Král ve žlutém

Stačila drobná zmínka ve skvělém kriminálním seriálu z dílny HBO, aby se mnozí ptali: „Kdo je král ve žlutém?“ Na nově vzniklou poptávku obratně zareagovalo nakladatelství Argo a přineslo odpověď v podobě sbírky povídek Roberta W. Chamberse, původně vydané v roce 1895.

199255_big

Chambers, který je na rodokmenově-inspiračním stromě jakýmsi mezičlánkem mezi mistry žánru hororu – Edgarem Alanem Poeem a Howardem Phillipsem Lovecratem a na něhož odkazovali také E.R. Burroughs či detektivkář Raymond Chandler, by měl upoutat pozornost především čtenářů, kteří se pídí po historii jednotlivých žánrů.

Především první povídky knihy naznačují jasnou spojitost s velkým Lovecraftem. Jejich ústředním tématem je kniha Král ve žlutém, která v lidech rozeznívá struny jejich příčetnosti k prasknutí. O makabrózním obsahu tajemné knihy se však dozvídáme jen z útržků, které jsou součástí životních příběhů postav, jimž kniha zakalila mysl. Tyto povídky nejsou vyloženě hororové (ostatně, hned v úvodním Nápravci reputací se Chambers pouštěl i do vod sci-fi, když příběh zasadil do Spojených států 20. let 20. století), hrůza v nich je postavena na rychle se rozvíjejícím oboru své doby – psychologii, spíše než nadpřirozených děsech. Ovšem, nenechte se zmýlit – Král ve žlutém je koneckonců postavou, která je součástí lovecraftského mýtu Cthulhu.

Ve druhé polovině knihy ubývá temných tónů – přes příjemné romantické fantazie se Chambers dostává do fáze vzpomínání na nedávnou historii Paříže a osudy amerických studentů umění v ní. A jestliže úvodní třetina zabaví pátrače po kořenech, druhá v kontrastu s ní překvapí svou citlivostí, ta třetí… unudí. Pátrání po osudech studentů umění v pařížských školách a jejich bohémských životech nedisponuje jediným prvkem, který by je měl omilostnit před kritickým okem čtenáře – jejich příběhy jsou banální, jejich forma ničím výjimečná.

Upřímně, nebýt seriálu Temný případ, asi by se k nám jméno a dílo Roberta W. Chamberse, jednoho z inspiračních zdrojů velkého H.P. Lovecrafta, nedostalo. Přinejmenším pátrači po kořenech a historii žánrů by tedy měli mít radost. Sbírka se ovšem raným mistrům žánru (kromě Lovecrafta i Poea i třebas Ambrosi Bierceovi) ani zdaleka nerovná.

60 %
  • Robert W. Chambers: Král ve žlutém
  • Překlad: Petr Pálený
  • Vydalo: Argo, 2014
  • Počet stran: 224
  • Cena: 298 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

  1. Chyba. Chambersův Král ve žlutém není totéž co Lovecraftův Mnich se žlutou hedvábnou maskou.

  2. Podchaljuzin
    Jestli, tak padá na mou hlavu. Někde jsem vyčetl, že Král ve žlutém je jakýsi avatar Hastura.

  3. Král ve žlutém hávu (rouše) je i dobrá povídka od Raymonda Chandlera.
    Sice to není fantastika, přesto by tento skvělý autor, který to uměl úžasně s jazykem i s budováním atmosféry, neměl uniknout Vaší pozornosti. Jeho Philip Marlowe je fakt působivá persóna!

  4. Podle stávající mytologie Cthulhu je skutečně Král ve žlutém avatarem Hastura, ale to je nejspíš konstrukce Augusta Derletha, či někoho z jeho okolí. Rozhodně nepochází od Lovecrafta natožpak od Chamberse, který když píše o Hasturu, má zcela nepochybně na mysli místo (používá ho ve stejných souvislostech jako Hyády, Aldebaran atd.).

    Jinak první čtyři povídky sbírky stojí určitě za přečtení – osobně se mi nejvíc líbí Ve dračím dvorci a Žluté znamení, ale i ty zbylé dvě jsou pořád dobré.

Zveřejnit odpověď

Král ve žlutém

O knize Král ve žlutém, mysteriózním souboru hororových a dekadentních povídek z roku 1895, u nás donedávna věděli jen skuteční literární znalci; v současnosti se o toto vpravdě kultovní dílo Roberta W. Chamberse zvedla vlna……

O knize Král ve žlutém, mysteriózním souboru hororových a dekadentních povídek z roku 1895, u nás donedávna věděli jen skuteční literární znalci; v současnosti se o toto vpravdě kultovní dílo Roberta W. Chamberse zvedla vlna díky vynikajícímu televiznímu seriálu HBO True Detective / Temný případ. První souborné české vydání Chambersovy knihy vychází tomuto zájmu vstříc, kniha však není zajímavá jen jako vzorník motivů z onoho seriálu – zlověstný „Král ve žlutém“ či zapomenutá, děsivá říše zvaná Carcosa mají svou vlastní, mrazivou sílu, a Chambers si ve schopnosti evokovat „hrůzu duše“ v ničem nezadá s E. A. Poem, z něhož vycházel, či s H. P. Lovecraftem, jehož zase sám výrazně ovlivnil. Deset povídek, shromážděných v této knize, je toho nejlepším důkazem.

Robert W. Chambers (1865–1933) byl americký spisovatel a výtvarník; na začátku 90. let 19. století vystudoval malbu v Paříži, kde se také důvěrně obeznámil s moderními uměleckými směry; určující se pro něj stal zejména symbolismus a secese. Jeho nejslavnější dílo, Král ve žlutém, je obecně považováno za klasiku hororového žánru a dočkalo se nesčetných vydání v mnoha jazycích.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď