mě dostává ta doba. Zatím jsem nečetl moc fantasáren z napoleonský doby a ze třicetileté války, což je škoda, protože to jsou moc zajímavé doby, lepší než tolikrát profláknutý pseudostředověk… jsem zatím asi v první třetině a líbí se mi to moc. Některé věty mají takovou kadenci, že jsem je četl rovnou dvakrát – krásně dokreslují tu dobu a přitom jí dávají nádech něčeho neznámého, ale přitom to působí jako známé. Myslím, že volba prostředí je tah za deset tun zlata.

  23. Veliká písmena
    Ta kniha je šíleně předražená. Ve skutečnosti to je brožura a dost tenká. Ta písmena jsou jak ve slabikáři.

  24. přiznávám že knih na téma draci je poslední dobou až moc, ne že bi mi to vadilo já mám toto téma ráda ale je fakt že bi mohli přít s něčím originálnějším než sou dračí jezdci

  25. Tak jako ta knížka se mi líbila, v dnešní hromadě fantasy knih je těžký najít něco originálního, takže tuhle knihu řadím k dalším mým fantasy knihám, vedle Tolkiena, Eragona, atd…

  26. mne se ta kniha moc libi drak jeho velicenstva je nejlepsi to jsem cetla dvakrát ostatni ctyri dily je jednou ale popravde na eragona asi nema (např.BRISINGR jsem cetla trikrat a vzdycky mne bavil)

  27. mne se ta kniha moc libi drak jeho velicenstva je nejlepsi to jsem cetla dvakrát ostatni ctyri dily je jednou ale popravde na eragona asi nema (např.BRISINGR jsem cetla trikrat a vzdycky mne bavil)

Zveřejnit odpověď