Juraj Červenák: Chřestýš Callahan

Koncem minulého roku se zásluhou Brokilonu objevilo na trhu pod názvem „Chřestýš Callahan“ souborné vydání Červenákových „fantasy westernů“, které se dosud objevovaly samostatně v časopisech. Působivá, byť ne vysloveně bombastická obálka Lubomíra Kupčíka ukrývá tři příběhy z amerického Jihozápadu, odehrávající se v poslední čtvrtině 19. století.

Callahan

„Deštivá noc v Boot Hillu“ je vhodně zvoleným „otvírákem“ trojice příběhů headhuntera Callahana. Po odvedené práci na jih od mexické hranice si Callahan jede na sever pro odměnu. Osobité, leč tradiční „směnky“ se mu pohupují nasolené v pytli u sedla, když jeho cestu k hotovosti přeruší poblíž městečka Boot Hill ošklivá bouře.

Cestou do saloonu potkává nejprve černošku, prchající k místnímu hřbitovu, a krátce na to i lynčovací společnost. Zdá se, že události budou mít v dané době a místě tradiční průběh, ale pro nepříznivé počasí se lynč uprchlé černošky odkládá. Že to byla chyba, se ukazuje po přestřelce v saloonu…

„Brána duchů“ začíná nepříliš běžně – likvidací jednotky kavalérie čímsi neznámým. Callahan do příběhu o něco později vstupuje přestřelkou v nevěstinci. Ta odstartuje klasické pronásledování zločinecké bandy, které komplikuje divoký terén, tlupa Navahů, uprchlých z rezervace, konkurenční skupina lovců lidí a Yutové, kteří se lovcům lidí chtějí pomstít za masakr ve své vesnici. K tomu se přidává několik „nevinných přihlížejících“, kteří se octli ve špatnou dobu na špatném místě.

Očekávaný průběh událostí ale narušují podivné jevy, před kterými Callahana varoval indiánský zvěd. Nikdo ze zúčastněných netuší, že to je jen začátek událostí, ke kterým jsou klíčem indiánské legendy.

„Naděje umírá předposlední“ zavádí čtenáře do okolí Tombstonu v době války mezi Earpy a Clantony. Co přes noc vylidnilo celé hornické městečko a přitom nechalo na místě veškerý majetek? Prý se vrátil popravený Jeremiah Ford!

Povídka, román a novela – tři zdánlivě standardní příběhy z Divokého Západu, obohacené navíc notnou porcí fantasy propriet. Příjemně čtivé, dostatečně akční, ale postrádající sílu trilogií ze staré Rusi či tureckých válek. Přesto s nimi mají hodně společného – základ ve skutečné (naší) realitě a řadu historických postav. Příběhy na historickém pozadí jsou silně ovlivněny filmovou produkcí – horory, klasickými westerny a – mayovkami. Ty v Červenákově podání vycházejí ze srážky s realitou obzvláště zajímavě…

Z literárního hlediska jde o profesionálně napsanou klasiku, spadající z hlediska širší veřejnosti do kategorie kvalitnějších „rodokapsů“. Na tomto poli Červenákovi mohou z tuzemské produkce konkurovat jen letité rodokapsové příběhy bountyhuntera Havrana od M. H. Boweryho, které s velmi podobnou, leč odlišně zpracovanou tématikou pokrývají daleko širší historické období.

Celkem v pořádku (až na jistý technický lapsus) je i popsané železářství a způsob jeho použití, příroda má z hlediska děje zásadnější význam jen v „Bráně duchů“, a tam „hraje“ velmi dobře. Nezanedbatelnou roli mají i Kupčíkovy ilustrace v textu – dotvářejí atmosféru tam, kde popisy scenérie vytlačuje akce.

Zkrátka máme před sebou kvalitní oddechové čtivo, které nás zavádí poněkud stranou od zavedené klasiky jak zvoleným prostředím, tak dobou a formou.

Shodou okolností se jeho vydání kryje s opadnutím módní vlny „zbraní na zombie“, která v loňském roce doznívala v USA a zároveň by jaksi mimochodem a zcela neplánovaně mohlo fungovat jako prequel ke Correiovým „Lovcům monster“.

Juraj Červenák: Chřestýš Callahan

Přeložil Robert Pilch

Jazykový redaktor Jiří Popiolek

Odpovědný redaktor Robert Pilch

Obálka a ilustrace Lubomír Kupčík

Vydání první

Vydalo nakladatelství Robert Pilch – BROKILON, Nuselská 1418/51, 140 00 Praha 4 roku 2013 jako svou 286. publikaci

počet stran 272

cena 248,– Kč

ISBN 9878074561856

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

13 komentářů

  1. “Brána duchů” mě velmi zaujala už když vyšla na pokračování v Pevnosti, takže když Mistr Červenák oznámil, že “Chřestýš” vyjde i knižně byl jsem opravdu natěšený. A právem – všechny povídky se mi líbily velice.
    P.S. Koho tak neskutečně jako mne pobavilo Červenákovo “upgrade” známé mayovské dvojice v “Bráně duchů”, nechť zvedne ruku 🙂
    P.P.S. Pane Červenáku, bude další “Chřestýš” ?

  2. Výborná oddychovka
    Velkolepé počtení o divokém západě z Červenákova fantasy pohledu. Skvělé podání hrdinů máyovek, které mě pobavilo a jedna z nejlepších knih koupených loni.

  3. …a ještě…
    …taky doufám, že bude někdy nějaké pokračování.

  4. HM, původně jsem tuhle knížku kupovat nechtěla – Bránu duchů mám v Pevnosti a až zas tak mě to nevzalo, ale v této úpravě to vypadá o moc líp. Asi přeci jenom zakoupím. Jo a taky jsem si při čtení Brány duchů se smíchem říkala co autorovi Karel May udělal 🙂

  5. ANO!!!
    Já už psal, že jsem byl nadšen. Tak to napíšu ještě jednou, ano jsem nadšen 🙂 A opravdu doufám, že se Ďuro na divokej západ ještě vrátí.

  6. Pokračování
    Pokračování nebude. Hrdina nejspíš skončil tak, že se uchlastal 🙂

  7. to Martin Stručovský
    nikdy neříkej nikdy 🙂 sapkáč taky říkal, že Zaklínač už nebude a co se stalo 🙂

  8. Jan Michálek
    Ovšem, ale při vší úctě k Ďurovi a jeho tvorbě – Callahan prostě není Zaklínač. To už bych spíš věřil, že se za pár let vrátí Černokněžník, kterej se Geraltově popularitě přibližuje. Což ale neznamená, že by comeback nebyl fajn. Kdo ví kam cesta Ďura zavede za pár let.

  9. Martine, Černokněžník…
    Černokněžník alias Rogan se přeci vrátil už v dvoudílném Zlato Arkony a není přece vyloučeno, že když dostane za pár let chuť Červenák napsat něco nového o chřestýšovi, že to napíše. Na těch příbězích z divokého západu bylo vidět, že se autor u psaní dobře bavil.

  10. dotaz na střelce
    Mohl by jsi, sem dát link s nějakým pěkným odkazem na Barkerovu flintu (lematku)? Byl bych ti vděčen 🙂

Zveřejnit odpověď